Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν τα κατάφερε να επιστρέψει σε νικηφόρα τροχιά, αφού ηττήθηκε, με 69-67 από το Λαύριο, για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ανάλυση του αγώνα από την επίσημη ιστοσελίδα του Ρεθύμνου:

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε δυναμικά στο ματς (1-4 στο 2’) και με σερί 6-0 με τρίποντα από τους Σάφτενααρ και Χάροου πήραν προβάδισμα με 7 πόντους διαφορά (5-12 στο 4’). Στην συνέχεια, το Λαύριο κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (12-14 στο 7’), με τον Κλουφ να απαντά με καλάθι και φάουλ (12-17). Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν τον τρόπο και πήραν προβάδισμα με 20-18 για να ισοφαρίσει ο Τσακαλέρης σε 20-20 στην λήξη του δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Στην 2η περίοδο η είσοδος του Ματαλών ανέβασε την απόδοση του Ρέθυμνο Cretan Kings και σε συνδυασμό με την εξαιρετική αμυντική λειτουργία άφησαν τους γηπεδούχους άποντους για 5:30’, με αποτέλεσμα το 20-28 στο 15’. Μάλιστα, η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια στο 18’ (26-37). Όμως, το Λαύριο βρήκε τις απαντήσεις στο τελευταίο λεπτό και με σερί 7-0 μείωσε στο 33-37, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη ο Στόουν έβαλε ξανά την ομάδα μας μπροστά με +6 (33-39) αλλά κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση είχαν σαν αποτέλεσμα να ισοφαρίσει ξανά το Λαύριο σε 39-39 στο 23’. Από κει και έπειτα η ομάδα μας πήρε διαφορά 4 πόντων (39-43 στο 24’), το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το 28’ (43-47). Μάλιστα, ο Στόουν με καλάθι στο 29’ διαμόρφωσε το 43-49 της περιόδου.

4ο Δεκάλεπτο

Οι παίκτες μας ξεκίνησαν δυναμικά στην τελευταία περίοδο και βρέθηκαν γρήγορα μπροστά με +9 (45-54 στο 32’). Οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (53-54 στο 33’). Όμως, ο Στόουν με 4 δικούς του πόντους έγραψε το 53-58, με τον Χάροου να αυξάνει την διαφορά στο 37’ σε 54-60. Και πάλι οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα ισοφάρισαν σε 60-60, μπαίνοντας μέσα στο ματς. Το παιχνίδι «κρεμόταν από μια κλωστή» με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 65-65 στα 22’’. Στην συνέχεια η νίκη κρίθηκε στις βολές, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να χάνει τρίποντο στη λήξη και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 33-37, 43-49, 69-67.

Λαύριο (Σερελής): Γιανγκ 21, Κρούμπαλι 9, Νίξον 19 (8/15 σουτ), Γιαννακόπουλος 6, Μπάρλος 6, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος, Περράκης 8, Έβανς.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 10, Ρέλφορντ 10, Σάφτενααρ 12 (7ρ.), Χάροου 7, Στόουν 12 (8ρ.), Κάρτερ, Σχίζας 6, Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Ματαλών 8.