Στην Εθνική ομάδα Ανδρών και Γυναικών, η οποία θα λάβει μέρος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, το οποίο θα διεξαχθεί στον Βόλο, το διάστημα 24-28 Ιουλίου συμπεριλαμβάνονται οι Αντώνης Τσουρουνάκης και Κατερίνα Καλαμαρίδη του ΝΟΧ.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ:

Δύο αθλητές Τεχνικής Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, ο Αντώνης Τσουρουνάκης και η Κατερίνα Καλαμαρίδη, είναι ανάμεσα σε αυτούς που συμπεριλαμβάνονται στην Εθνική ομάδα Ανδρών και Γυναικών η οποία θα λάβει μέρος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Βόλο, μεταξύ 24 και 28 Ιουνίου.

Ειδικότερα, ο Τσουρουνάκης θα είναι μέλος της ανδρικής ομάδας ενώ η Καλαμαρίδη θα αγωνιστεί στην Ανοικτή Θάλασσα (OPEN WATER).

Οι κλήσεις στην Εθνική ομάδα των δύο Χανιωτών αθλητών, όπως είναι φυσιολογικό, προκαλούν μεγάλη ικανοποίηση στους ίδιους τους αθλητές, τον προπονητή τους Ηλία Καλαμαρίδη και φυσικά στο Τμήμα Τεχνικής Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, που αποδεικνύεται ότι παρά τα μεγάλα προβλήματα με τις προπονήσεις τους χειμερινούς μήνες λόγω της μη λειτουργίας της 50άρας πισίνας, καταφέρνει να διατηρεί αθλητές στο "τοπ" επίπεδο.

Αναλυτικά, όπως ανακοινώθηκαν από την ΚΟΕ, οι κλήσεις για τις Εθνικές ομάδες είναι οι εξής:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ / ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Βόλος, 24-28 Ιουνίου)

Άνδρες: Λουκάς Καρετζόπουλος (ΝΟ Αμφιθέας), Χρήστος Χριστοφορίδης, Σταύρος Κουρλάκης (Δελφίνια Περιστερίου), Αντώνης Τσουρουνάκης (ΝΟ Χανίων), Βαγγέλης Μαρίνος (Γλαύκος Περιστερίου), Τάσος Μυλωνάκης, Γεράσιμος Οικονομόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Γιάννης Πιπίνιας (ΑΟ Αιγαίου).

OPEN WATER: Χρήστος Χριστοφορίδης, Σταύρος Κουρλάκης (Δελφίνια Περιστερίου), Λυκούργος Κατσιάρας (ΑΕ Χαϊδαρίου), Χρήστος Δαμόλης (ΙΟ Θεσσαλονίκης)

Γυναίκες: Σοφία Κτενά, Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Αλεξάνδρα Νησιώτη, Βασιλεία Αγαπητού, Νικολέτα Παπαδοπούλου (Γλαύκος Περιστερίου), Βασιλεία Τσιγκόϊα (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Σμαράγδα Σκαλίδου (ΝΑΟ Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης).

OPEN WATER: Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Κατερίνα Καλαμαρίδη (ΝΟ Χανίων)

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ (Γαλλία, 4-11 Ιουλίου)

Νέοι: Γιάννης Μανωλάκης (ΑΟ Αιγαίου), Μιχάλης Τσιρώνης, Βασίλης Κολιπετρής, Χριστόφορος Δανέλης (Γλαύκος Περιστερίου), Βασίλης Νάνου, Σεραφείμ Θεοδωρίδης (Πανσερραϊκός), Κώστας Τερζανίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Στέφανος Αντωνιάδης (ΝΑΟ Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης), Γιώργος Δημητράτος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

OPEN WATER: Κώστας Τερζανίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Σεραφείμ Θεοδωρίδης (Πανσερραϊκός)

Νεάνιδες: Ιωάννα Παναγιωτίδου, Ελευθερία - Διονυσία Πουλοπούλου (ΚΟ Καλαμαριάς), Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός –Τιτάνες), Ουρανία Βλάχου, Ελευθερία Αρκούδη (Γλαύκος Περιστερίου), Χριστίνα Ζαφειρίου, Κατερίνα Μπρισίμη (ΑΝΟ Αργυρούπολης), Ευδοξία Θωμάκου (ΑΕ Χαϊδαρίου), Όλγα Αρνάκη (ΠΑΟΚ).

OPEN WATER: Δήμητρα Παπανικολάου (Λαρισαϊκός - Τιτάνες), Χριστίνα Ζαφειρίου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ (Βόλος, 27/6-1/7)

Άνδρες: Λουκάς Καρετζόπουλος (ΝΟ Αμφιθέας), Χρήστος Χριστοφορίδης (Δελφίνια Περιστερίου), Βαγγέλης Μαρίνος (Γλαύκος Περιστερίου), Γιάννης Πιπίνιας (ΑΟ Αιγαίου), Γεράσιμος Οικονομόπουλος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)

Γυναίκες: Σοφία Κτενά, Δέσποινα Μακριά (Δελφίνια Περιστερίου), Αλεξάνδρα Νησιώτη, Βασιλεία Αγαπητού, Νικολέτα Παπαδοπούλου (Γλαύκος Περιστερίου), Βασιλεία Τσιγκόια (ΙΟ Θεσσαλονίκης), Σμαράγδα Σκαλίδου (ΝΑΟ Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης)