Εκπλήξεις και εξαιρετικά παιχνίδια περιελάμβανε το "μενού" της πρώτης μέρας του ΟΠΕΝ πρωταθλήματος τένις, που διεξάγεται στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων και της Ακαδημίας Αντισφαίρισης Χανίων.

Η επίσημη ενημέρωση του ΟΑΧ αναφέρει τα εξής:

Εξαιρετικά παιχνίδια συνέθεσαν την πρώτη ουσιαστικά μέρα του ΟΠΕΝ πρωταθλήματος τένις, που πραγματοποιείται στα Χανιά και συγκεκριμένα στα γήπεδα του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων και της Ακαδημίας Αντισφαίρισης Χανίων.

Μάλιστα, οι εκπλήξεις δεν έλειψαν, καθώς το Νο 2 του ταμπλό, ο Αλέξανδρος Σιδεράκος του Α.Σ. Ορφέας Λάρισας αποκλείστηκε στον πρώτο του αγώνα, που ήταν για τη φάση των “16” από τον Θανάση Μανέκας (του Ο.Α. Ιωαννίνων) με 2-0 σετ (6-2, 6-1).

Από την άλλη, το Νο 1 του ταμπλό, ο Γιάννης Στεργίου (Ο.Α. Αθηνών) επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά πέρασε εύκολα στα προημιτελικά, νικώντας τον Αλέξανδρο Βοϊνέα (του Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) με 2-0 σετ (6-4, 6-1).


O Αθανάσιος Μανέκας (Ο.Α. Ιωαννίνων)


Το Νο 2 του ταμπλό, Αλέξανδρος Σιδεράκος (Α.Σ. Ορφέας Λάρισας)

Επίσης, με εξαιρετικές μέχρι στιγμής εμφανίσεις, ο Σπύρος Ναούμ πέρασε στους “8” κερδίζοντας μετά από ένα εξαιρετικό αγώνα για τη φάση των “16” τον Στάθη Τσιρανίδη (Ο.Α. Θεσσαλονίκης) με 2-1 σετ (6-7, 7-5, 7-5) και προηγουμένως τον Θανάση Σπηλιόπουλο (Ο.Α. Καισαριανής) με 2-0 σετ (6-1, 6-0) κι έτσι είναι ο μοναδικός Χανιώτης που συνεχίζει στα μονά, ανάμεσα σε αθλητές από την Αθήνα και την υπόλοιπη Ελλάδα, ενώ από την Κρήτη συνεχίζει και ο Χάρης Καπογιάννης του Ηράκλειο Ο.Α.& Α.


Δύο προκρίσεις για τον εντυπωσιακό Σπύρο Ναούμ


Ευστάθιος Τσιρανίδης (Ο.Α. Θεσσαλονίκης)


O Στέλιος Περδικογιάννης του Ο.Α. Αθηνών συνεχίζει στα προημιτελικά


Ο Σταμάτης Καπίρης (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) αποκλείστηκε στους “16”

Ο Μιχάλης Κωστίκογλου του Α.Ο.Α. Φιλοθέης συνεχίζει στα προημιτελικά


Ο Αντώνης Παπαγιαννάκης του ΟΑΧ γνώρισε τον αποκλεισμό στη φάση των “32”


Ο Αθανάσιος Σπηλιόπουλος (Ο.Α. Καισαριανής) που απέκλεισε στους “32” ο Ναούμ


Ο Βασίλειος Βαρδάκης (Ο.Α. Ιωαννίνων) ολοκλήρωσε από τον πρώτο του αγώνα στα μονά​

 

Αναλυτικά η “εικόνα” της πρώτης μέρας του τουρνουά που περιλάμβανε “μάχες” για τις φάσεις των “32” και των “16” είναι η εξής:

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ “32”

• Αλέξανδρος Βοϊνέα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) – Παντελεήμων Ιωαννίδης (Ο.Α. Αγίας Παρασκευής) 2-0 (6-3, 6-1)

• Αθανάσιος Σπηλιόπουλος (Ο.Α. Καισαριανής) – Σπυρίδων Ναούμ (Ο.Α. Χανίων) 0-2 (1-6, 0-6)

• Βασίλειος Βαρδάκης (Ο.Α. Ιωαννίνων) – Ευστάθιος Τσιρανίδης (Ο.Α. Θεσσαλονίκης) 1-2 (6-7, 7-5, 64-6)

• Στυλιανός Περδικογιάννης (Ο.Α. Αθηνών) – Αντώνιος Παπαγιαννάκης (Ο.Α. Χανίων) 2-0 (6-4, 6-4)

• Τάσος Κονταξάκης (Ο.Α. Σούδας) – Ιωάννης Ιωαννίδης (Ο.Α. Αγίας Παρασκευής) 2-0 (6-4, 6-4)

• Δημήτριος Σκαλιδάκης (Ο.Α. Χανίων) – Παναγιώτης Καζανίδης (Ο.Α. Κέρκυρας) 0-2 (1-6, 0-6)

• Μιχάλης Κωστίκογλου (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Γιώργος Πρωτονοτάριος (Ο.Α. Καισαριανής) 2-1 (4-6, 6-3, 6-3)

• Μάριος-Φώτιος Σταυρόπουλος (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Ιωάννης Αρετάκης (Ο.Α. Χανίων) 0-2 (1-6, 4-6)

• Μαρίνος Παρασκευάς (Α.Π.Μ.Σ. Άσκηση Ηρακλείου) – Χάρης Καπογιάννης (Ηράκλειο Ο.Α.& Α.) 0-2 (0-6, 0-6)

• Λουδοβίκος Μαυρονικόλας (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Ιωάννης Γιακουμάκης (Ο.Α. Χανίων) 2-1 (6-1, 4-6, 6-1)

• Κωνσταντίνος Μαυρομμάτης (Α.Τ. Χανίων) – Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Ο.Α. Αθηνών) 0-2 (0-6, 0-6)

• Αθανάσιος Μανέκας (Ο.Α. Ιωαννίνων) – Χαρίδημος Προκοπάκης (Ο.Α. Χανίων) 2-0 (6-0, 7-5)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”

• Ιωάννης Στεργίου (Ο.Α. Αθηνών) – Αλέξανδρος Βοϊνέα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) 2-0 (6-4, 6-1)

• Σπυρίδων Ναούμ (Ο.Α. Χανίων) – Ευστάθιος Τσιρανίδης (Ο.Α. Θεσσαλονίκης) 2-1 (6-7, 7-5, 7-5)

• Σταμάτης Καπίρης (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) – Στυλιανός Περδικογιάννης (Ο.Α. Αθηνών) 0-2 (2-6, 2-6)

• Τάσος Κονταξάκης (Ο.Α. Σούδας) – Παναγιώτης Καζανίδης (Ο.Α. Κέρκυρας) 0-2 (1-6, 0-6)

• Μιχάλης Κωστίκογλου (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Σταύρος Δουλγεράκης (Α.Ο. Κυδωνίας) 2-0 (6-2, 6-2)

• Ιωάννης Αρετάκης (Ο.Α. Χανίων) – Χάρης Καπογιάννης (Ηράκλειο Ο.Α.& Α.) 0-2 (0-6,0-6)

• Λουδοβίκος Μαυρονικόλας (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Ο.Α. Αθηνών) 0-2 (0-6, 2-6)

• Αθανάσιος Μανέκας (Ο.Α. Ιωαννίνων) – Αλέξανδρος Σιδεράκος (Α.Σ. Ορφέας Λάρισας) 2-0 (6-2, 6-1)

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ “8”

• Ιωάννης Στεργίου (Ο.Α. Αθηνών) – Σπυρίδων Ναούμ (Ο.Α. Χανίων)

• Στυλιανός Περδικογιάννης (Ο.Α. Αθηνών) – Παναγιώτης Καζανίδης (Ο.Α. Κέρκυρας)

• Μιχάλης Κωστίκογλου (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Χάρης Καπογιάννης (Ηράκλειο Ο.Α.& Α.)

• Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Ο.Α. Αθηνών) – Αθανάσιος Μανέκας (Ο.Α. Ιωαννίνων)