Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος και πιο απειλητικός από τον ΟΦΗ, αλλά για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 1-0 χρειάστηκε και το “δώρο” του Λόρια.

“Λυτρωτής” για τη Χανιώτικη ομάδα ο Τέτε στο 84′, που είπε “ευχαριστώ” στον Γεωργιανό γκολκίπερ για το λάθος του.

Δύο δοκάρια οι νικητές με Κουλιμπαλί (11′) και Τέτε (84′) και αρκετές φάσεις απέναντι στον ΟΦΗ των πολλών απουσιών.

Έκλεισαν καλά τους χώρους στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο, που επιθετικά απείλησαν ελάχιστα, μόνο από μερικές εμπνεύσεις του Μερεμπασβίλι.

Βέβαια οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να πάρουν προβάδισμα με τον… Μπανανά αλλά ο Ολιμπά γλίτωσε το αυτογκόλ της χρονιάς.

Το ματς “σημαδεύτηκε” πριν την έναρξη από επεισόδια στις κερκίδες του γηπέδου, ανάμεσα σε φίλους των δύο ομάδων.

Το “φιλμ” του αγώνα

10’ Σέντρα του Τζίλβαν ο Μιλούνοβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μειτέ έδιωξε με το στήθος σωτήρια σε κόρνερ.

11’ ΔΟΚΑΡΙ: Κόρνερ του Μιλούνοβιτς κεφαλιά του Κουλιμπαλί στο κάθετο δοκάρι.

22’ Σουτ του Μπανούση πάνω από την εστία του Ολιμπά.

34’ Από το πλάγιο άουτ του Στάθη ο Πετρόπουλος γυρίζει ωραία τον Ιτούα αλλά το σουτ του καταλήγει στην αγκαλιά του Ολιμπά.

45’ Σουτ του Μερεμπασβίλι μπλοκάρει ο Ολιμπά.

45+2’ Σουτ του Τζίλβαν μπλοκάρει ο Λόρια.

46’ Σουτ του Τόρες κόντραρε στον Αντελέγιε και κατέληξε κόρνερ.

48’ ΔΟΚΑΡΙ: Από προσπάθεια του Τσουράκη με αντίπαλο τον Μιλιάζες η μπάλα στρώνεται στον Τέτε, που με σουτ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

56’ Εκπληκτική προσπάθεια του Μερεμπασβίλι, που κάνει το γύρισμα με τον Ολιμπά να δυσκολεύεται και τον Ιτούα να διώχνει.

61’ Πάσα του Τζίλβαν σουτ του Μιλούνοβιτς άουτ.

63’ Σέντρα του Κουλιμπαλί προβολή του Τόρες μπλόκαρε ο Λόρια.

63’ Σουτ του Κουλιμπαλί κόντραρε και  ο Λόρια δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ.

75’ Παραλίγο να πετύχει ένα απίστευτο αυτογκόλ ο Μπανανά που γύρισε με δύναμη τη μπάλα στον Ολιμπά, ο οποίος πρόλαβε και την έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή της εστίας.

84’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μενδρινού, κεφαλιά του Μπανανά ο Λόρια χάνει τη μπάλα και ο Τέτε με πλασέ σκοράρει (1-0).

89’ Σουτ του Μενδρινού άουτ.

90’ Σέντρα του Μερεμπασβίλι κεφαλιά του Μακρή άουτ.

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου)-Αλεξέας (Μεσσηνίας)
4ος διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Μπανούσης (20’), Τέτε (26’), Αντελέγιε (50’)

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Ζαραδούκας, Τέτε, Αγκιλέρα (23’ λ.τρ. Μαχαμάτ), Τζίλβαν, Τσουράκης, Μιλούνοβιτς (78’ Μενδρινός), Τόρες (65’ Ναζλίδης).

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια, Στάθης, Αντελέγιε, Μεϊτέ, Μιλιάζες, Μακρής, Μπανούσης (86’ Ροβίθης), Αρτόλα (83’ Μαραθιανός), Μερεμπασβίλι, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος.