Το Ρέθυμνο Cretan Kings… κλώτσησε την ευκαιρία να κάνει σημαντικό βήμα για τα πλέι οφ, αφού ηττήθηκε με 103-102 στην παράταση, από την Καβάλα, για την 22η αγωνιστική.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η επίσημη ενημέρωση του Ρεθύμνου (rethymnobc.gr) για το ματς:

Σε ένα από τα συγκλονιστικότερα παιχνίδια της φετινής Basket League ΣΚΡΑΤΣ, το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να κάνει σημαντικό «βήμα» για τα πλέι οφ, γνωρίζοντας την ήττα με 103-102 από την Καβάλα στην παράταση (92-92 κ.δ.) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο έως και τα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας. Εκεί, και ενώ το σκορ ήταν 92-89 υπέρ της Καβάλας, ο Μάντεν με σουτ από το κέντρο έγινε προς στιγμήν ο ήρωας για την ομάδα μας, οδηγώντας την αναμέτρηση στην παράταση. Για ακόμα μία φορά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα, με τον Χάροου να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων, κάνοντας το 102-103 ενώ απέμεναν 4 δευτερόλεπτα για την λήξη. Όμως, ένα λέι απ στην εκπνοή από τον Κοστόβ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με 103-102.

Δύο παίκτες μας πέτυχαν πάνω από 20 πόντους, με τον Ντελινινκάιτις να σημειώνει 24, με 2/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 7/8 βολές και ο Χάροου 23πόντους με 8/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/2βολές, ενώ έδωσε και 5 ασίστ. Ο Στόουν έκανε νταμπλ-νταμπλ, αφού σκόραρε 122 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν, με τον Στόουν να δίνει προβάδισμα στο Ρέθυμνο Cretan Kings με 5-6 στο 2’. Στην συνέχεια η Καβάλα κατάφερε να πάρει διαφορά πέντε πόντων (16-11 στο 5’) και να την διατηρήσει μέχρι το 18-13. Όμως, με σερί 8-0 από τους Σχίζα και Χάροου διαμόρφωσε το 18-21 για την ομάδα μας. Μάλιστα, οι Κάρτερ και Στόουν έδωσαν «αέρα» 5 πόντων (20-25), με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στην λήξη για το 22-25 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Στα πρώτα 3 λεπτά του β’ δεκαλέπτου, η Καβάλα κατάφερε να μπει ξανά μπροστά στο σκορ με σερί 12-4, με το σκορ στο 34-29 στο 13’. Ο Σάφτενααρ κατάφερε να μειώσει σε 34-31 αλλά 2 λεπτά το Ρέθυμνο Cretan Kings έμεινε άποντο και με τρίποντο από τον Ταπούτο έγινε το 39-31. Ο Σχίζας με 5 συνεχόμενους πόντους (12π. σε εκείνο το σημείο) μείωσε για το 41-36 στο 16’ αλλά η Καβάλα απάντησε για το μεγαλύτερο προβάδισμα με 45-36. Αν και ο Μάντεν κατέβασε την διαφορά στο 45-39 ο Κρομά επανέφερε την διαφορά στο +9 (48-39). Τελικά, ο Μάντεν με καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το 49-43 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Ο Ντελινινκάιτις άνοιξε λογαριασμό στο ξεκίνημα της επανάληψης και με τρίποντο μείωσε σε 49-46. Και πάλι η Καβάλα είχε τις λύσεις και με σερί 6-0 έκανε το 55-46 στο 22’. Η συνέχεια ήταν εξαιρετική για την μάδα μας σε άμυνα και επίθεση, με τους Γιαννόπουλο, Ντελινινκάιτις και Χάροου να πετυχαίνουν επιμέρους 11-2 και να μπαίνουν μπροστά με 57-59 στο 27’. Οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν, με τον Χάροου να ισοφαρίζει σε 66-66 στο φινάλε της γ’ περιόδου.

4ο Δεκάλεπτο

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας, με τους Κάρτερ, Μάντεν και Χάροου να αυξάνουν το προβάδισμα σε 70-74 στο 34’. Όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0, με τον Κοστόβ να κάνει το 75-74. Μέχρι το τέλος Καβάλα και Ρέθυμνο Cretan Kings πήγαιναν πόντο-πόντο (76-77, 81-80, 84-84). Από και και έπειτα το ματς κρίθηκε στις βολές, με τον Ταπούτο να είναι εύστοχος και να δίνει προβάδισμα με 88-84 στην ομάδα του, στα 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντελινινκάιτις κέρδισε δύο ζευγάρια βολών και ευστόχησε στις 3 για το 88-87. Οι δύό τους ευστόχησαν και στην συνέχεια στις βολές, με την Καβάλα να είναι στο +3 (92-89) 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Όμως, ο Μάντεν είχε άλλη άποψη και με τρίποντο από το κέντρο έστειλε το ματς στην παράταση (92-92).

Παράταση

Στο έξτρα 5λεπτο η Καβάλα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 100-94 στο 43’. Όμως και πάλι η ομάδα μας δεν τα παράτησε και με δύο βολές του Κάρτερ μείωσε σε 101-100, ενώ απέμεναν 32 δευτερόλεπτα για την λήξη. Ο Χάροου έδωσε προβάδισμα με 101-102 στα 4 δευτερόλεπτα αλλά ο Κοστόβ πέτυχε καλάθι ακριβώς με την λήξη, δίνοντας τη νίκη στην Καβάλα με 103-102.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92 (κ.δ.), 103-103 (παρ.).

Καβάλα (Στηβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 16 (4), Ουίλιαμς 12, ΜακΚΙ 5(1), Γκέλιος 4, Δεμερτζής, Ταπούτος 14 (1), Σταμπουλής 7(1), Κοστόφ 20(2), Καλαϊτζίδης, Κρομά 25(3).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 24(4), Σχίζας 12(2), Χάροου 23(2), Στοουν 12, Κάρτερ 12, Μάντεν 11(2), Σάφτενααρ 6, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.