Από νωρίς το Ρέθυμνο Cretan Kings βρέθηκε πίσω στο σκορ στα Τρίκαλα και δεν μπόρεσε να αλλάξει τη… μοίρα του στη συνέχεια, γνωρίζοντας βαριά ήττα με σκορ 87-58.

Με πρώτο… βιολί τον Σόκο (22π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Μπράουν (20π.), Ρόμπινσον (15π.), Κάντουγκαν (14π.) οι γηπεδούχοι έφτασαν με ευκολία στην πολύτιμη γι’ αυτούς νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή.

Πρώτος σκόρερ για την κρητική ομάδα ήταν ο Στόουν με 16 πόντους.

Η ανάλυση του ματς από το rethymnobc.gr:

1ο Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ξεκίνησε καλά και με καλάθια από τους Στόουν, Μάντεν και Κάρτερ προηγήθηκε με 4-8 στο 2’. Όμως, οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό σερί 5-0 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 9-8 στο 3’. Στο 4ο λεπτό ο Κάρτερ έπεσε άτσαλα στο παρκέ μετά από διεκδίκηση ριμπάουντ και αντικαταστάθηκε από τον Σάφτενααρ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν εκατέρωθεν για το 15-15 στο 7’. Από κει και έπειτα κάποια λάθη της ομάδας μας, είχαν σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν και να προηγηθούν με 23-15 στο 9’. Τελικά ο Τζόουνς με καλάθι δύο πόντων διαμόρφωσε το 25-16 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Ένα γρήγορο 10-0 από τα Τρίκαλα στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου έκανε το σκορ 35-16 στο 12’. Οι Μάντεν και Στόουν σκόραραν, μειώνοντας σε 37-20 στο 14’. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες μας βρήκαν τις λύσεις, έχοντας σωστή αμυντική λειτουργία, ενώ επιθετικά ο Γιαννόπουλος και ο Στόουν πέτυχαν από 5 πόντους και ο Μάντεν από δύο για το σερί 0-12 και το σκορ στο 40-32 στο 19’. Ο Κάντουγκαν με δύο βολές στο τέλος έγραψε το 42-32 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη με 3 πόντους από το Ρέθυμνο Cretan Kings κατέβασε την διαφορά στο 42-35 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τα Τρίκαλα να «τρέχουν» σερί 8-0 για το 50-35 στο 23’.   Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά στο +21 (71-50).

4ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι παίκτες των Τρικάλων συνέχισαν να σκοράρουν, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της ομάδας μας, φτάνοντας την διαφορά στο +23 (73-50 στο 31’). Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τον κόουτς Θανάση Σκουρτόπουλο να περνάει μέσα στο παρκέ τους Θεοδωρίδη, Δουλγεράκη και Παναρετάκη στο τελευταίο 3λεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-32, 71-50, 87-58.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 22 (3), Τζόουνς 4, Βίλιαμσον 8, Καλλές 2, Ρόμπινσον 15 (3), Καντουγκαν 14, Τσιλούλης, Τσιάρας, Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις, Σχίζας 2, Μάντεν 11, Στόουν 16 (2), Κάρτερ 10, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 10 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 7, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.