Ο Παπαστάμος κατέκτησε και δεύτερο χρυσό μετάλλιο, στα 200μ. μικτή ατομική, στο χειμερινό πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης Παίδων/Κορασίδων και Εφήβων/Νεανίδων.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Χανιώτης κολυμβητής Χρήστος Βουγιουκαλάκης με τον ΝΟ Χαλκίδας.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η επίσημη ενημέρωση του ΝΟΧ:

Με την κατάκτηση ενός δεύτερου χρυσού μεταλλίου από τον Απόστολο Παπαστάμο στα 200μ. μικτή ατομική ολοκλήρωσε την συμμετοχή του στο χειμερινό πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης κατηγοριών Παίδων/Κορασίδων και Εφήβων/Νεανίδων ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων.

Ο Χανιώτης κολυμβητής ήταν για μια ακόμη φορά εντυπωσιακός, καταφέρνοντας να σημειώσει επίδοση 02:09.25, κατακτώντας έτσι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο μετά το πρώτο που είχε κερδίσει στα 400μ. του ίδιου αγωνίσματος.

Επίσης, ο Ναυτικός Ομιλος είχε μία ακόμα συμμετοχή σε τελικό, με τη Νικολέτα Πλοκαμάκη στα 200μ. ύπτιο, η οποία τερμάτισε στην 5η θέση.

Συνολικά, η ομάδα του Κώστα Τζιλιβάκη κατέκτησε στους αγώνες που διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο Νίκαιας, τρία μετάλλια (δύο χρυσά και ένα χάλκινο) ενώ είχε ακόμα επτά συμμετοχές σε τελικούς.

ΧΡΥΣΟ Ο ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΛΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟΝ Ν.Ο. ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Ακόμα, να σημειωθεί ότι ο Χανιώτης αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Χαλκίδας, Χρήστος Βουγιουκαλάκης κατάφερε να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4x100μ. ελεύθερο παίδων, μαζί με τους συναθλητές του, Παναγιώτη Νικάκη, Δημήτριο-Ιωάννη Ρουμπή και Στέργιο-Μάριο Μπιλά. Ο χρόνος της κούρσας ήταν 03:38.72.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων ήταν τα εξής:

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Παπαστάμος Απόστολος 200μ. μικτή ατομική παίδων 02:09.25
Παπαστάμος Απόστολος 400μ. μικτή ατομική παίδων 04:32.18
Βουγιουκαλάκης Χρήστος (Ν.Ο. ΧΑΛΚΙΔΑΣ) 4x100μ. ελεύθερο παίδων 03:38.72

ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Χαλκιαδάκης Εμμανουήλ 200μ. πεταλούδα εφήβων 02:11.90

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

5η θέση Πλοκαμάκη Νικολέτα 200μ. ύπτιο κορασίδων 02:26.19
6η θέση Χαλκιαδάκης Εμμανουήλ 100μ. πεταλούδα εφήβων 00:59.37
6η θέση Παπαστάμος Απόστολος 100μ. πεταλούδα παίδων 00:59.97
6η θέση Πλοκαμάκη Νικολέτα 100μ. ύπτιο κορασίδων 01:09.10
6η θέση Πετράκη Χρυσή 100μ. πρόσθιο κορασίδων 01:18.94
6η θέση Χατζηδάκη Βασιλική 400μ. μικτή ατομική κορασίδων 05:22.06
7η θέση Πετράκη Χρυσή 200μ. πρόσθιο κορασίδων 02:50.34

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

10η θέση Πετράκη Χρυσή 50μ. πρόσθιο κορασίδων 00:36.79
11η θέση Κολοκοτρώνης Νικόλαος 200μ. ύπτιο εφήβων 02:21.40
11η θέση Χατζηδάκη Βασιλική100μ. ύπτιο κορασίδων 01:10.31
13η θέση Κολοκοτρώνης Νικόλαος 50μ. ύπτιο εφήβων 00:30.26
13η θέση Βουγιουκαλάκης Χρήστος (Ν.Ο. ΧΑΛΚΙΔΑΣ) 100μ. ελεύθερο παίδων 00:55.97
14η θέση Χαλκιαδάκης Εμμανουήλ 50μ. πεταλούδα εφήβων 00:28.19
14η θέση Πλοκαμάκη Νικολέτα 50μ. ύπτιο κορασίδων 00:33.23
15η θέση Κολοκοτρώνης Νικόλαος 100μ. ύπτιο εφήβων 01:04.61
16η θέση Πετράκη Αντωνία 200μ. ύπτιο κορασίδων 02:41.21
22η θέση Βουγιουκαλάκης Χρήστος (Ν.Ο. ΧΑΛΚΙΔΑΣ) 200μ. ελεύθερο παίδων 02:09.69
31η θέση Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 200μ. ελεύθερο παίδων 02:13.07
32η θέση Πετράκη Αντωνία 100μ. ύπτιο κορασίδων 01:15.70
33η θέση Πετράκη Αντωνία 50μ. ύπτιο κορασίδων 00:35.66