Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψει κανείς την επική ανατροπή που έκαναν στα Γιάννινα τα παλικάρια του Α.Ο. Χανιά παίρνοντας την ιστορική πρόκριση για τους “8”.

Κόντρα στα προγνωστικά και έχοντας στην πλάτη τους το εις βάρος τους 1-2 στα Περιβόλια οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου –στην επιστροφή του μετά από τρεις μήνες στον πάγκο του ΑΟΧ- πέτυχαν το απίστευτο!

Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Σαπαλίδη με δυο κεφαλιές-οβίδες από Κρητικό και Γκότοβο, κι έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα από την αποβολή του Τ. Κρητικού, έστειλαν το ματς στην παράταση (1-2).

Εκεί δεν άλλαξε κάτι και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι παίκτες του ΑΟΧ ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την απίστευτη πρόκριση!

Το “φιλμ” του αγώνα
22’ Φάουλ του Καραγιάννη μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
39’ ΓΚΟΛ: Ατομική ενέργεια του Τ. Κρητικού και γύρισμα στον Σαπαλίδη, που με πλασέ ανοίγει το σκορ (1-0).
43’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Τ. Κρητικός αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη. Την πρώτη την δέχθηκε στο 33’ για μαρκάρισμα στον Οικονομόπουλο.
53’ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Γκονζάλες ο Στ. Κρητικός με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.
67’ Φάουλ του Ναδάλες, προβολή του Τζημόπουλου διώχνει ο Σικαλιάς.
85’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Καραγιάννη, ο Γκότοβος με γυριστή κεφαλιά κάνει το 1-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
93’ Φάουλ του Ναδάλες μπλοκάρει ο Σικαλιάς.
94’ Ωραία ενέργεια του Εσόνο, που προσπαθεί να σκοράρει από πλάγια θέση, αλλά στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
98’ Σουτ του Καραγιάννη έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
99’ Σέντρα του Καραγιάννη, κεφαλιά του Στ. Κρητικού μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
112’ Σουτ του Ίλιτς από πλάγια θέση στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού η μπάλα.
120’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ, από σέντρα του Μανιά ο Τζημόπουλος προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι αλλά έσωσε ο Σικαλιάς