Ο Κύδων Χανίων χωρίς καλή ψυχολογία μετά την οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Αγ. Παρασκευή δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα και ηττήθηκε εύκολα στην Κω.

Ο Ιπποκράτης επικράτησε 88-67 της ομάδας του Κώστα Σδράκα, με την ήττα αυτή να στέλνει οριστικά τον Κύδωνα στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚ.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή επέβαλλαν τον ρυθμό τους και στο 7’ προηγήθηκαν με 25-4, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 29-9. Η εικόνα του Κύδωνα δεν βελτιώθηκε ούτε στη συνέχεια και ο Ιπποκράτης προηγήθηκε στο ημίχρονο με 52-29.

Το σκορ έφτασε και στους 36 πόντους διαφορά στο 30’ (80-44), αλλά τελικά στο τέλος ο Κύδων μάζεψε κάπως τη διαφορά.

Εντυπωσιακός για του γηπεδούχους ο πολύπειρος Κώστας Χαρίσης με 29 πόντους, ενώ από τον Κύδωνα πάλευε ουσιαστικά μόνος του ο Τσαρουχάς, που σταμάτησε στους 30 πόντους με 8 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 29-9, 52-29 (ημ.), 80-44, 88-67

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αλμπάνης): Δημητρίεβιτς, Κουκουράβας, Χρήστου 2, Πλευράκης 3(1), Σκούφης 14(2), Μελεούνης 8, Ασημακόπουλος 16(1), Τσιλιγκίρης 2, Χαρίσης 29(1), Ψάλτου 12(1), Βάση 2, Κανταρέγια.

ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ (Σδράκας): Πούρος 3(1), Υφαντόπουλος 5(1), Αλεξίου 5(1), Χοχλάκης, Ζανιδάκης 5(1), Τσαρουχάς 30(8), Τσαμπάς 2, Γκιούλης 6, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 3, Λιονάκης 3.