Ο Κισσαμικός για ακόμα ένα παιχνίδι βρέθηκε να… κυνηγάει από νωρίς το σκορ, αλλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο με την συγκλονιστική στήριξη και του φίλαθλου κόσμου κατάφερε να φτάσει στη σπουδαία νίκη με 2-1 απέναντι στον Ιωνικό.
Η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου κατάφερε να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας πριν από τα δύο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια που έχει με Ηρόδοτο (17/12) και Κηφισιά (21/12).
Στο 13\’ ο Λοϊζίδης έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, που είχαν κορυφαίο σε απόδοση τον Κυριακίδη.
Στο 72\’ ο Τσικουδάκης με κεφαλιά ισοφάρισε, για να κερδίσει ουσιαστικά ο ίδιος το πέναλτι (υποχρέωσε σε χέρι τον Καμπάση) με το οποίο ο Στεφανίδης στο 82\’ πέτυχε το νικητήριο γκολ, σκοράροντας ακόμα μία φορά προερχόμενος από τον πάγκο.

Το \”φιλμ\” του αγώνα

2’ Κεφαλιά του Σιμιτσή μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.
3’ Πάσα του Βλάχου σουτ του Τσικουδάκη μπλοκάρει ο Αδαμόπουλος.

13’ ΓΚΟΛ: Σύγχυση μέσα στην περιοχή και ο Λοϊζίδης με πλασέ από κοντά ανοίγει το σκορ (0-1).

20’ Σέντρα του Τσερκέζου ο Βλάχος μόνος μέσα στην περιοχή στέλνει με σουτ τη μπάλα άουτ.
41’ Φάουλ του Τσερκέζου η μπάλα φτάνει στον Πέντσα, το σουτ του οποίου κοντράρει σε αντίπαλο και καταλήγει κόρνερ.
45+1’ Φάουλ του Κιπτίου από πλάγια θέση μπλοκάρει  ο Αδαμόπουλος.
46’ Σουτ του Μποτωνάκη άουτ.
48’ Δυνατό σουτ του Τσικουδάκη άουτ.
63’ Κόρνερ του Σουμπασάκη απομακρύνουν οι αμυνόμενοι και το σουτ του Πασιαλή καταλήγει άουτ.
71’ Μπαλιά του Σελινιωτάκη σουτ του Πασιαλή διώχνει σε κόρνερ ο Κουσουρής.

72’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μποτωνάκη κεφαλιά του Τσικουδάκη 1-1.

73’ Σπουδαία απόκρουση με το… πρόσωπο του Λαζαρίδη σε πλασέ του Ντούλια.
78’ Κόρνερ του Μποτωνάκη κεφαλιά του Σελινιωτάκη μπλοκάρει ο Αδαμόπουλος.

81’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Σέντρα του Μποτωνάκη για τον Τσικουδάκη που προσπαθεί να αποφύγει τον Καμπάση, ο οποίος χρησιμοποιεί το χέρι του για να τον ανακόψει με το διαιτητή Βισκαδούρο να καταλογίζει πέναλτι.

82’ ΓΚΟΛ: Ο Στεφανίδης ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι για το 2-1.

90+1’ Ο Γιώτας από κοντά στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.
Διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Γαρεφαλάκης-Μαυρουδής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Καμπάσης (81\’), Λώττας (90+1\’)

Π.Γ.Σ. Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Καρβουνιάρης, Σπαθάρας, Σουμπασάκης, Σελινιωτάκης, Κιπτίου (66’ Στεφανίδης), Μποτωνάκης, Τσικουδάκης, Βλάχος (62’ Πασιαλής), Πέντσας (87’ Λώττας).

Ιωνικός (Ηλίας Καλοπήτας): Αδαμόπουλος, Κουσουρής, Καμπάσης, Γιώτας, Κυριακίδης, Κρητικός, Ντούλιας (83’ Γιακούπι), Λοϊζίδης, Μαρής, Μπερνιδάκης, Σιμιτσής (85’ Κουτσογιαννόπουλος).