Η πρώτη ήττα των Παίδων της ΕΠΣΧ από το Ηράκλειο, κατά πάσα πιθανότητα, τους στερεί την πρωτιά, αφού η Μικτή της ΕΠΣΗ υπερτερεί πλέον στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Το Ηράκλειο επικράτησε με 3-1 και κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στα Χανιά (2-1), θέλοντας πλέον νίκη την τελευταία αγωνιστική στο Λασίθι για τον τίτλο στον 16ο όμιλο.

Όσον αφορά το ματς των Νέων τα Χανιά με αρκετά νέα πρόσωπα είχαν καλή παρουσία και υποχρέωσαν το Ηράκλειο στην πρώτη του απώλεια (2-2).

Η επίσημη ενημέρωση της ΕΠΣΧ για τα παιχνίδια:

Ισόπαλοι οι Νέοι

Η Μικτή Ομάδα Νέων της Ε.Π.Σ. Χανίων με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της στάθηκε πολύ καλά απέναντι στο Ηράκλειο και το υποχρέωσε στην πρώτη του βαθμολογική απώλεια (2-2).

Με εκτέλεση φάουλ από τη σέντρα ο Ανωμεριανάκης στο 3’ έβαλε από νωρίς… δύσκολα στους γηπεδούχους, που έφτασαν στην ανατροπή με αυτογκόλ του Ψαράκη στο 37’ και πλασέ του Κομνηνού στο 48’.

Στην πρώτη του εμφάνιση με τη Μικτή Νέων ο Γκογκολάκης σκόραρε στο 87’, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Διαιτητής: Ζαχαριουδάκης
Βοηθοί: Λαλιώτης-Μιχ. Σφακιανάκης

Ε.Π.Σ. Ηρακλείου (Δημήτρης Τριβυζαδάκης): Αγγελιδάκης, Χρονάκης (46’ Παπουτσιδάκης), Τσέρος, Λαγουδάκης, Πλαϊτάκης, Λέλεκας, Νοικοκυράκης (58’ Κουράκης), Κουτεντάκης, Μαυροματίδης (78’ Φιτσάκης), Κομνηνός, Ζίζι.

Ε.Π.Σ. Χανίων (Νίκος Βοζινάκης): Γεωργιλαδάκης, Μυκωνιάτης (69’ λ.τρ. Βέρδος), Γραμόζης, Ματζοράκης, Ψαράκης, Ανωμεριανάκης, Γιαπιντζάκης, Πανάγος, Μαρκετάκης (59’ Ζαχαριουδάκης), Χατζημαρινάκης, Πρωϊμάκης (52’ Γκογκολάκης).

Στον πάγκο ήταν και οι Μαλανδράκης, Διγενάκης, Τσαγκάρης, Γιουσέφ.

Πρώτη ήττα για τους Παίδες

Την πρώτη της ήττα, που σε περίπτωση ισοβαθμίας της στερεί το δικαίωμα να πάρει την πρωτιά, υπέστη η Μικτή Ομάδα της Ε.Π.Σ. Χανίων από το Ηράκλειο με σκορ 3-1.

Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή του 16ου ομίλου του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, αλλά το Ηράκλειο υπερτερεί πλέον στη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30’ με τον Φαϊτάκη αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Καραταράκης ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 65’ ο Μαμουλάκης έκανε το 2-1 και στο 71’ ο Μαυρογιαννάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

12’ Σουτ του Μπέρκη απέκρουσε σε κόρνερ ο Τζολάκης.
14’ Σουτ Λίλου η μπάλα κόντραρε στον Φιλιππάκη και προσέκρουσε στο δοκάρι και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Τζολάκης.
14’ Στην πλάτη της άμυνας ο Καραταράκης προλαβαίνει την έξοδο του Καρνή αλλά ο Χατζηδάκης διώχνει στη γραμμή.
30’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μπέρκη κεφαλιά του Φαϊτάκη και 1-0.
31’ ΓΚΟΛ: Ο Καραταράκης στην πλάτη της άμυνας από μπαλιά του Δρικάκη με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.
42’ Γύρισμα του Μαμουλάκη σουτ του Λίλου άουτ.
45’ Σουτ του Μαμουλάκη στο δοκάρι, νέο σουτ του Τσεσμελή και εντυπωσιακή απόκρουση του Τζολάκη.
55’ Σουτ του Μαμουλάκη απέκρουσε ο Τζολάκης.
65’ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Βοργιά ο Μαμουλάκης στην πλάτη της άμυνας με πλασέ κάνει το 2-1.
71’ ΓΚΟΛ: Ατομική προσπάθεια του Μαμουλάκη και γύρισμα στον Μαυρογιαννάκη που με πλασέ κάνει το 3-1.
72’ Μπαλιά του Φραγγεδάκη στον Π.-Ε. Πολυχρονάκη που αποφεύγει προσωρινά τον Καρνή, αλλά δεν μπορεί να πλασάρει και στη συνέχεια βρίσκεται στο έδαφος με το ματς να συνεχίζεται και τον Καρατάρακη να σουτάρει για να αποκρούσουν στη γραμμή οι αμυντικοί.

Διαιτητής: Κρασαγάκης
Βοηθοί: Σταυρακάκης-Μιχ. Σφακιανάκης

Ε.Π.Σ. Ηρακλείου (Γιάννης Μπασκάκης): Καρνής, Σαβουϊδάκης, Χατζηδάκης, Γκίκα, Μανιουδάκης, Φαϊτάκης (54’ Βοργιάς), Τσεσμελής, Μπέρκης (80+2’ Ροδίτης), Λίλος (54’ Γαρεφαλάκης), Κουτεντάκης (59’ Μαυρογιαννάκης), Μαμουλάκης.

Ε.Π.Σ. Χανίων (Νίκος Βοζινάκης): Τζολάκης, Φιλιππάκης, Μαλιχούτης, Ι. του Εμμ. Φασαράκης, Κούτας, Φραγγεδάκης, Κουκάκης (65’ Π.-Ε. Πολυχρονάκης), Μαλαμάς, Καραταράκης, Δρικάκης (68’ Μπαγετάκος), Κελαϊδής (79’ Χρ.-Λ. Πολυχρονάκης).

Στον πάγκο ήταν και οι Βοτζάκης, Παπαδομανωλάκης, Μαρκαντωνάκης, Κορωνάκης.