Την 3η θέση στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα τένις, παίζοντας στα διπλά με τον Γιώργο Κυριακάκη, κατάφερε να κατακτήσει ο αθλητής του Ο.Α. Χανίων, Σπύρος Ναούμ.

Η ενημέρωση του ΟΑΧ:

Την 3η θέση στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα τένις που διεξήχθη στην Ηλιούπολη κατάφερε να κερδίσει ο Σπύρος Ναούμ παίζοντας στα διπλά με τον Γιώργο Κυριακάκη.

Οι δύο τενίστες κατάφεραν να πετύχουν δύο νίκες, εκ των οποίων η μία με walk over φτάνοντας έτσι στον ημιτελικό στον οποίο και ηττήθηκαν με 2-0 σετ (64, 64) από τους Γιώργο Πίγγο και Στάθη Τσιρανίδη (Κεντρική Μακεδονία).

Προηγουμένως, οι Ναούμ και Κυριακάκης που ήταν από τους εκπροσώπους της Κρήτης στο σχολικό, είχαν κερδίσει τους Ηλία Τσαρπάλη και Μιχάλη Ψαριάδη (Δυτική Ελλάδα) με 2-0 σετ (75, 75), ενώ πέρασαν στους “8” με walk over επί των Κουδουνά και Τσομλέτσογλου (Αττική).

Επίσης, στο σχολικό συμμετείχαν ακόμα τρία κορίτσια, η Μαρία Ναούμ, η Ευαγγελία Κοκκινάκη και η Ευγενία Κοκκινάκη. Οι τέσσερις τους, μαζί με τον Σπύρο Ναούμ είχαν από μία νίκη και μία ήττα στα μονά, ενώ στα διπλά, η Μαρία Ναούμ που αποτέλεσε δίδυμο με τη Νίκη Θώδη (Ηπειρος) και οι αδερφές Ευαγγελία και Ευγενία Κοκκινάκη αποκλείστηκαν στον α’ γύρο.

Τέλος, στα μικτά, τα αδέρφια Σπύρος και Μαρία Ναούμ, σημείωσαν μία νίκη και μία ήττα, σταματώντας στα προημιτελικά.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΜΟΝΑ

Σπύρος Ναούμ – Βασίλης Κοτσαρίνης (Ηπειρος) 2-0 (41, 41)

Αϊτόρ Ζερδιλάς (Αττική) – Σπύρος Ναούμ 2-0 (42, 41)

Μαρία Ναούμ – Χαραλαμπία Καρβούνη (Στερεά Ελλάδα) 2-0 (54, 42)

Αθανασία Τσέλου (Αττική) – Μαρία Ναούμ 2-0 (41, 42)

Ευαγγελία Κοκκινάκη – Ολυμπία Καρπουζή (Στερεά Ελλάδα) 2-0 (41, 40)

Ναταλία Νικολοπούλου (Αττική) – Ευαγγελία Κοκκινάκη 2-0 (42, 42)

Ευγενία Κοκκινάκη – Αναστασία Δούρου (Κεντρική Μακεδονία) 2-0 (41, 40)

Εμμανουέλα Αντωνάκη (Αττική) – Ευγενία Κοκκινάκη 2-0 (40, 41)

ΔΙΠΛΑ

Σπύρος Ναούμ / Γιώργος Κυριακάκης (Κρήτη) – Ηλίας Τσαρπάλης / Μιχάλης Ψαριάδης (Δυτική Ελλάδα) 2-0 σετ (75, 75)

Σπύρος Ναούμ / Γιώργος Κυριακάκης – Μιλτιάδης Κουδουνάς / Τσομλέτσογλου (Αττική) walk over

Γιώργος Πίγγος / Στάθης Τσιρανίδης (Κεντρική Μακεδονία) – Σπύρος Ναούμ / Γιώργος Κυριακάκης 2-0 (64, 64)

Ελένη Γάκη / Αναστασία Αλφάντη (Αττική) – Μαρία Ναούμ / Νίκη Θώδη (Ηπειρος) 3-1 (36, 63, 10-6)

Αθανασία Τσέλου / Μαρία Πότση (Αττική) – Ευαγγελία Κοκκινάκη / Ευγενία Κοκκινάκη 2-0 (61, 64)

ΔΙΠΛΑ ΜΙΚΤΑ

Σπύρος Ναούμ / Μαρία Ναούμ – Αθανάσιος Σπυρόπουλος / Ναταλία Νικολοπούλου (Αττική) 2-0 (61, 62)

Σταμάτης Καπίρης (Αττική) / Ολυμπία Καρπούζη (Στερεά Ελλάδα) – Σπύρος Ναούμ / Μαρία Ναούμ 2-0 (76, 64)