Σε ένα παιχνίδι που… στράβωσε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΟ Χανιά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με ανατροπή πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στις Σέρρες (2-2).

Ο Πανσερραϊκός για δεύτερο ματς μέσα στην έδρα του με ομάδα που παλεύει για την παραμονή, μετά από αυτό με τον Πανελευσινιακό, προηγήθηκε με 2-0 αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει.

Ο ΑΟΧ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18’ από το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Φουρτάδο, αλλά είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 33’ με τον ίδιο τρόπο, την οποία όμως… σπατάλησε ο Μασάδο, που “νικήθηκε” από τον Καστανιώτη, ο οποίος σε αρκετές περιπτώσεις αρνήθηκε το γκολ στους παίκτες του Θωμά Γράφα.

Με άσχημο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΑΟΧ, που δέχθηκε το 2-0 στο 52’ από τον Μπαρέττα. Δύο λεπτά αργότερα ο Καρτσαμπάς έπειτα από κόρνερ του Μασάδο μείωσε σε 2-1 και ο… διακόπτης γύρισε!

Η Χανιώτικη ομάδα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πίεσε τον Πανσερραϊκό, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση με εκπληκτικό γκολ του Μασάδο, που εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι με μία “ασίστ” και ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι για πέναλτι στον Μπαρέττα.

7’ Φάση διαρκείας στην εστία του Πανσερραϊκού που τελειώνει με το σουτ του Τσούτση, που δεν βρήκε στόχο.
8’ Σουτ του Φουρτάδο κοντράρει σε σώματα, νέο σουτ από τον Μπαρέττα μπλοκάρει ο Πρίφτης.
18’ ΓΚΟΛ: Ο ρέφερι Ζούγρας καταλογίζει πέναλτι για ανατροπή του Μπαρέττα από τον Πρίφτη, το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Φουρτάδο για το 1-0.
21’ Γέμισμα του Παπατζίκου για τον Μπαρέττα, που με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
30’ Σουτ του Τσούτση αποκρούει με εντυπωσιακή εκτίναξη ο Καστανιώτης.
32’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Ζούγρας καταλογίζει πέναλτι για χέρι του Παπατζίκου, αλλά ο Μασάδο που το εκτέλεσε δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Καστανιώτη να αποκρούει σε κόρνερ.
33’ Από κόρνερ του Μασάδο ο Διαμαντόπουλος με προβολή στέλνει την μπάλα άουτ.
39’ Πάσα του Μπαρέττα στον Φουρτάδο, που με διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
41’ Σουτ του Δεινόπαπα μπλοκάρει ο Καστανιώτης.
45’ Εντυπωσιακή απόκρουση του Πρίφτη σε σουτ του Φουρτάδο.
52’ ΓΚΟΛ: Συνεργασία Δωματά-Μπαρέττα, ο τελευταίος με πλασέ κάνει το 2-0.
54’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μασάδο κεφαλιά του Καρτσαμπά και 2-1.
60’ Φάουλ του Μασάδο, κεφαλιά-πάσα του Τσούτση στον Νάκα, που κάνει την προβολή αλλά ο Καστανιώτης μπλοκάρει.
62’ Σουτ του Τσούτση από μακρινή απόσταση άουτ.
64’ Από μακρινή απόσταση ο Μασάδο εκτελεί φάουλ η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω από την εστία.
68’ Σουτ του Νάκα αποκρούει εντυπωσιακά ο Καστανιώτης.
78’ Φάουλ του Δωματά κεφαλιά του Ρούτση μπλοκάρει ο Πρίφτης.
83’ ΓΚΟΛ: Με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ο Μασάδο ισοφαρίζει σε 2-2

Διαιτητής: Ζούγρας (Κοζάνης)
Βοηθοί: Τσιαμπάσης (Κοζάνης)-Χατζημωϋσιάδης (Ξάνθης)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Πανσερραϊκός (Πάουλο Κάμπος): Καστανιώτης, Τσιμίκας, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Καψάλης, Σιάκκας, Αγγελίδης (83’ λ.τρ. Στεργιανός), Γιάντσης (69’ Ρούτσης), Δωματάς (86’ Ανδρέου), Μπαρέττας, Φουρτάδο.

Α.Ο. Χανιά (Θωμάς Γράφας): Πρίφτης, Παγώνης, Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Μασάδο, Καμινιώτης (76’ Νύκταρης), Νάκας, Τσούτσης (90+2’ Φυντικάκης), Δεινόπαπας (46’ Χατζηλιάδης), Παλιατσιος.