Το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε 75-67 του Κόροιβου και επέστρεψε άμεσα στις νίκες μετά τη βαριά ήττα στα Τρίκαλα, διατηρώντας τις ελπίδες του για τα πλέι οφ.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο όταν διατηρούσαν για μεγάλο διάστημα διψήφια διαφορά πόντων.

Η ανάλυση του αγώνα από το rethymnobc.gr:

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τον Γιαννόπουλο να απαντάει στα δύο τρίποντα του Κοροίβου (2-6) για το 5-6 στο 4’. Ο Στόουν ισοφάρισε σε 8-8 (5’) αλλά στην συνέχεια η αστοχία της ομάδας μας έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 10-15 στο 8’. Μάλιστα, πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμα με 12-18 στο 9’ αλλά ένα μικρό σερί 5-0 από τους Σάφτενααρ και Χάροου διαμορφώθηκε το 17-18 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Με επιμέρους σκορ 7-5 το Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε το πρώτο του προβάδισμα με 24-23 στο 12’, μετά από τρίποντο του Ντελινινκάιτις. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα μας, αφού με σερί 7-2 προηγήθηκε με 31-25 στο 15’. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες μας μπροστά με την μεγαλύτερη διαφορά, καθώς προηγούνταν με +7 (37-30).

3ο Δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν εξαιρετικό για το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο με συνεχόμενους πόντους από τους Μάντεν, Χάροου και Στόουν ξέφυγε με 15 πόντους (48-33 στο 24’). Από κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι (53-38 στο 26’), με τους παίκτες μας να χάνουν την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμα. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 53-43 στο 28’. Όμως, ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έδωσε τη λύση (56-43). Τελικά αν και ο Κόροιβος κατέβασε και πάλι την διαφορά στο -10 (57-47), ο Στόουν με τρίποντο στην λήξη του γ’ δεκαλέπτου, έγραψε το 60-47.

4ο Δεκάλεπτο

Στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (60-52 στο 32’) αλλά οι Ντελινινκάιτις και Γιαννόπουλος επανέφεραν την τάξη για το 64-52. Στην συνέχεια, ο Κόροιβος με αναπάντητο σερί 5-0 μείωσαν σε 64-57 στο 35’. Όμως, ο Γιαννόπουλος με δύο τρίποντα έφτασε τους 18 πόντους και έγραψε το 70-57 στο 37’. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια τους (70-61 στο 39’) αλλά το μας είχε ήδη κριθεί, με την ομάδα μας να παίρνει τη νίκη με σκορ 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-30, 60-47, 75-67.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μάντεν 5, Γιαννόπουλος 18, Στόουν 15, Κάρτερ 7, Ντελινικάιτις 5, Σάφτενααρ 7, Τσακαλέρης 2, Χάροου 16, Θεοδωρίδης, Δουλγεράκης, Παναρετάκης.

Κόροιβος (Χάρης Μαρκόπουλος): Τρότερ 10, Σλαφτσάκης 8, Βασιλόπουλος 10, Τσάπιν 14, Χάρις 10, Χριστοδούλου 3, Χαριτόπουλος 12 .