Το Ρέθυμνο Cretan Kings προηγήθηκε στο 38’ με 83-79 και ήταν κοντά σε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον Άρη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-9 πήραν τη νίκη.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου περιμένει την τελευταία αγωνιστική για να δει αν θα διατηρηθεί στην πρώτη οκτάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η ανάλυση του αγώνα από το rethymnobc.gr:

Στο τέλος κρίθηκε το παιχνίδι του «Μελίνα Μερκούρη», με το Ρέθυμνο Cretan Kings να ηττάται από τον Άρη με 83-88 για την 25η αγωνιστική της Basket league ΣΚΡΑΤΣ. Πλέον μετά και από τα αποτελέσματα των άλλων αναμετρήσεων παραμένει στην 8η θέση και περιμένει την τελευταία αγωνιστική για να δει αν θα κατακτήσει το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Η ομάδα μας πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, το οποίο ήταν γεμάτο ανατροπές. Αν και βρέθηκε με 11 πόντους πίσω στο σκορ (33-44 στο 18’) κατάφερε να κρατάει την τύχη στα «χέρια» της στο τελευταίο δίλεπτο, αφού προηγούνταν με 83-79. Έκτοτε δεν πέτυχε κάποιο καλάθι, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν τη νίκη με 83-88.

Οι Μάντεν και Κάρτερ αναδείχθηκαν πρώτοι σκόρερ για το Ρέθυμνο Cretan Kings με 15 πόντους, με τους Χάροου (14π.) και Σάφτενααρ (11π.) να ακολουθούν.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Ισορροπημένα ξεκίνησε το ματς με τον Άρη να καταφέρνει να προηγηθεί δύο φορές (0-4 και 4-7) και το Ρέθυμνο Cretan Kings να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές σε 4-4 και 7-7 στο 4’. Το ίδιο ακριβώς συνέβη όταν έγινε το 7-9, με τους Χάροου και Μάντεν να δίνουν για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα τους με 11-9 στο 7’. Μάλιστα η διαφορά αυξήθηκε σε 17-14 αλλά με τρίποντο ο Πελεκάνος διαμόρφωσε το 17-17 της 3ης περιόδου.

2ο Δεκάλεπτο

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στο 2ο δεκάλεπτο και με σερί 10-0 ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό 17-27 στο 13’. Η απάντηση ήρθε μέσα στο επόμενο δίλεπτο, με την άμυνα της ομάδας μας να μην δέχεται πόντο και να πετυχαίνει επιθετικά σερί 8-0 για το 25-27 στο 14’. Και πάλι ο Άρης βρήκε λύσεις από τον Ζάρα έξω από την γραμμή των 6.75μ., ανεβάζοντας το σκορ στο 31-39 στο 17’. Μάλιστα σημειώθηκε η μεγαλύτερη διαφορά στο 18’ (33-44), με τους Γιαννόπουλο και Σχίζα να διαμορφώνουν το 40-47 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Η ομάδα μας ξεκίνησε εντυπωσιακά στην επανάληψη και με σερί 10-0 πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 50-47 στο 23’. Ο Άρης αντέδρασε επιμέρους 0-5 (50-52), me το Ρέθυμνο Cretan Kings να απαντάει με δικούς του αναπάντητους πόντους για το 55-52 στο 26’. Η ομάδα μας έχασε έναν πολύτιμο παίκτη, καθώς ο Χάρης Γιαννόπουλος τραυματίστηκε και αποχώρησε από το ματς (27’). Οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν, με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει με ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Στόουν, μειώνοντας σε 60-61.

4ο Δεκάλεπτο

Ρέθυμνο Cretan Kings και Άρης πήγαιναν «χέρι-χέρι» (63-63, 65-65), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το υπέρ τους 66-71 αλλά και πάλι η ομάδα μας είχε την απάντηση. Ο Ντελινινκάιτις με δυο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα έδωσε αρχικά προβάδισμα με 72-71 στο 34’, ενώ «πυροβόλησε» ξανά από την γραμμή του τρίποντου για το 75-73 στο 35’. Ο Χάροου αύξησε το προβάδισμα σε 76-73 αλλά με σερί 4-0 ο Άρης ανέκτησε το προβάδισμα με 76-77 στο 37’. Όμως, οι Χάροου , Κάρτερ και Σάφτενααρ με σερί 6-1 έκαναν το 83-79 στο 38’. Από κει και έπειτα η ομάδα μας είχε τις ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο καλάθι, με τον Άρη να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει τη νίκη με 83-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-47, 60-61, 83-88.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9 (3), Σχίζας 6, Μάντεν 15 (1), Σάφτενααρ 11, Γιαννόπουλος 5 (1), Τσακαλέρης, Χάροου 14 (1), Στόουν 8 (1), Κάρτερ 15, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 14(4), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 15(1), Ουότερς 10(2), Δίπλαρος, Ζάρας 12(4), Χάγκινς 4, Κοέν 2, Μούρτος 5(1), Σίμτσακ 13, ΜακΝιλ 13.