Ο Κισσαμικός "έκλεισε στόματα" στην Ελευσίνα και έφυγε αλώβητος από την έδρα του Πανελευσινιακού (0-0), που "καιγόταν" για βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή.

Το αποτέλεσμα "ήχησε" καλά και στις τάξεις του ΑΟΧ, που τη Μεγάλη Τετάρτη υποδέχεται τους "σταχυοφόρους" και σε περίπτωση νίκης θα ξεφύγει σημαντικά στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Κισσαμικός, παρότι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους, ήταν πιο απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο και είχε καλές στιγμές με τους Μάντζη (7’ και 20’) και Ποκόνγκ (45+4’), ενώ στο 35’ έφτασε μία… ανάσα από το 0-1 αλλά ο Γιαννίτσης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αυγενικού.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Πλαβούκο στο 23’, αλλά ο Λαζαρίδης ενήργησε θετικά, ενώ είχα ακυρωθέν γκολ του Γιαννιτσάνη στο 45’, ως οφσάιντ. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε πεντάλεπτη περίπου διακοπή λόγω έντασης στην κερκίδα, ανάμεσα σε φίλους των γηπεδούχων και... γυμνασμένους ανθρώπους που όπως τόνιζαν από την ομάδα της Ελευσίνας δεν ήταν του Κισσαμικού, αλλά άλλης ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του ματς έπεσε αρκετά αλλά η μόνη ομάδα που κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις ήταν ο Πανελευσινιακός. Ωστόσο ο Λαζαρίδης αρνήθηκε το γκολ στον Λίτσο (61’), o Γιαννιτσάνης "σημάδεψε" το δοκάρι (68') και δεν βρήκαν στόχο οι προσπάθειες των Πλαβούκου (78’), Γιαννιτσάνη (80’) και Τσολακίδη (88’). Η ομάδα της Ελευσίνας έπαιζε με δέκα παίκτες από το 76’ λόγω δεύτερης κίτρινης στον Λίτσο, που εκβίασε πέναλτι.

Ντεμπούτο σε επίσημο ματς με τη φανέλα του Κισσαμικού έκανε ο Βαγγέλης Σκραπάρας, που ήταν στις αρχικές επιλογές του Μπαξεβάνου για την ενδεκάδα.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Σερεμέτης (Μεσσηνίας)-Χαραλαμπόπουλος (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Κακριδής (Κορινθίας)

Κίτρινες κάρτες: Λίτσος (58’), Πλαβούκος (66’), Λαζαρίδης (70’), Λίτσος (76’), Σαπαλίδης (82’)
Κόκκινη κάρτα: Λίτσος (76’)

Πανελευσινιακός (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος (73’ Κωνσταντινίδης), Ανδρίκος, Αρβανίτης, Κακαράς, Τσίγκρος, Λίτσος, Ναούμ (39’ Πούρνος), Βαϊσχάιμερ (65’ Τσολακίδης), Πλαβούκος, Γιαννιτσάνης.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Τζημογιάννης, Κουρτεσιώτης, Σελινιωτάκης, Πότσι (71’ Μάνιας), Αυγενικού, Ποκόνγκ, Σκραπάρας (74’ Σαπαλίδης), Μάντζης (84’ Τσοντάκης).