Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για να ανανεώσει την παρουσία του στη Γ’ Εθνική κατηγορία, πανηγύρισε απέναντι στον Πανναξιακό ο Κύδων, με σκορ 67-65.

Οι παίκτες του Κώστα Σδράκα δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η επίσημη ενημέρωση του Κύδωνα για το ματς:

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για την παραμονή στη Γ’ Εθνική κατηγορία μπάσκετ πέτυχε ο Κύδωνας Χανίων που επικράτησε με 67-65 του πολύ δυνατού Πανναξιακού, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου Νότου. Το ματς έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού, με τον Κύδωνα Χανίων να φανερώνει ψυχικά αποθέματα στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα και να κρατάει το “ροζ” φύλλο αγώνος, υπερπολύτιμο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Πανναξιακός μπήκε πολύ δυνατά και με ένα 8-0 πήρε σημαντικό προβάδισμα. Ο Κύδωνας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 4′ και από το σημείο εκείνο και μετά, με πρωτοστάτη τον Τσαρουχά, “ροκάνισε τη διαφορά. Στο 15′ ο Κύδωνας πήρε προβάδισμα 28-25 και στο τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 32-30 που δήλωνε ότι το παιχνίδι θα είναι πραγματικό ντέρμπι.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κώστα Σδράκα με ένα σερί 7-0, μετέτρεψαν το 40-39, σε 47-39 ενώ στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στο +11, 55-44. Ο Πανναξιακός με πρωτοστάτη τον Χριστοδούλου μείωσε τη διαφορά και δημιούργησε εκ νέου συνθήκες ντέρμπι. Το 64-54 έγινε 66-64 και στα τελευταία δευτερόλεπτα το ματς κρεμόταν σε μια κλωστή. Μια εύστοχη βολή του Τσαρουχά έφερε το σκορ στο 67-65 και στην τελευταία επίθεση, ο Ακτύπης αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε την νίκη στους φιλοξενούμενους.

10ΛΕΠΤΑ: 12-17, 30-32 (ΗΜΙΧΡ.), 47-42, 67-65

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.ΣΔΡΑΚΑΣ): Βλαχάκης 3, Υφαντόπουλος 15 (5), Αλεξίου 9, Παπαμαστοράκης, Χοχλάκης, Τσαρουχάς 17 (3), Τσαμπάς 2, Μπαγάκης, Κολαρετάκης 4, Αδοντάκης 15, Λιονάκης 2, Κοντογιάννης.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δ.ΔΑΜΙΑΝΙΔΗΣ): Καρβούνης 6 (2), Μαγιντόμπε 12 (1), Καζακίδης, Καραγιάννης, Κυριακόπουλος, Μάκαρης 9, Ακτύπης 13 (2), Χριστοδούλου 14, Μυλωνάς 6, Παγώνης 5.