Το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο Χανίων στην ιστορία (και τρίτο τίτλο σε ισάριθμους τελικούς μαζί με το Σούπερ Καπ) πανηγυρίζει ο Άρης Βουκολιών, που νίκησε στα πέναλτι τον Άρη Σούδας με 4-3.

Ο τελικός δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αλλά ήταν μία πραγματική γιορτή για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο των Χανίων, που είχε ξεκινήσει από την Τρίτη το βράδυ με τη δεξίωση της ΕΠΣΧ για τις δύο ομάδες και τη διαιτητική τετράδα του αγώνα.

Οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Άρη Σούδας να μπαίνει καλύτερα στις αρχές των δύο ημιχρόνων, αλλά χωρίς να καταφέρει να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης Βουκολιών… σπατάλησε σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.

Στην παράταση δε σημειώθηκε κάποια σπουδαία φάση και στα πέναλτι επικράτησε ο πιο ψύχραιμος.

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Ο Κλωθάκης από πλάγια θέση έξω από την περιοχή αποφεύγει τον Συροκάκη αλλά σε κενή εστία από δύσκολη γωνία στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
15’ Φάουλ του Σουχλάκη άουτ.
32’ Σέντρα-σουτ του Στρατουδάκη μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Σαρτζετάκης
41’ Σέντρα του Μπαμπουνάκη σουτ στην κίνηση του Στρατουδάκη η μπάλα παίρνει ανάποδα φάλτσα και περνάει παράλληλα από την εστία.
43’ Μπαλιά του Πολένα στην πλάτη της άμυνας ο Αράπι σουτάρει αλλά στέλνει την μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
57’ Σουτ του Σουχλάκη άουτ.
59’ Σέντρα του Στρατουδάκη κεφαλιά του Κλωθάκη η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία.
71’ Σουτ του Καλλιοντζάκη μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Συροκάκης.
73’ Σέντρα του Αράπι απομακρύνει ο Μπουρμπάκης και ο Ντούπη από πλεονεκτική θέση με σουτ στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
83’ Από μπαλιά του Ντούπη ο Σουχλάκης βγάζει στην πλάτη της άμυνας τον Κοκάκη που χάνει απίστευτη ευκαιρία, αφού την ώρα που έκανε την ντρίμπλα πάνω στον Σαρτζετάκη γλίστρησε και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.
90+3’ Σπουδαία απόκρουση του Σαρτζετάκη σε σουτ του Ντούπη, με τον Σουχλάκη στην εξέλιξη της φάσης να σουτάρει άουτ.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
114’ Μπαλιά του Μπαμπουνάκη στην πλάτη της άμυνας ο Βαρδάκης δεν πρόλαβε την μπάλα και μπλόκαρε ο Συροκάκης.