Την Οντένσε θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στο Γ' προκριματικό του Champions League . Χαμόγελα και για την κλήρωση του ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού Βόλου για τον Γ' Προκριματικό Γύρο του Europa League.

Champions League


Στη Νιόν της Ελβετίας, πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, οι πρώτες αναμετρήσεις του οποίου θα διεξαχθούν στις 26-27 Ιουλίου και οι αγώνες ρεβάνς στις 2-3 Αυγούστου.

Η κληρωτίδα έδηξε Οντένσε, δευτεραθλήτρια Δανίας, και τα χαμόγελα ήρθαν στον Παναθηναϊκό καθώς απέφυγε την θεωρητικά πιο δυνατή ομάδα των ανίσχυρων, Ρουμπίν Καζάν.

Υπάρχει ένα σενάριο που είναι μεν δύσκολο αλλά όχι απίθανο, σε καμία περίπτωση βέβαια δεν πρέπει να θεωρηθεί αμελητέα ποσότητα η Οντένσε με παίκτες σαν τους Ουτάκα, Τζεμπά-Τζεμπά, Σκούμπο και Μεντί στο ρόστερ της.

Το σενάριο αυτό «λέει» ότι αν η Τράμπζονσπορ αποκλείσει την Μπενφίκα και η Ρούμπιν την Ντιναμό, τότε ο Παναθηναϊκός, αν περάσει τους Δανούς, θα είναι στους ισχυρούς του Τσάμπιονς Λιγκ στην κλήρωση των πλέι-οφ!

Για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος μετά το, εκτός έδρας, 2-0 επί της Σκεντέρμπεϊ, μόνο αν… αυτοκτονήσει δεν θα προκριθεί στον γ' προκριματικό γύρο, ο δρόμος για τα πλέι οφ είναι επίσης βατός, καθώς αντίπαλός του θα είναι μία εκ των Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) ή Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν).

Τα ζευγάρια που προέκυψαν από τη κλήρωση Γ' προκριματικού γύρου του Champions League έχουν ως εξής:

Μόγκρεν (Μαυροβούνιο)/Λίτεξ Λόβετς (Βουλγαρία)-Σκόντο Ρίγα (Λετονία)/Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)/Μπόρατς (Βοσνία)-Μάριμπορ (Σλοβενία)/Ντούντελανζ (Λουξεμβούργο)

Ελσίνκι (Φινλανδία)/Μπάγκνορ Σίτι (Ουαλία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)/Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)

Σκεντέρμπεϊ (Αλβανία)/ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)/Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν)

Κοπεγχάγη (Δανία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)/Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)

Ρέιντζερς (Σκωτία)-Μάλμε (Σουηδία)/Τόρσχαβν (Ν. Φερόε)

Βαλέτα (Μάλτα)/Εκράνας (Λιθουανία)-Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)/Μπάτε Μπορίσοφ (Λευκορωσία)

Ζεσταφόνι (Γεωργία)/Ντάτσια (Μολδαβία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)/Βιντεοτόν (Ουγγαρία)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)/Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Πιούνικ (Αρμενία)/Πλζεν (Σλοβακία)

Γκενκ (Βέλγιο)-Παρτιζάν (Σερβία)/Σκέντιγια (Π.Γ.Δ.Μ.)

Οντένσε (Δανία)-Παναθηναϊκός (Ελλάδα)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία)

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Τράμπζονσπορ (Τουρκία)

Τβέντε (Ολλανδία)-Βασλούι (Ρουμανία)

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Ζυρίχη (Ελβετία)

Europa League

Ο ΠΑΟΚ κληρώθηκε να παίξει με το νικητή του ζευγαριού Βαλερένγκα ή FC Μίκα , ενώ ο Βόλος αν περάσει την Ραντ θα βρει στο δρόμο του το νικητή του ζευγαριού Ντιφερντάνγκε-Λεβάντια Ταλίν.

Συγκεκριμένα, Τη Βαλερέγκα έφερε -και πάλι- στο δρόμο του ΠΑΟΚ η κλήρωση για τα προκριματικά του Europa League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της νορβηγικής ομάδας (όπως και το 2009) ή της Μίκα, από την Αρμενία, για να προκριθεί στα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Η πρώτη αναμέτρηση θα διεξαχθεί στην Τούμπα στις 28 Ιουλίου και ο αγώνας ρεβάνς εκτός έδρας στις 4 Αυγούστου.

Καλά νέα και για τους νεοφώτιστους Βολιώτες, εφόσον περάσουν την Ραντ καλούνται να αντιμετωπίσουν μια εκ των Ντίφερντανζ (Λουξεμβούργο) και της Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία).

Με την πρώτη αναμέτρηση να διεξάγεται εκτός έδρας στις 28 Ιουλίου και τον αγώνα ρεβάνς στο Βόλο στις 4 Αυγούστου.

3ος Προκριματικός Γύρος Europa League

ΠΑΟΚ-Βαλερένγκα (Νορβηγία) ή Μίκα (Αρμενία)

Ολυμπιακός Βόλου ή Ραντ (Σερβία)-Ντίφερντανζ (Λουξεμβούργο) ή Λεβάντια (Εσθονία)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)-Στρομσγκοντσέτ (Νορβηγία)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Τούρκου (Φινλανδία) ή Βέστερλο (Βέλγιο)

Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Βέντσπιλς (Λετονία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

Αλάνια (Ρωσία)-Κετσκεμέτι (Ουγγαρία) ή Ακτόμπε (Καζακστάν)

Φλοριάνα (Μάλτα) ή ΑΕΚ Λ.-Μλάντα (Τσεχία)

Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία) ή Σέριφ (Μολδαβία)-Μακάμπι Τ. Α. (Ισραήλ) ή Λανκαράν (Αζερμπαϊτζάν)

Αλκααρ (Ολλανδία)-Φλαμουρτάρι (Αλβανία) ή Γιάμπλονετς (Τσεχία)

Ολύμπια Λ. (Σλοβενία) ή Μποέμιανς (ΕΙΡΕ)-Ρούνταρ (Μαυροβούνιο) ή Αούστρια Β. (Αυστρία)

Μπούρσασπορ (Τουρκία)-Γκόμελ (Λευκορωσία)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) ή Ααλεσουντ (Νορβηγία)-Σούντουβα (Λιθουανία) ή Ελφσμποργκ (Σουηδία)

Μινσκ (Λευκορωσία) ή Γκαζιάντεπσπορ (Τουρκία)-Λέγκια (Πολωνία)

Χάποελ Τ. Α. (Ισραήλ)-Βαντούζ (Λιχτενσταϊν) ή Βοϊβοντίνα (Σερβία)
 
Ρουστάβι (Γεωργία) ή Ιρτις (Καζακστάν)-Ρεν (Γαλλία)

Λέφσκι (Βουλγαρία)-Τίρανα (Αλβανία) ή Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία)

Νιου Σεντς (Ουαλία) ή Μίντιλαντ (Δανία)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)

Ντιναμό Βουκ. (Ρουμανία)-Ισκρα (Μολδαβία) ή Βάραζντιν (Κροατία)

Κάρπατι (Ουκρανία)-Καραγκάντι (Καζακστάν) ή Στ. Πάτρικ (ΕΙΡΕ)

Βλάζνια (Αλβανία) ή Τουν (Ελβετία)-Παλέρμο (Ιταλία)

Ρεϊκιαβικ (Ισλανδία) ή Ζίλινα (Σλοβακία)-Γιανέλι (Ουαλλία) ή Ντιναμό Τιφλ. (Γεωργία)

Ομόνοια-Τάουρας (Λιθουανία) ή Ντεν Χάαγκ (Ολλανδία)

Λιεπάγιας (Λιθουανία) ή Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Σένιτσα (Σλοβακία)

Μπριζ (Βέλγιο)-Στρεϊμουρ (Ν. Φερόε) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

Μαϊντζ (Γερμανία)-Κουόπιο (Φινλανδία) ή Μετάν (Ρουμανία)

Σαντ Τζουλιά (Ανδόρρα) ή Μπνεϊ Γιεχούντα (Ισραήλ)-Χέλσινγκμποργκ (Σουηδία)

Στόουκ (Αγγλία)-Χαϊντουκ (Κροατία)

Ανόρθωση (Κύπρος) ή Γκάγκρα (Γεωργία)-Ντογκάνα (Σαν Μαρίνο) ή Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)

Ερεμπρο (Σουηδία) ή Σαραγιέβο (Βοσνία)-Σπάρτα Πρ. (Τσεχία)

Γκλεντόραν (Β. Ιρλανδία) ή Βόρσκλα (Ουκρανία)-Σλίγκο (ΕΙΡΕ)

Πετς (Ουκρανία) ή Τρόμσο (Νορβηγία)-Χαρτς (Σκωτία)

Μέταλουργκ (ΠΓΔΜ) ή Λοκομοτίβ Σοφ. (Βουλγαρία)-Σλασκ (Πολωνία) ή Νταντί Γιουν. (Σκωτία)

Χαφναφιόρντουρ (Ισλανδία) ή Νασιονάλ (Πορτογαλία)-Χάκεν (Σουηδία) ή Χόνκα (Φινλανδία)

Ριντ (Αυστρία)-Μπρόντμπι (Δανία)

Ντομζάλε (Σλοβενία) ή Ράντνιτσκι Σπλιτ (Κροατία)-Κρουσεϊντερς (Β. Ιρλανδία) ή Φούλαμ (Αγγλία)