Με εξαιρετική εμφάνιση των αθλητών του και την κατάληψη της 4ης θέσης συνδύασε την παρουσία του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ Τεχνικής Κολύμβησης ο ΝΟ Χανίων.

Η ομάδα του Ηλία Καλαμαρίδη τερμάτισε στην 4η θέση, συγκεντρώνοντας 4 μετάλλια, δύο ασημένια (Τσουρουνάκης, Λαμπαρδάκη) και δύο χάλκινα (Καλαμαρίδη, Λαμπαρδάκη) μετάλλια.

Αναλυτικά όσα αναφέρει το nox.gr για την παρουσία του ΝΟΧ στον Βόλο:

Με μία εξαιρετική παρουσία συνδύασε την παρουσία του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΟΠΕΝ Τεχνικής Κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε στο Κολυμβητήριο Βόλου ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων.

Η ομάδα του Ηλία Καλαμαρίδη έλαβε μέρος σε 15 αθλητές και αθλήτριες οι οποίοι κατάφεραν να τερματίσουν στην 4η θέση της γενικής κατάταξης, συγκεντρώνοντας σε σύνολο 4 μετάλλια (δύο ασημένια και δύο χάλκινα).

Το σημαντικό ήταν πως όλοι οι συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό σημειώνοντας ατομικά ρεκόρ, απόδειξη της πολύ καλής προσπάθειες που κατέβαλλαν σε μία διοργάνωση η οποία χαρακτηρίστηκε από σπουδαίες επιδόσεις, με πιο σημαντική το παγκόσμιο ρεκόρ του Στέφανου Αντωνιάδη του ΝΑΟ Καλαμαριάς στα 50μ. διπλά πέδιλα (bi-fin), καθώς επίσης το πανευρωπαϊκό ρεκόρ της Σοφίας Κτενά (Δελφίνια Περιστερίου) στα 50μ. άπνου αλλά και τα 24(!) πανελλήνια ρεκόρ που πραγματοποιήθηκαν.

Όπως σημειώνει ο τεχνικός της ομάδας Τεχνικής Κολύμβησης του Ν.Ο. Χανίων, Ηλ. Καλαμαρίδης:
«Αξίζουν συγχαρητήρια στους αθλητές μας για την προσπάθεια που κατέβαλλαν σημειώνοντας όλοι τους ατομικά ρεκόρ παρά τις αντίξοες συνθήκες προπόνησης που επικρατούν στις εγκαταστάσεις μας. Ηταν ένα από τα πιο εντυπωσιακά πρωταθλήματα από άποψης χρόνων που έχουν διοργανωθεί μέχρι τώρα και αυτό καταδεικνύεται από τις εντυπωσιακές επιδόσεις του Αντωνιάδη στα 50μ. bi-fin και της Κτενά στα 50μ. άπνου αλλά και από τα 24 πανελλήνια ρεκόρ. Πλέον, αναμένουμε τις ανακοινώσεις των Εθνικών ομάδων από την Ομοσπονδία προκειμένου να διαπιστώσουμε την πιθανή συμμετοχή σε αυτήν κάποιων αθλητών μας», τονίζει ο κ. Καλαμαρίδης.

Σε ό,τι αφορά τα 4 μετάλλια του ΝΟΧ κατακτήθηκαν από τον Αντώνη Τσουρουνάκη στα 200μ. επιφάνειας με χρόνο 01:22.11, επίδοση που τον ανέδειξε στη 2η θέση, ενώ το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο ήρθε από την Ροζάννα Λαμπαρδάκη στα 50μ. διπλά πέδιλα με χρόνο 00:23.09.

Η Λαμπαρδάκη κέρδισε ένα ακόμα μετάλλιο, το χάλκινο, στα 100μ. διπλά πέδιλα με επίδοση 00:50.96 ενώ στο βάθρο των νικητών ανέβηκε και η Κατερίνα Καλαμαρίδη κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στα 1500μ. επιφάνειας με χρόνο 14:17.01.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τους αθλητές του ΝΟΧ είναι τα εξής:
50μ. επιφάνειας
Ανδρών

14η θέση. Σαλεβουράκης Βασίλειος 00:18.25
22. Κούτρης Αστέριος 00:20.03

Γυναικών
16. Λαμπαρδάκη Μαρία 00:21.10
31. Βαρδαλάκη Ναυσικά 00:24.27

100μ. επιφάνειας
Ανδρών

6. Τσουρουνάκης Αντώνης 00:38.37
17. Σαλεβουράκης Βασίλειος 00:40.65
26. Κούτρης Αστέριος 00:45.08

Γυναικών
19. Λαμπαρδάκη Μαρία 00:46.99
200μ. επιφάνειας

Ανδρών
2. Τσουρουνάκης Αντώνης 01:22.11
15. Παπασταματάκης Ιωάννης 01:38.48

Γυναικών
12. Ριτζάκη Ευαγγελία 01:39.14
20. Μπασιά Αμαλία 01:44.32

400μ. επιφάνειας
Ανδρών

17. Παπασταματάκης Ιωάννης 03:33.63

Γυναικών
10. Ριτζάκη Ευαγγελία 03:33.57
11. Καλαμαρίδη Αικατερίνη 03:35.18 18. Μπασιά Αμαλία 03:42.13

800μ. επιφάνειας
Γυναικών

8. Καλαμαρίδη Αικατερίνη 07:31.33
13. Ριτζάκη Ευαγγελία 07:48.88

1500μ. επιφάνειας
Γυναικών

3. Καλαμαρίδη Αικατερίνη 14:17.01
7. Ριτζάκη Ευαγγελία 14:56.42
8. Μπασιά Αμαλία 14:59.60

50μ. άπνοη
Ανδρών

19. Σαλεβουράκης Βασίλειος 00:16.64
22. Τρουλλινός Νικόλαος 00:16.78
26. Ξηρουχάκης Μενέλαος 00:17.38
28. Κούτρης Αστέριος 00:17.59

Γυναικών
5. Λαμπαρδάκη Ροζάννα 00:17.53
15. Λαμπαρδάκη Μαρία 00:19.00
22. Φωκά Αικατερίνη 00:20.47
32. Παπαγεωργίου Ιωάννα 00:21.55

50μ. διπλά πέδιλα
Ανδρών

10. Τρουλλινός Νικόλαος 00:20.80
24. Κούτρης Αστέριος 00:22.34
28. Διδασκάλου Κωνσταντίνος 00:23.18

Γυναικών
2. Λαμπαρδάκη Ροζάννα 00:23.09
22. Βαρδαλάκη Ναυσικά 00:26.41

100μ. διπλά πέδιλα
Ανδρών

12. Τρουλλινός Νικόλαος 00:46.09
21. Διδασκάλου Κωνσταντίνος 00:49.20

Γυναικών
3. Λαμπαρδάκη Ροζάννα 00:50.96
23. Βαρδαλάκη Ναυσικά 00:57.18

200μ. διπλά πέδιλα
Ανδρών

8. Τρουλλινός Νικόλαος 01:45.85
17. Διδασκάλου Κωνσταντίνος 01:49.66

Γυναικών
4. Λαμπαρδάκη Ροζάννα 01:53.12
19. Βαρδαλάκη Ναυσικά 02:01.76

100μ. Y/B 
Ανδρών

14. Ξηρουχάκης Μενέλαος 00:40.79
16. Παπασταματάκης Ιωάννης 00:41.98

Γυναικών
13. Φωκά Αικατερίνη 00:45.49
19. Λαμπαρδάκη Μαρία 00:49.70
20. Παπαγεωργίου Ιωάννα 00:50.42

400μ. Y/B 
Ανδρών

4. Κοιλιάρης Παντελεήμων 03:20.46
5. Ξηρουχάκης Μενέλαος 03:21.75

Γυναικών
5. Φωκά Αικατερίνη 03:36.35
6. Καλαμαρίδη Αικατερίνη 03:37.21
8. Μπασιά Αμαλία 03:41.03
14. Παπαγεωργίου Ιωάννα 03:50.81

4×100μ. επιφάνειας
Ανδρών

6. Τσουρουνάκης Αντώνης – Τρουλλινός Νικόλαος – Ξηρουχάκης Μενέλαος – Σαλεβουράκης Βασίλειος 02:43.47

Γυναικών
5. Λαμπαρδάκη Ροζάννα – Ριτζάκη Ευαγγελία – Μπασιά Αμαλία – Καλαμαρίδη Αικατερίνη 02:59.19
4×200μ. επιφάνειας

Γυναικών
4. Ριτζάκη Ευαγγελία – Λαμπαρδάκη Ροζάννα – Μπασιά Αμαλία – Καλαμαρίδη Αικατερίνη 06:37.85