Την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του, απέναντι στην ΑΕΚ (70-69), πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (19/03) στο “Μελίνα Μερκούρη” το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφερε να επικρατήσει με κορυφαίο παίκτη σε απόδοση τον Ρασάντ Μάντεν, που πέτυχε 16 πόντους, “κατέβασε” 8 ριμπάουντ και “μοίρασε” 6 ασίστ.

Η ανάλυση του αγώνα από την επίσημη ιστοσελίδα του Ρεθύμνου:

Μία μεγαλειώδη εμφάνιση και νίκη κατέκτησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο κέρδισε με 70-69 την ΑΕΚ στο «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Με το κλειστό του Ρεθύμνου να είναι κατάμεστο πραγματοποιήθηκε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, με την ΑΕΚ να προηγείται σε όλη την διάρκεια του ματς και να φτάνει την διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους (45-57) στο 27’. Όμως, οι παίκτες μας δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 67-66 στο 37’. Η νίκη ήρθε χάρη σε ένα τρίποντο του Κάρτερ σχεδόν δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης για το τελικό 70-69. Ο Καλαμπόκης πήρε το τελευταίο σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, με την ομάδα μας να φτάνει σε ένα πολύτιμο δίποντο, το οποίο την έβαλε για τα καλά στο κόλπο των πλέι οφ.
Άπαντες έπαιξαν εξαιρετικά, ενώ 5 αθλητές μας πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάντεν με 16 πόντους (8ριμπ, 6ασ.), με τους Σάφτενααρ (14π.), Στόουν (13π.), Κάρτερ (12π.) και Χάροου (10π.) να ακολουθούν.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Πρόεδρος της ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings, Ηρακλής Μανουκαράκης, βράβευσε τον πρώην αρχηγό της ομάδας μας, Γιάννη Καλαμπόκη, για την παρουσία και την προσφορά του.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ξεκίνησε νωθρά, με την ΑΕΚ να κάνει το 0-9 στο 2’. Μόλις στο 3’ ο Στόουν άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα μας, μειώνοντας σε 2-9. Μάλιστα, ο Χάροου με κλέψιμο κατέβασε και άλλο την διαφορά (6-11 στο 5’). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών μας, ανεβάζοντας την διαφορά ξανά στο +9 (6-15). Σάφτενααρ και Στόουν έκαναν το 13-19 στο 8’, ενώ η ΑΕΚ από την γραμμή των ελευθέρων βολών διαμόρφωσε το 13-22 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (13-24) αλλά το Ρέθυμνο Cretan Kings απάντησε γρήγορα με τους Χάροου και Μάντεν για το 19-24 στο 13’. Ο Κάρτερ με ένα απίθανο άλεϊ-ουπ κάρφωμα έκανε το 23-28 στο 15’. Στην συνέχεια, οι παίκτες μας, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και ενώ το σκορ ήταν στο 25-33 (17’) πραγματοποίησαν σερί 6-0, μειώνοντας μετά από πολλή ώρα στο καλάθι (31-33 στο 18’). Τελικά, η ΑΕΚ, με τον Μωραΐτη διαμόρφωσε το 33-39 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Όπως στο ξεκίνημα του αγώνα έτσι και στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα (33-41 στο 22’), με τον Σάφτενααρ να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους για την ομάδα μας στο β’ ημίχρονο, μειώνοντας σε 36-41 στο 23’. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν την μέγιστη διαφορά με 45-57 στο 27’. Όμως, η τελευταία λέξη άνηκε στο Ρέθυμνο Cretan Kings, καθώς με σερί 7-2 έγραψαν το 52-59 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Η διαφορά παρέμεινε στους 7 πόντους για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα (54-61 στο 32’), με τον Μάντεν να μειώνει στο 59-61 με εντυπωσιακό κάρφωμα στο 34’. Όμως, ο πρώην αρχηγός της ομάδας μας, Γιάννης Καλαμπόκης με τρίποντο έκανε το 59-64 στο 35’. Δύο ζευγάρια εύστοχων βολών από τους Σάφτενααρ και Μάντεν έφεραν το ματς στα ίσα (63-64). Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι με τον Χάροου να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα μας με τον Χάροου για το 67-66 στο 37’. Αν και προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με 67-69 ο Κάρτερ με τρίποντο μας έβαλε μπροστά ξανά με 70-69 στο 38’. Το ματς έγινε «θρίλερ», με τον Γιάννη Καλαμπόκη να αστοχεί στο τελευταίο σουτ και την ομα΄δα μας να κατακτά μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις, Σχίζας 5 (1), Μάντεν 16, Σάφτενααρ 14 (2), Χάροου 10, Στόουν 13 (1), Τσακαλέρης, Κάρτερ 12 (1), Θεοδωρίδης, Δουλγεράκης, Παναρετάκης, Πατάτας.

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 7 (1), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 20 (1), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (2), Μωραϊτης 3 (1), Μαυροειδής 5.