Βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (00:23.29) η αθλήτρια του Ν.Ο. Χανίων, Ροζάννα Λαμπαρδάκη, πήρε το… εισιτήριο για τον τελικό του αγωνίσματος 50μ. διπλά πέδιλα.
Στην πρώτη προκριματική σειρά η 17χρονη κολυμβήτρια του ΝΟΧ ήταν δεύτερη, πίσω από τη Σμαράγδα Σκαλίδου, που είχε χρόνο 00:23.16, ενώ συνολικά είχε τον έκτο καλύτερο χρόνο των προκριματικών.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Heat 1/3 Started at: 05/07/15 09:51:24.75
Rnk Surname Name Year Nation Laps Time Notes
1 SKALIDOU Smaragda 1998 GRE 00:23.16
2 LAMPARDAKI Rozanna 1998 GRE 00:23.29
3 ZITO Federica 1998 ITA 00:23.77
4 MALACHOWSKA Julia 1999 POL 00:23.99
5 VARNYU Eszter 1998 HUN 00:24.19
5 RIGAULT Gwen 1998 FRA 00:24.19
7 EMANET Nisa 1999 TUR 00:25.05
8 SANCHO AINA Maria 1999 ESP 00:25.59
Heat 2/3 Started at: 05/07/15 09:53:55.82
Rnk Surname Name Year Nation Laps Time Notes
1 HARINA Anna 1998 RUS 00:22.97
2 HORAKOVA Gabriela 1998 CZE 00:23.20
3 KOZYR Anna 2000 UKR 00:23.40
4 MARGARITA Visockyte 2000 LTU 00:23.69
5 CIBULOVA Barbora 2000 SVK 00:24.43
6 FANTON Noemi 2000 ITA 00:24.46
7 MARTINEZ MARTINEZ Teresa 1998 ESP 00:25.09
8 RADONJIC Jelena 1999 SRB 00:26.40
Heat 3/3 Started at: 05/07/15 09:56:46.13
Rnk Surname Name Year Nation Laps Time Notes
1 SOSNOVSKAYA Daria 1998 RUS 00:22.84
2 PISARCZYK Amelia 1998 POL 00:22.90
3 SZABO Anita 2001 HUN 00:23.39
4 GUREVYCH Kateryna 1998 UKR 00:23.47
5 GABALOVA Nina 1998 SVK 00:24.00
6 GERARD Pauline 1998 FRA 00:24.06
7 ALEKSANDRA Kotliar 1999 LTU 00:24.52
8 MILOSEVIC Vanja 1998 SRB 00:24.73
Rnk Surname Name Year Nation Time Notes
1 SOSNOVSKAYA Daria 1998 RUS 00:22.84
2 PISARCZYK Amelia 1998 POL 00:22.90
3 HARINA Anna 1998 RUS 00:22.97
4 SKALIDOU Smaragda 1998 GRE 00:23.16
5 HORAKOVA Gabriela 1998 CZE 00:23.20
6 LAMPARDAKI Rozanna 1998 GRE 00:23.29
7 SZABO Anita 2001 HUN 00:23.39
8 KOZYR Anna 2000 UKR 00:23.40
9 GUREVYCH Kateryna 1998 UKR 00:23.47
10 MARGARITA Visockyte 2000 LTU 00:23.69
11 ZITO Federica 1998 ITA 00:23.77
12 MALACHOWSKA Julia 1999 POL 00:23.99
13 GABALOVA Nina 1998 SVK 00:24.00
14 GERARD Pauline 1998 FRA 00:24.06
15 VARNYU Eszter 1998 HUN 00:24.19
15 RIGAULT Gwen 1998 FRA 00:24.19
17 CIBULOVA Barbora 2000 SVK 00:24.43
18 FANTON Noemi 2000 ITA 00:24.46
19 ALEKSANDRA Kotliar 1999 LTU 00:24.52
20 MILOSEVIC Vanja 1998 SRB 00:24.73
21 EMANET Nisa 1999 TUR 00:25.05
22 MARTINEZ MARTINEZ Teresa 1998 ESP 00:25.09
23 SANCHO AINA Maria 1999 ESP 00:25.59
24 RADONJIC Jelena 1999 SRB 00:26.40
Πρώτο “χρυσό” ο Ιακωβίδης
Ο Φίλιππος Ιακωβίδης χάρισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης Νέων/Νεανίδων, με χρόνο 1:38.37 στον τελικό των 200μ. διπλά πέδιλα.
Στο ίδιο αγώνισμα το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Θεοδόσης Παραστατίδης με χρόνο 1:39.16.
Το δεύτερο ασημένιο το Σάββατο (04/07) και τρίτο συνολικά στη διοργάνωση (όπου η Ελλάδα μετράει ήδη 5 μετάλλια) κατέκτησε ο Σταύρος Κουρλάκης με πανελλήνιο ρεκόρ (14:47.74) στον τελικό των 1.500μ. επιφάνεια.