Ο ΑΟΧ … χρωστούσε μία μεγάλη νίκη στους φίλους του και φρόντισε να την πάρει στην Πάτρα κόντρα στην Παναχαϊκή (1-2), φτάνοντας κοντά στην απευθείας παραμονή του.

Η ομάδα του Κυριάκου Γρηγοράκη χρειάζεται πλέον νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Επισκοπή για να καταλάβει την 4η θέση, που τον οδηγεί σε παραμονή χωρίς να εμπλακεί στη διαδικασία των πλέι άουτ.

Στο 27’ ο Κοντέων άνοιξε το σκορ από κόρνερ του Καραγιάννη, για να ισοφαρίσει στο 36’ ο Μαρουκάκης. Από την εξαιρετική προσπάθεια του Κρητικού ο Καραγιάννης στο 56’ πέτυχε το γκολ της νίκης.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννιά παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στον Χούσα (90’) και δεύτερης κίτρινης του Κάργα (90+4’).

Με μαύρα περιβραχιόνια αγωνίστηκε ο ΑΟΧ, στη μνήμη των Γιάννη Συγγελάκη και Αντώνη Χατούπη.

Φάσεις-γκολ
2’ Γύρισμα του Κυβελίδη στον Μαρουκάκη, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
13’ Σουτ του Γκονζάλες άουτ.
15’ Σουτ του Οικονομόπουλου άουτ.
16’ Ο Κυβελίδης αποφεύγει τον Σικαλιά, αλλά από πλάγια θέση στέλνει με πλασέ τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
26’ Ωραία προσπάθεια του Κρητικού και σουτ που κοντράρει, για να καταλήξει η μπάλα άουτ.
27’ ΓΚΟΛ: Από το κόρνερ του Καραγιάννη ο Κοντέων με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος και την άστοχη έξοδο του Γεωργακόπουλου, πετυχαίνει το 0-1.
33’ Κάθετη πάσα του Κρητικού για τον Καραγιάννη, το πλασέ του οποίου αποκρούει ο Γεωργακόπουλος, για να στείλει τη μπάλα στη συνέχεια ψηλά άουτ ο Γκούμας με σουτ στην κίνηση.
36’ ΓΚΟΛ: Κεφαλιά-πάσα του Κυβελίδη στον Μαρουκάκη, που ισοφαρίζει με πλασέ (1-1).
40’ Κόρνερ του Καραγιάννη, κεφαλιά του Γκονζάλες διώχνει στη γραμμή ο Κοντοχρήστος.
45+2’ Από κεφαλιά του Μπαλού το σουτ του Κυβελίδη θα καταλήξει στην… αγκαλιά του Σικαλιά.
56’ ΓΚΟΛ: Εκπληκτική προσπάθεια του Κρητικού και γύρισμα στον Καραγιάννη, που με πλασέ κάνει το 1-2 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.
71’ Σουτ του Ενγκουέμ μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Γεωργακόπουλος.
90’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Χούσα ανατρέπει τον Γκονζάλες που έβγαινε μόνος με τον Γεωργακόπουλο και αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.
90+4’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Κάργας επιδιώκει και αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη.

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Γεωργακόπουλος, Χούσα, Κάργας, Σούλης (77′ Αναστασόπουλος), Κοντοχρήστος, Μπαλού, Γκαντιάγκα (77′ Κορέτα), Κυβελίδης, Χοτζάλι (60′ Ντα Κόστα), Μπουντόπουλος, Μαρουκάκης.

Α.Ο. Χανιά (Κυριάκος Γρηγοράκης): Σικαλιάς, Παγώνης, Γκότοβος, Κοντέων (90+2′ Ανδρέου), Σακελλαρίου (46′ Ενγκουέμ), Γκούμας, Σιλιγαρδάκης, Οικονομόπουλος, Γκονζάλες, Καραγιάννης (82′ Εσόνο), Κρητικός.