Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο «τελικός» παραμονής στην Α’ ΕΠΣΧ με την Θύελλα να διατηρείται στην Κατηγορία χάρις στο γκολ του αρχηγού της Γιαννουδάκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-2 απέναντι στην ΑΕ Κυδωνίας.

Έτσι οι «πράσινοι» θα αγωνίζονται στην Α’ Κατηγορία και τη νέα περίοδο, ενώ αντίθετα η ομάδα της Δημοτικής Ενότητας Μουσούρων αποχαιρετάει μετά από πολλά χρόνια τα μεγάλα… σαλόνια.
Η ομάδα του Γιώργου Γιαννούκου πάντως είχε ανατρέψει με δυο γκολ στο 67’ και στο 86’ το εις βάρος της σκορ και έδειχνε να «κρατάει» την παραμονή στα δικά της χέρια αλλά στις καθυστερήσεις δέχτηκε το μοιραίο γκολ.

Το φίλμ του αγώνα
 10' Φάουλ του Καλαμπαλίκη πλασέ από κοντά του Ανδρουλάκη αποκρούει ο Σγουρομάλλης.
18' Σουτ του Καλαμπαλίκη στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Θύελλας.
25' Ο Κορναράκης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της ΑΕ Κυδωνίας αλλά ο Ελευθερίου βγαίνει έγκαιρα και μπλοκάρει.
31' ΓΚΟΛ: Ο Ουρούκου με μακρινή "βολίδα" στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

33' Εξ' επαφής πλασέ του Παπαδάκη άουτ.
37' Μακρινό σουτ του Παπαδάκη αποκρούει σε κόρνερ ο Σγουρομάλλης.
39' Κόρνερ του Καλαμπαλίκη κεφαλιά του Ιγγλεζάκη σώζει και πάλι την Θύελλα με εξαιρετική επέμβαση ο Σγουρομάλλης.
43' Φάουλ του Ουρούκου αποκρούει δύσκολα ο Ελευθερίου.
55' Σουτ του Κατσουλάκη μπλοκάρει ο Σγουρομάλλης.
67' ΓΚΟΛ: Καταπληκτικό γκολ από τον Παπαδάκη με δυνατό σουτ από διαγώνια θέση (1-1).
69' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕ Κυδωνίας με τον Σγουρομάλλη να "νικάει" σε τετ-α-τετ τον Λούπου και τον Παπαδάκη να μην μπορεί να σκοράρει στην συνέχεια, όπου υπήρξαν διαμαρτυρίες και για πέναλτι.
74' Διαμαρτυρίες της ΑΕ Κυδωνίας για 2η κίτρινη πάνω στον Γιαννουδάκη που δεν δόθηκε για΄δυνατό φάουλ πάνω στον Παπαδάκη.
75' Γυριστό σουτ του Δημητρογιαννάκη στην αγκαλιά του Σγουρομάλλη.
86' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ανδρουλάκη, ο Σγουρομάλλης χάνει την μπάλα σε διεκδίκηση με τον Δημητρογιαννάκη και αυτή καταλήγει στα δίχτυα για την ανατροπή της ΑΕ Κυδωνίας (1-2).
89' Κόρνερ του Βαρουχάκη στην γραμμή διώχνουν οι αμυντικοί.
91' ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Βαρουχάκη ο Γιαννουδάκης απο κοντά με προβολή στέλνει στα ουράνια την Θύελλα και την "κρατάει" στην Α' ΕΠΣΧ (2-2).

Θύελλα Καλάθενων (Νεκτάριος Σημαντηράκης): Γ. Σγουρομάλλης, Χ. Σγουρομάλλης, Τσουρής-Τσουρουδιακάκης, Μανιαδάκης, Γιαννουδάκης, Κορναράκης (78' Στραταριδάκης), Λιανιδάκης (57' Χαριτάκης), Ουρούκου, Λουβιτάκης, Μπατιστάκης (71' Βαρουχάκης), Μποΐνη.

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Γιαννούκος): Αθ. Ελευθερίου, Κοκολάκης, Λούπου, Μαρκουλάκης, Δημητρογιαννάκης, Βασιλείου (79' Παπαδογιαννάκης), Γ. Ιγγλεζάκης, Ανδρουλάκης, Παπαδάκης, Καλαμπαλίκης, Κατσουλάκης (62' Λούλος).

6-1 ο Ιδομενέας τον Ποσειδώνα

Στο άλλο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες που είχαν ήδη υποβιβασθεί ο Ιδομενέας αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι την Κατηγορία κερδίζοντας με 6-1 τον αξιόμαχο στην β’ φάση Ποσειδώνα.