Τα όρια για το επερχόμενο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εξασφάλισαν οι αθλητές και οι αθλήτριες τεχνικής κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική αγωνιστική τους κατάσταση στην ημερίδα που έγινε το Σάββατο (4/6) στο κολυμβητήριο Χανίων.

Το Πανελλήνιον πρωτάθλημα θα πραγματοποιηθεί από 1 έως και 3 Ιουλίου στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης.
Οι επιδόσεις που ξεχώρισαν ήταν αυτές από τις αδερφές Κωνσταντίνα και Στέλλα Καλογεροπούλου.
Η πρώτη έκανε 01.39.60 στα 200μ. επιφάνεια και η δεύτερη 03.33.58 στα400μ. επιφάνεια, πράγμα που έδειξε πως βρίσκονταισε αρκετά καλό επίπεδο ενόψει της συμμετοχής τους στα μέσα Ιουλίου με την Εθνική ομάδα στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ουγγαρίας.

Όπως σημειώνει ο προπονητής του Ν.Ο.Χ., Ηλίας Καλαμαρίδης: "για μία ακόμα φορά, η ομάδα μας απέδειξε ότι είναι σε θέση να διεκδικήσει μετάλλια και πρωτιές στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών. Παρά τις  δυσκολίες που επικρατούν στον γενικότερο χώρο του αθλητισμού, ο Ν.Ο.Χ. θεωρώ ότι μπορεί να κρατηθεί σε υψηλό επίπεδο, διατηρώνταςτα σκήπτρα. Αυτή η ομάδα, λόγω των υψηλών δυνατοτήτων που τη διακρίνουν, πρέπει να προσεχθεί και από τον ίδιο τον Όμιλο και από την Πολιτεία και από τον χώρο του αθλητισμού. Τα αποτελέσματα που σημειώσαμε στην Ημερίδα ήταν πολύ αισιόδοξα.Οι Καλογεροπούλου δεν είναι απολύτως έτοιμες μιας και έχουν φορτωθεί με πολλές ώρες προπόνησης το τελευταίο διάστημα, όμως νομίζω ότι στο πανευρωπαϊκό θα διεκδικήσουν και η Στέλλα και η Κωνσταντίνα μετάλλια. Άλλωστε η πορεία που έχουν διαγράψει τη φετινή χρονιά, είναι εξαιρετική".

Αναλυτικάτα αποτελέσματα:
50μ. άπνου ανδρών
1η θέση, Γιώργος Βερναδάκης, 00.16.44

2ηθέση, Στράτος Ψαρουδάκης, 00.16.92

3ηθέση, Γιώργος Λεντάρης, 00.17.60

4ηθέση, Νίκος Λούτας, 00.20.23

5ηθέση, Βασίλης Βογιατζάκης, 00.20.32

6ηθέση, Γιώργος Γαλάνης, 00.21.11

7ηθέση, Γρηγόρης Ντουσάκης, 00.21.58

8ηθέση, Πέτρος Κοκολοδημητράκης, 00.23.96

9ηθέση, Σωτήρης Μηνάς, 00.25.99

50μ.άπνου γυναικών
1η θέση, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη, 00.21.78

2ηθέση, Νίκη Πατεράκη, 00.21.91

3ηθέση, Γεωργία Παπαγεωργίου, 00.22.47

4ηθέση, Ιωάννα Παπαγεωργίου, 00.23.67

100μ.υποβρύχιο ανδρών
1η θέση, Στέλιος Βασιλαντωνάκης, 00.37.98

2η θέση, Γιώργος Βερναδάκης, 00.38.20

3η θέση, Γιώργος Λεντάρης, 00.40.33

4ηθέση, Βασίλης Σαλεβουράκης, 00.48.01

5ηθέση, Βασίλης Βογιατζάκης, 00.48.11

6ηθέση, Νίκος Λούτας, 00.49.53

7ηθέση, Πέτρος Κοκολοδημητράκης, 00.55.56

8ηθέση, Γρηγόρης Ντουσάκης, 00.56.31

9ηθέση, Σωτήρης Μηνάς, 00.58.56

10ηθέση, Γιώργος Ντουσάκης, 01.09.48

100μ.υποβρύχιο γυναικών
1η θέση, Γεωργία Παπαγεωργίου, 00.51.54

2ηθέση, Σοφία Αρχαγγελάκη, 00.52.11

3ηθέση, Νίκη Πατεράκη, 00.53.95

4ηθέση, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη, 00.54.67

5ηθέση, Γεωργία Παπαγεωργίου, 00.55.04

6ηθέση, Αντωνία Πατεράκη, 00.57.93

7ηθέση, Μαρία Μαντά, 01.02.30

8ηθέση, Ελένη Δημητριάδη, 01.03.12

9ηθέση, Άννα Σεργάκη, 01.24.01

400μ.υποβρύχιο ανδρών
1η θέση, Κωνσταντίνος Σεΐτης, 03.26.02

2ηθέση, Γιώργος Βερναδάκης, 03.31.69

3ηθέση, Στέλιος Βασιλαντωνάκης, 03.38.90

4ηθέση, Βασίλης Σαλεβουράκης, 04.10.20

5ηθέση, Βασίλης Βογιατζάκης, 04.10.88

400μ.υποβρύχιο γυναικών
1η θέση, Γεωργία Παπαγεωργίου, 04.04.70

2ηθέση, Ιωάννα Παπαγεωργίου, 04.18.28

3ηθέση, Νίκη Πατεράκη, 04.44.26

800μ.υποβρύχιο γυναικών
1η θέση, Δαμασκηνή-Δανάη Καρτσωνάκη, 08.11.80

2ηθέση, Καλλιόπη Παπαγεωργίου, 08.29.19

3ηθέση, Σοφία Αρχαγγελάκη, 09.00.32

50μ.επιφάνειας ανδρών
1η θέση, Στράτος Ψαρουδάκης, 00.18.11

2ηθέση, Γιώργος Λεντάρης, 00.19.39

3ηθέση, Κωνσταντίνος Λούτας, 00.20.94

4ηθέση, Βασίλης Σαλεβουράκης, 00.21.02

5ηθέση, Βασίλης Βογιατζάκης, 00.22.02

6ηθέση, Γιώργος Γαλάνης, 00.23.05

7ηθέση, Γρηγόρης Ντουσάκης, 00.23.51

8ηθέση, Πέτρος Κοκολοδημητράκης, 00.24.52

9ηθέση, Ευτύχης Πατεράκης, 00.28.05

10ηθέση, Αλέξανδρος Σεργάκης, 00.30.41

11ηθέση, Γιάννης Παπασταματάκης, 00.31.12

12ηθέση, Μανόλης Σεργάκης, 00.37.76

50μ.επιφάνειας γυναικών
1η θέση, Μαρίνα-Ιωάννα Ηλιάκη, 00.21.95

2ηθέση, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη, 00.22.87

3ηθέση, Αντωνία Πατεράκη, 00.25.09

4ηθέση, Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη, 00.25.38

5ηθέση, Κατερίνα Σπυριδάκη, 00.27.80

6ηθέση, Μαριάννα Σταγάκη, 00.28.96

100μ.επιφάνειας ανδρών
1η θέση, Στράτος Ψαρουδάκης, 00.40.87

2ηθέση, Κωνσταντίνος Λούτας, 00.47.76

3ηθέση, Κωνσταντίνος Σεΐτης, 00.48.14

4ηθέση, Βασίλης Βογιατζάκης, 00.49.33

5ηθέση, Γιώργος Γαλάνης, 00.52.58

6ηθέση, Αλέξανδρος Σεργάκης, 01.10.80

100μ.επιφάνειας γυναικών
1η θέση, Στέλλα Καλογεροπούλου, 00.45.12

2ηθέση, Δαμασκηνή-Δανάη Καρτσωνάκη, 00.51.68

3ηθέση, Καλλιόπη Παπαγεωργίου, 00.54.01

4ηθέση, Αντωνία Πατεράκη, 00.57.79

5ηθέση, Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη, 00.59.09

6ηθέση, Ελένη Δημητριάδη, 01.00.21

7ηθέση, Μαρία Μαντά, 01.01.56

8ηθέση, Μαριάννα Σταγάκη, 01.10.35

200μ.επιφάνειας ανδρών
1η θέση, Κωνσταντίνος Λούτας, 01.46.90

2ηθέση, Νίκος Λούτας, 01.57.91

3ηθέση, Γρηγόρης Ντουσάκης, 02.24.90

4ηθέση, Ευτύχης Πατεράκης, 02.25.78

5ηθέση, Γιάννης Παπασταματάκης, 02.43.74

6ηθέση, Αλέξανδρος Σεργάκης, 02.44.51

200μ.επιφάνειας γυναικών
1η θέση, Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου, 01.39.60

2ηθέση, Μαρία Μαντά, 02.11.10

3ηθέση, Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη, 02.13.74

4ηθέση, Ελένη Δημητριάδη, 02.33.45

5ηθέση, Κατερίνα Σπυριδάκη, 02.34.45

6ηθέση, Άννα Σεργάκη, 02.58.06

400μ.επιφάνειας ανδρών
1η θέση, Σωτήρης Μηνάς, 04.39.75

400μ.επιφάνειας γυναικών
1η θέση, Στέλλα Καλογεροπούλου, 03.33.58

800μ.επιφάνειας γυναικών
1η θέση, Μαρίνα-Ιωάννα Ηλιάκη, 08.04.59

1500μ.επιφάνειας γυναικών
1η θέση, Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου, 14.30.49

 

 Λευτέρης Αντωνακάκης