Έπειτα από αρκετό καιρό οι ποδοσφαιριστές του ΑΟ Χανιά κατάφεραν με την προσπάθειά τους κόντρα στην πρωτοπόρο ΑΕΛ να αποσπάσουν το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου.

Η ομάδα του Γιώργου Λυρώνη μπορεί να έμεινε για 7ο σερί ματς σε πρωτάθλημα (και 11ο μαζί με το Κύπελλο) μακριά από τη νίκη αλλά κόντραρε στα ίσα την ΑΕΛ, υποχρεώνοντάς την σε απώλεια βαθμών (0-0).

Ο ΑΟΧ φάνηκε από το ξεκίνημα αποφασισμένος να κάνει δύσκολη τη… ζωή της πρωτοπόρου στα Χανιά και στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, σε δύο περιπτώσεις με τον Γκέσιο (18’ και 26’). Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι την καλύτερη ευκαιρία τους την είχαν με τον Μασούρα στο 45’.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγότερες με την ΑΕΛ να χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες για το 0-1 με τον Κουτσιανικούλη στο 64’ και τον Βέρτζο στο 85’. Ο ΑΟΧ απείλησε στο 68’ με σουτ του Ρίκκα και στη συνέχεια –με τον Μασάδο να αποσύρεται στον πάγκο- είχε τη δική του ευκαιρία για να πάρει το ματς στο 89’ αλλά μετά την κεφαλιά του Διαμαντόπουλου και την αδυναμία του Ξενοδόχοφ να μπλοκάρει Δεινόπαπας και Γκέσιος δεν μπόρεσαν να επωφεληθούν και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Καλή η διαιτησία του Μπλάνα, με λάθη οι βοηθοί του.

7’ Σέντρα του Τσούτση σουτ στην κίνηση του Νάκα η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.
13’ Πάσα του Ουρτάδο στον Μπουντόπουλο, το δυνατό σουτ του οποίου φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία.
18’ Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΟΧ. Από κόρνερ του Μασάδο ο Γκέσιος από κοντά με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
23’ Σουτ του Ουρτάδο ο Πρίφτης μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο.
26’ Σέντρα του Ιωαννίδη ο Γκέσιος με προβολή στέλνει την μπάλα άουτ, χάνοντας νέα μοναδική ευκαιρία.
34’ Ο Ιωαννίδης σουτάρει από πλάγια θέση και ο Ξενοδόχοφ μπλοκάρει.
36’ Σέντρα του Δεινόπαπα κεφαλιά του Γκέσιου άουτ.
36’ Δυνατό σουτ του Μπουντόπουλου άουτ.
45’ Πάσα του Μπουντόπουλου στον Μασούρα, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
49’ Φάουλ του Μασάδο κεφαλιά του Τσούτση ο Ξενοδόχοφ μπλόκαρε.
54’ Σέντρα του Μονιακή προβολή του Μπουντόπουλου άουτ, με τον α’ βοηθό Λάμια να υποδεικνύει λανθασμένα –σύμφωνα με τον τηλεοπτικό φακό- οφσάιντ αλλά ούτως ή άλλως το τελείωμα του πρώην παίκτη του ΑΟΧ δεν ήταν ιδανικό.
55’ Από μπαλιά του Καρτσαμπά ο Γκέσιος έφευγε μόνος απέναντι από τον Ξενοδόχοφ αλλά τον ανέκοψε λανθασμένα –με βάση τον τηλεοπτικό φακό- με οφσάιντ ο β’ βοηθός Σερεμέτης.
64’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μπόγιοβιτς βγάζει στην πλάτη της άμυνας τον Κουτσιανικούλη που αντί να πλασάρει πήγε να “κόψει” την μπάλα στον Ουρτάδο που δεν την πρόλαβε στην προβολή που έκανε.
68’ Ο Ρίκκα άλλαξε την μπάλα με τον Τσούτση και σούταρε άουτ.
71’ Μακρινό σουτ του Μονιάκη μπλοκάρει ο Πρίφτης.
79’ Σουτ του Λαμπρόπουλου η μπάλα βρίσκει στον Ρίκκα και καταλήγει κόρνερ.
84’ Κόρνερ του Λαμπρόπουλου κεφαλιά του Βέρτζου διώχνει στη γραμμή ο Ιωαννίδης.
85’ Σουτ του Γκέσιου μπλοκάρει σταθερά ο Ξενοδόχοφ.
89’ Φάουλ του Ρίκκα κεφαλιά του Διαμαντόπουλου ο Δεινόπαπας και ο Γκέσιος δεν μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.
90+1’ Μακρινό σουτ του Μπριλάκη άουτ.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Λάμιας-Σερεμέτης (Μεσσηνίας)
4ος διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Τσούτσης (31’), Μπουντόπουλος (38’), Κουτσιανικούλης (43’), Μπανούσης (43’), Μασούρας (79’)

Α.Ο. Χανιά (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης, Καρτσαμπάς, Διαμαντόπουλος, Ιωαννίδης, Ρίκκα, Μασάδο (79’ Μπριλάκης), Νάκας (67’ Σάντερσον), Δεινόπαπας, Τσούτσης (74’ Χατζηλιάδης), Γκέσιος.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Βέρτζος, Κομεσίδης, Μονιάκης, Μπανούσης, Αναστασόπουλος (58’ Λαμπρόπουλος), Ουρτάδο, Μπουντόπουλος (77’ Κρητικός), Κουτσιανικούλης (71’ Ροβίθης), Μπόγιοβιτς.