Ακόμα μία διάκριση ήρθε για τον ΝΟ Χανίων, που κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων Συγχρονισμένης κολύμβησης, που διεξήχθη στο Χαϊδάρι.

Τα κορίτσια της Μπιλιάνα Γκεοργκίεβα συγκέντρωσαν 201 βαθμούς έναντι 225 του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Η επίσημη ενημέρωση του ΝΟΧ:

Τη δεύτερη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων Συγχρονισμένης κολύμβησης κατέκτησε ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων, στους αγώνες οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν από την Παρασκευή 26 έως και την Κυριακή 28 Ιουνίου στο κολυμβητήριο Χαϊδαρίου.

Η ομάδα της Μπιλιάνα Γκεοργκίεβα κατάφερε να συγκεντρώσει στο σύνολο 201 βαθμούς, έναντι 225 του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης ο οποίος αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Ο Ναυτικός Ομιλος ήταν 2ος στο Ομαδικό και στο Κόμπο, ενώ επίσης τερμάτισε στη 2η θέση στο Σόλο και τις Φιγούρες. Ακόμα, είχε μία 4η θέση στο αγώνισμα του Ντουέτου.

Σε κάθε περίπτωση, η 2η θέση στην Ελλάδα αποτελεί ένα επιτυχές αποτέλεσμα για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων, ο οποίος παραμένει σταθερά ανάμεσα στα καλύτερα σωματεία της χώρας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τον Ν.Ο.Χ. ήταν τα εξής:

ΟΜΑΔΙΚΟ
2η θέση – 74,4880 βαθμοί: Μαρία Βοζινάκη, Μαρία-Ελένη Βοζινάκη, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Ολγα Κουργιαντάκη, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Αλεξάνδρα Μουζακίτη, Μαρία Παπαδοκωνσταντάκη, Αφροδίτη Τσιαούση (αναπληρωματικές Αθηνά-Μαρία Μαρκουλάκη Νικολέτα Παπαγεωργίου).

COMPO
2η θέση – 78,2000 βαθμοί: Μαρία Βοζινάκη, Μαρία-Ελένη Βοζινάκη, Ευαγγελία Γαυγιωτάκη, Γιάννα Γκεοργκίεβα, Αντωνία Μαζοκοπάκη, Αθηνά-Μαρία Μαρκουλάκη, Αλεξάνδρα Μουζακίτη, Μαρία Παπαδοκωνσταντάκη, Αναστασία Παπασηφάκη, Αφροδίτη Τσιαούση (αναπληρωματικές Ολγα Κουργιαντάκη, Νικολέτα Παπαγεωργίου).

ΝΤΟΥΕΤΟ
4η θέση – 76,8910 βαθμοί: Γιάννα Γκεοργκίεβα – Αντωνία Μαζοκοπάκη.
9η θέση – 69,8011 βαθμοί: Ολγα Κουργιαντάκη – Νικολέτα Παπαγεωργίου.

ΣΟΛΟ
2η θέση – 79,8107 βαθμοί: Γιάννα Γκεοργκίεβα.
9η θέση – 71,9214 βαθμοί: Αντωνία Μαζοκοπάκη.

Ματαίωση για το Πανελλήνιο Κορασίδων Α’
Αναβάλλεται το προγραμματισμένο για το τριήμερο για 3-5 Ιουλίου Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Κορασίδων Α’ που επρόκειτο να πραγματοποιηθεί στις Σέρρες. Αιτία, σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΚΟΕ, το επικείμενο δημοψήφισμα.
Η ανακοίνωση αναφέρει:
«Σας ενημερώνουμε ότι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Κορασίδων Α’ που είναι προγραμματισμένο για 3-5 Ιουλίου 2015 στις Σέρρες αναβάλλεται ενόψει του επικείμενου δημοψηφίσματος και μετά από σχετική ενημέρωση της ΚΟΕ από την ΓΓΑ περί απαγόρευσης διεξαγωγής αγώνων λόγω του δημοψηφίσματος και θα διεξαχθεί σε νέα ημερομηνία η οποία θα ανακοινωθεί εν ευθέτω χρόνω από το Δ.Σ. της ΚΟΕ».