Παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπιζε ο Κύδωνας Χανίων πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στη Θήβα, φτάνοντας μία… ανάσα από την έκπληξη απέναντι στον Κάδμο.

Η ομάδα του Κώστα Σδράκα κόντραρε στα ίσα τους γηπεδούχους και μέχρι το τέλος διεκδίκησε με πολλές αξιώσεις τη νίκη, αλλά ηττήθηκε τελικά στις λεπτομέρειες με 64-60.

Ο Κύδων στο πρώτο ημίχρονο είχε την πρωτοπορία στο σκορ και όταν πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια το σκορ ήταν 35-30 υπέρ του.

Με επί μέρους σκορ 20-6 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Χανιώτικη ομάδα δεν το… έβαλε κάτω και έφτασε κοντά στη νίκη.

Συγκλονιστική εμφάνιση με 28 πόντους και 4 τρίποντα πραγματοποίησε για τον Κύδωνα ο Αλεξίου, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπαγάκης με 13 πόντους και 3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-35 (ημ.), 50-41, 64-60

Κάδμος Θηβών (Αποστόλης Αναστασίου): Γιάννου, Στεφάνου 1, Παπαδάκης 2, Γκρινιάρης 22 (2), Τσιριμώκος 4 (1), Τσαπρούνης 2, Χαρατσής 16 (2), Δρακάκης 4, Μητρόπουλος 9 (1), Πανταζής 4.

Κύδων Χανίων (Κώστας Σδράκας): Υφαντόπουλος 6 (1), Αλεξίου 28 (4), Τσαμπάς 1, Μπαγάκης 13 (3), Κολαρετάκης 2, Λιονάκης, Κοντογιάννης 10.