Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στο Χειμερινό πρωτάθλημα κατηγοριών Τεχνικής Κολύμβησης Νοτίου Ελλάδας, το σαββατοκύριακο 5 και 6 Μαρτίου.

Οι σημαντικότερες διακρίσεις για τον ΝΟΧ ήταν η κατάρριψη δύο πανελλήνιων ρεκόρ στα 4x100 και 4x200 μέτρα επιφάνειας στην κατηγορία Κορασίδων, αλλά και η εξασφάλιση του ορίου για την Εθνική ομάδα από τον Αντώνη Τσουρουνάκη στα 400μ. επιφάνεια. Συνολικά ο ΝΟΧ κατέκτησε 76 μετάλλια.

Η επίσημη ενημέρωση του ΝΟΧ για τους αγώνες:

Η κατάρριψη δύο πανελλήνιων ρεκόρ στα 4x100 και 4x200 μέτρα επιφάνειας στην κατηγορία Κορασίδων και η εξασφάλιση του ορίου για την Εθνική ομάδα από τον Αντώνη Τσουρουνάκη στα 400μ. επιφάνεια είναι οι τρεις σημαντικότερες διακρίσεις που κατάφερε ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων στο Χειμερινό πρωτάθλημα κατηγοριών Τεχνικής Κολύμβησης Νοτίου Ελλάδας που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο 5 και 6 Μαρτίου στο κολυμβητήριο Πειραιά.

Ειδικότερα, η τετράδα των κοριτσιών, αποτελούμενες από τις Κατερίνα Κατερινάκη, Μαρία Λαμπαρδάκη, Αμαλία Μπασιά και Ευαγγελία Ριτζάκη κατάφερε να συντρίψει δύο πανελλήνια ρεκόρ, με χρόνους 03:03.39 και 06:54.49 από 03:07.22 το οποίο κατείχε πάλι ο ΝΟΧ από το πανελλήνιο κατηγοριών του 2015 και 07:07.34 αντίστοιχα το οποίο κατείχε ο Ν.Ο. Χίου από το πανελλήνιο κατηγοριών του 2008. Ο δε χρόνος του Τσουρουνάκη που επιβεβαίωσε ξανά τη μεγάλη του κλάση καταρρίπτοντας ένα ακόμα όριο για την Εθνική ομάδα Ανδρών ήταν 03.03.46.

Πολύ κοντά ωστόσο στην κατάρριψη ενός πανελληνίου ρεκόρ βρέθηκε και η Κατερίνα Κατερινάκη που κολύμπησε σε 00:19.14 τα 50μ. άπνου, με το ρεκόρ να είναι 00:19.13.

76 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΧ

Ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων συμμετείχε με μία πολύ μεγάλη αποστολή στο χειμερινό πρωτάθλημα, με τους αθλητές και τις αθλήτριές του να σημείωσαν πολύ καλές επιδόσεις, φτάνοντας στην κατάκτηση 76 συνολικά μεταλλίων (23 χρυσά, 22 ασημένια και 31 χάλκινα).

Σύμφωνα με τον προπονητή της ομάδας, Ηλία Καλαμαρίδη: «Η ομάδα του ΝΟΧ παρά το γεγονός ότι βρίσκεται σε στάδιο μερικής ανανέωσης, κατάφερε για μια ακόμη φορά να κάνει αισθητή την παρουσία της στο Χειμερινό πρωτάθλημα κατηγοριών όπου συμμετείχαν 15 σωματεία και 292 αθλητές και αθλήτριες. Ειδικότερα, αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες. Οι επιτυχίες αυτές έχουν ιδιαίτερη αξία καθότι προέρχονται από μία ομάδα που αποτελείται αμιγώς από Χανιώτες, σε αντίθεση με άλλα σωματεία που πρωταγωνιστούν με μεταγραφές και οι οποίες βοηθούν σημαντικά στην βαθμολογία και τις επιτυχίες τους. Επίσης, σημαντικό είναι να σημειωθεί ότι αυτές οι επιτυχίες των αθλητών μας προέρχονται με το να προπονούνται σε μία πισίνα 25 μέτρων στην οποία συνωστίζονται 12-15 αθλητές σε κάθε διαδρομή κι όπου εκτός των κινδύνων τραυματισμού που διατρέχουν λόγω της ιδιαιτερότητας του αθλήματος και της ταχύτητας που αναπτύσσουν, δεν πραγματοποιούν την σωστή προπόνηση».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων είναι τα εξής:

50μ. διπλά πέδιλα
Ανδρών

6. Τρουλλινός Νικόλαος 00:21.33
11. Διδασκάλου Κωνσταντίνος 00:23.44

Εφήβων
6. Μπογδάνης Ηλίας 00:27.00

Παίδων
2. Κούτρης Αστέριος 00:23.80
9. Χατζηπλής Βασίλειος 00:28.02

Παμπαίδων Α
4. Σκαμνάκης Σταύρος 00:30.62

Παμπαίδων Β
1. Χατζηδάκης Βασίλειος 00:29.74
3. Κυριακάκης Ιωάννης 00:30.20

Γυναικών
1. Λαμπαρδάκη Ροζάννα 00:23.58

Κορασίδων
3. Βαρδαλάκη Ναυσικά 00:25.81

Παγκορασίδων Α
3. Πουμπλάκη Γεωργία 00:29.65
4. Ανδρεαδάκη Ειρήνη 00:30.78
6. Κληματσάκη Αικατερίνη 00:32.22

Παγκορασίδων Β
1. Ανδρεάδη Ιφιγένεια 00:29.55
4. Βαλυράκη Αικατερίνη 00:32.46
5. Μανουσάκη Ευαγγελία 00:33.03

Προαγωνιστική Κοριτσιών
2. Καυκαλάκη Ειρήνη 00:33.62

100μ. διπλά πέδιλα
Ανδρών
6. Τρουλλινός Νικόλαος 00:46.83
11. Διδασκάλου Κωνσταντίνος 00:51.14

Παίδων
7. Χατζηπλής Βασίλειος 01:02.21

Παμπαίδων Α
4. Σκαμνάκης Σταύρος 01:07.59

Παμπαίδων Β
2. Κυριακάκης Ιωάννης 01:08.90
3. Χατζηδάκης Βασίλειος 01:09.07

Γυναικών
1. Λαμπαρδάκη Ροζάννα 00:51.43

Κορασίδων
3. Βαρδαλάκη Ναυσικά 00:56.23
7. Φραδελάκη Αννα-Μαρία 01:17.57

Παγκορασίδων Α
3. Φραγκιαδάκη Ειρήνη 01:04.07
4. Πουμπλάκη Γεωργία 01:07.91
5. Κληματσάκη Αικατερίνη 01:13.51

Παγκορασίδων Β
3. Ανδρεάδη Ιφιγένεια 01:10.15
4. Λεδάκη Ελευθερία 01:14.61

Προαγωνιστική Κοριτσιών
4. Καυκαλάκη Ειρήνη 01:16.96
7. Ριτζάκη Ιωάννα 01:54.86

100μ. διπλά πέδιλα
Ανδρών
4. Τρουλλινός Νικόλαος 01:46.40
10 Διδασκάλου Κωνσταντίνος 01:54.46

Παμπαίδων Α
3. Σκαμνάκης Σταύρος 02:31.81

Παμπαίδων Β
1. Χατζηδάκης Βασίλειος 02:29.09
2. Κυριακάκης Ιωάννης 02:32.95

Κορασίδων
3. Βαρδαλάκη Ναυσικά 02:03.62 3

Παγκορασίδων Α
2. Φραγκιαδάκη Ειρήνη 02:21.76
3. Ανδρεαδάκη Ειρήνη 02:22.76
4. Κληματσάκη Αικατερίνη 02:46.18

Παγκορασίδων Β
3. Λεδάκη Ελευθερία 02:38.50
4. Βαλυράκη Αικατερίνη 02:39.37
5. Μανουσάκη Ευαγγελία 02:54.16

Προαγωνιστική Κοριτσιών
4. Καυκαλάκη Ειρήνη 02:53.63
7. Ριτζάκη Ιωάννα 03:52.15

50μ. άπνου
Ανδρών

6. Σαλεβουράκης Βασίλειος 00:16.98
7. Ξηρουχάκης Μενέλαος 00:17.67

Εφήβων
5. Φραδελάκης Γεώργιος 00:18.50
6. Παπασταματάκης Ιωάννης 00:18.96
8. Μπογδάνης Ηλίας 00:21.08

Παίδων
6. Ψαρομήλιγκας Διονύσιος 00:21.88

Παμπαίδων Α
2. Κελαϊδής Ανδρέας 00:20.91
3. Χίνος Παντελεήμων 00:21.27      
4. Παπαγιαννάκης Εμμανουήλ 00:22.18

Γυναικών
8. Φωκά Αικατερίνη 00:21.33
9. Παπαγεωργίου Ιωάννα 00:21.48

Νεανίδων
3. Κρητικάκη Νικολέτα 00:19.22
7. Βαρουξάκη Κωνσταντίνα 00:20.68
12. Σπυριδάκη Αικατερίνη 00:22.66

Κορασίδων
2. Λαμπαρδάκη Μαρία 00:19.35
4. Γρηγοράκη Καλλιόπη 00:20.75

Παγκορασίδων Α
1. Κατερινάκη Αικατερίνη 00:19.14

100μ. Υ/Β
Ανδρών

6. Ξηρουχάκης Μενέλαος 00:40.71

Εφήβων
1. Παπασταματάκης Ιωάννης 00:41.60
3. Φραδελάκης Γεώργιος 00:44.30

Παίδων
5. Ανδρεάδης Γεώργιος 00:55.31

Παμπαίδων Α
1. Κελαϊδής Ανδρέας 00:51.94
2. Χίνος Παντελεήμων 00:54.13
3. Παπαγιαννάκης Εμμανουήλ 00:54.83

Παμπαίδων Β
1. Χίνος Ιάσων 01:02.32

Γυναικών
6. Φωκά Αικατερίνη 00:46.23
7. Παπαγεωργίου Ιωάννα 00:48.45

Κορασίδων
1. Λαμπαρδάκη Μαρία 00:45.00
4. Γρηγοράκη Καλλιόπη 00:50.55

400μ. Υ/Β
Ανδρών

4. Ξηρουχάκης Μενέλαος 03:28.58

Εφήβων
1. Παπασταματάκης Ιωάννης 03:30.27

Γυναικών
4. Φωκά Αικατερίνη 03:39.41                         
5. Καλαμαρίδη Αικατερίνη 03:40.28
7. Παπαγεωργίου Ιωάννα 03:53.50

Κορασίδων
1. Μπασιά Αμαλία 03:49.78
3. Γρηγοράκη Καλλιόπη 04:12.73

50μ. επιφάνειας
Ανδρών

5. Σαλεβουράκης Βασίλειος 00:17.97

Εφήβων
5. Φραδελάκης Γεώργιος 00:21.12
7. Μπογδάνης Ηλίας 00:23.17

Παίδων
2. Κούτρης Αστέριος 00:20.22
5. Ψαρομήλιγκας Διονύσιος 00:23.81
6. Χατζηπλής Βασίλειος 00:26.36

Παμπαίδων Α
2. Ανδρεαδάκης Στυλιανός 00:27.87

Παμπαίδων Β
1. Χίνος Ιάσων 00:24.97

Γυναικών
3. Λαμπαρδάκη Ροζάννα 00:19.97

Νεανίδων
2. Κρητικάκη Νικολέτα 00:20.77
4. Βαρουξάκη Κωνσταντίνα 00:21.95
11. Σπυριδάκη Αικατερίνη 00:24.58

Κορασίδων
1. Λαμπαρδάκη Μαρία 00:20.79
12. Φραδελάκη Αννα-Μαρία 00:29.34

Παγκορασίδων Α
1. Κατερινάκη Αικατερίνη 00:20.71
4. Φραγκιαδάκη Ειρήνη 00:26.34
5. Πουμπλάκη Γεωργία 00:26.56

Παγκορασίδων Β
3. Λεδάκη Ελευθερία 00:28.57

Προαγωνιστική Κοριτσιών
2. Φραγκιαδάκη Δέσποινα 00:29.87

100μ. επιφάνειας
Ανδρών

3. Τσουρουνάκης Αντώνης 00:37.25
7. Σαλεβουράκης Βασίλειος 00:40.04

Παίδων
5. Κούτρης Αστέριος 00:45.27
7. Ψαρομήλιγκας Διονύσιος 00:52.32
10. Μποφίλης Θεόδωρος-Αντώνιος 01:03.08

Παμπαίδων Α
5. Ανδρεαδάκης Στυλιανός 01:04.55

Παμπαίδων Β
2. Λεδάκης Κωνσταντίνος 00:55.88
3. Χίνος Ιάσων 00:57.35
4. Ρινακάκης Μάριος-Στέργιος 01:01.30

Γυναικών
3. Κρητικάκη Νικολέτα 00:46.90
7. Βαρουξάκη Κωνσταντίνα 00:49.58
14. Σπυριδάκη Αικατερίνη 00:55.42

Κορασίδων
10. Φραδελάκη Αννα-Μαρία 01:09.39

Παγκορασίδων Α
1. Κατερινάκη Αικατερίνη 00:47.21
4. Ανδρεαδάκη Ειρήνη 01:07.89

Παγκορασίδων Β
4. Βαλυράκη Αικατερίνη 01:07.40

Προαγωνιστική Κοριτσιών
2. Φραγκιαδάκη Δέσποινα 01:10.11

200μ. επιφάνειας
Ανδρών

2. Τσουρουνάκης Αντώνης 01:24.20

Παίδων
5. Λουράκης Ιωάννης 01:50.80
7. Ανδρεάδης Γεώργιος 02:01.45
8. Μποφίλης Θεόδωρος-Αντώνιος 02:16.80

Παμπαίδων Α
3. Ανδρεαδάκης Στυλιανός 02:13.67

Παμπαίδων Β
2. Λεδάκης Κωνσταντίνος 02:10.42
3. Ρινακάκης Μάριος-Στέργιος 02:14.12

Κορασίδων
1. Ριτζάκη Ευαγγελία 01:41.02
2. Μπασιά Αμαλία 01:42.06  
7. Μουζουράκη Ερασμία 02:03.23

Παγκορασίδων Β
5. Ανδρεάδη Ιφιγένεια 02:32.07

Προαγωνιστική Κοριτσιών
3. Φραγκιαδάκη Δέσποινα 02:44.44

400μ. επιφάνειας
Ανδρών

1. Τσουρουνάκης Αντώνης 03:03.46

Παίδων
5. Λουράκης Ιωάννης 04:02.25
7. Ανδρεάδης Γεώργιος 04:37.38 
8. Μποφίλης Θεόδωρος-Αντώνιος 04:55.64 

Παμπαίδων Α
2. Χίνος Παντελεήμων 04:01.25
3. Κελαϊδής Ανδρέας 04:18.02 
4. Παπαγιαννάκης Εμμανουήλ 04:18.96   

Παμπαίδων Β
2. Λεδάκης Κωνσταντίνος 04:43.07
3. Ρινακάκης Μάριος-Στέργιος 04:51.20

Γυναικών
3. Καλαμαρίδη Αικατερίνη 03:40.14

Κορασίδων
3. Ριτζάκη Ευαγγελία 03:44.91 
4. Μπασιά Αμαλία 03:46.95 
8. Μουζουράκη Ερασμία 04:27.66

800μ. επιφάνειας
Ανδρών

6. Λουράκης Ιωάννης 08:25.87

Κορασίδων
3. Ριτζάκη Ευαγγελία 07:56.96
7. Μουζουράκη Ερασμία 09:29.58

1500μ. επιφάνειας
Γυναικών
3. Καλαμαρίδη Αικατερίνη 14:38.18

4x100μ. επιφάνειας
Ανδρών

2. 02:42.40
Σαλεβουράκης Βασίλειος - Ξηρουχάκης Μενέλαος - Τρουλλινός Νικόλαος - Τσουρουνάκης Αντώνης

Εφήβων
5. 03:09.47
Κούτρης Αστέριος - Φραδελάκης Γεώργιος - Μπογδάνης Ηλίας - Παπασταματάκης Ιωάννης

Παίδων
4. 03:20.16
Ανδρεάδης Γεώργιος - Λουράκης Ιωάννης - Ψαρομήλιγκας Διονύσιος - Κούτρης Αστέριος

Παμπαίδων Α
1. 03:32.08
Κελαϊδής Ανδρέας - Παπαγιαννάκης Εμμανουήλ - Χίνος Ιάσων - Χίνος Παντελεήμων

Γυναικών
2. 03:07.19
Λαμπαρδάκη Ροζάννα - Παπαγεωργίου Ιωάννα - Κρητικάκη Νικολέτα - Καλαμαρίδη Αικατερίνη

Νεανίδων
5. 03:20.47
Κρητικάκη Νικολέτα - Σπυριδάκη Αικατερίνη - Βαρδαλάκη Ναυσικά - Βαρουξάκη Κωνσταντίνα

Κορασίδων
1. 03:03.39
Κατερινάκη Αικατερίνη - Μπασιά Αμαλία - Ριτζάκη Ευαγγελία - Λαμπαρδάκη Μαρία

Παγκορασίδων
2. 04:00.09
Φραγκιαδάκη Ειρήνη - Ανδρεάδη Ιφιγένεια - Ανδρεαδάκη Ειρήνη - Κατερινάκη Αικατερίνη

4x200μ. επιφάνειας
Ανδρών

5. 06:25.61
Σαλεβουράκης Βασίλειος - Ξηρουχάκης Μενέλαος - Τρουλλινός Νικόλαος - Τσουρουνάκης Αντώνης

Εφήβων
5. 07:17.50
Παπασταματάκης Ιωάννης - Φραδελάκης Γεώργιος - Μπογδάνης Ηλίας - Κούτρης Αστέριος

Παίδων
3. 07:46.19
Ανδρεάδης Γεώργιος - Λουράκης Ιωάννης - Ψαρομήλιγκας Διονύσιος - Κούτρης Αστέριος

Παμπαίδων Α
1. 08:03.64
Κελαϊδής Ανδρέας - Παπαγιαννάκης Εμμανουήλ - Χίνος Ιάσων - Χίνος Παντελεήμων

Γυναικών
4. 07:30.08
Λαμπαρδάκη Ροζάννα - Φωκά Αικατερίνη - Παπαγεωργίου Ιωάννα - Καλαμαρίδη Αικατερίνη

Νεανίδων
> 15μ

Βαρουξάκη Κωνσταντίνα - Γρηγοράκη Καλλιόπη - Βαρδαλάκη Ναυσικά - Κρητικάκη Νικολέτα

Κορασίδων
1. 06:54.49
Ριτζάκη Ευαγγελία - Κατερινάκη Αικατερίνη - Λαμπαρδάκη Μαρία - Μπασιά Αμαλία

Παγκορασίδων
1. 09:18.85
Φραγκιαδάκη Ειρήνη - Ανδρεαδάκη Ειρήνη - Πουμπλάκη Γεωργία - Κατερινάκη Αικατερίνη

Το Δελτίο Τύπου του Συλλόγου γονέων κηδεμόνων και φίλων της Τεχνικής Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων:

Ανάμεικτα και έντονα συναισθήματα μας επιφύλαξε το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Μαρτίου. Χαρά, στενοχώρια, εκνευρισμός, ικανοποίηση, εναλλάσσονταν τόσο γρήγορα μέσα μας, που πράγματι αν κάποιος μας ρωτούσε, πως αισθανόμαστε δεν θα ξέραμε τι να απαντήσουμε.

Στο χειμερινό πρωτάθλημα νοτίου Ελλάδος 2016 Τεχνικής Κολύμβησης, οι γονείς και οι φίλοι της ομάδας του Ναυτικού ομίλου Χανίων ήταν όλοι εκεί, είτε με την φυσική τους παρουσία, είτε «κρεμασμένοι» από το ακουστικό του τηλεφώνου τους. Όλοι πάλευαν με τα συναισθήματα τους, προσπαθώντας να διαβάσουν τα μάτια των παιδιών και των προπονητών τους.  Όλοι αναζητούσαν την ευχάριστη είδηση και το όλα καλά της εφόρου προκειμένου να επιβεβαιώσουν αυτό που οι ίδιοι έβλεπαν, αλλά και για να εκφράσουν την διάθεση τους να βοηθήσουν όπου χρειαστεί.

Αυτό όμως που είναι απόλυτα σίγουρο είναι ότι τα ξημερώματα της Δευτέρας στο λιμάνι της Σούδας ήμασταν όλοι περήφανοι.

Περήφανοι γιατί για άλλη μία φορά αποδείχθηκε ότι ο στόχος του προπονητή Ηλία Καλαμαρίδη είναι να βγάζει πρώτα ανθρώπους και μετά αθλητές.

Περήφανοι γιατί τελικά το ένα φέρνει το άλλο και η ομάδα επέστρεψε με πολλές διακρίσεις στις αποσκευές της.

Περήφανοι γιατί οι πολλοί καινούριοι και μικροί αθλητές συμπεριφέρονταν σαν μεγάλοι.

Περήφανοι γιατί οι μεγάλοι (Αντώνης, Μενέλαος, Κατερίνα, Νίκος, Γιάννα, Κωνσταντίνος, Βασίλης, Ροζάνα, Κατερίνα), καταφέρνουν να διδάσκουν στα παιδιά μας πράγματα, που εμείς όσο και να προσπαθούμε ποτέ δεν θα τα καταφέρουμε.

Περήφανοι γιατί μέσα από αυτή την ομάδα έχουν καταφέρει οι προπονητές και οι αθλητές να χτίζουν ένα δίκτυ προστασίας των παιδιών μας και στην κοινωνική τους ζωή.

Αισθανόμαστε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε και δημόσια τον προπονητή κ. Καλαμαρίδη Ηλία, την ψυχή των μικρών και ανερχόμενων προπονήτρια κ. Κατερίνα Καλαμαρίδη και φυσικά την έφορο που βρίσκεται παντού για εμάς πριν από εμάς, κ. Παρασκευή (Βούλα) Δουβίτσα.

Τις αθλητικές επιδόσεις της ομάδας τις επιβεβαιώνουν οι χρόνοι και οι διακρίσεις, όλα τα υπόλοιπα τα επιβεβαιώνουμε εμείς.

Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και φίλων Τεχνικής Κολύμβησης.