Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ απέναντι στον ΟΦ Ιεράπετρας (1-0), με την οποία μπορεί να κάνει όνειρα για άνοδο στη Γ’ Εθνική. Ο Βεστάκης το “χρυσό” γκολ!

Οι πρωταθλητές Χανίων ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και μόλις στο 5’ από κόρνερ του Γαλανίδη ο Βεστάκης ευνοήθηκε από τις κόντρες και σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ αλλά το 0-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ζαχαριουδάκη. Στο 81’ ο ΟΦΙ είχε δοκάρι με τον Ξαγοράρη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βλαχάκης έκανε σπουδαία απόκρουσε σε σουτ του Τοψιδέλη.

Οι φάσεις του αγώνα (από το aeek-inka.gr):

5′ ΓΚΟΛ Μετά από κόρνερ του Γαλανίδη, ο Βεστάκης κέρδισε τις κόντρες και πέτυχε το 0-1
5′ Ευκαιρία για την ομάδα του Ο.Φ.Ι. μετά από κόντρες στην περιοχή του Βλαχάκη
20′ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ο.Φ.Ι. με τον Ξαγοράρη
32′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Χρυσοφάκη, άουτ η μπάλα
37′ Μεγάλη ευκαιρία με το Γωνιωτάκη, μετά από λάθος του Μανουσάκη στην επαναφορά, με το πλασέ του να καταλήγει άουτ
41′ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ. Μετά από φάουλ του Γαλανίδη, ο Μανουσάκης έχασε τη μπάλα, αλλά ο Βεστάκης δε μπόρεσε να την προωθήσει στα δίχτυα
42′ Ευκαιρία για τον Ο.Φ.Ι. στην αντεπίθεση, με το Χρυσοφάκη όμως να σουτάρει βεβιασμένα άουτ
49′ Σουτ του Σταχτιάρη καταλήγει η μπάλα κόρνερ
58′ Σουτ του Ταταράκη πάνω από τα δοκάρια του Μανουσάκη
69′ Σουτ του Σταχτιάρη, διώχνει εντυπωσιακά ο Βλαχάκης
81′ Δοκάρι για τον Ο.Φ.Ι. μετά από εκτέλεση φάουλ του Ξαγοράρη
86′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ο.Φ.Ι. με κεφαλιά του Δερμιτζάκη να καταλήγει άουτ
90+2′ Μεγάλη απόκρουση του Βλαχάκη σε σουτ έξω από την περιοχή του Τοψιδέλη

Ο.Φ.Ι. (Μανώλης Σκύβαλος): Μανουσάκης, Φρουζάκης (78′ Φιλιππάκης), Δασκαλάκης, Δερμιτζάκης (89′ Ι. Μίγγας), Τζελέπης, Σταχτιάρης (89′ Ακαμωτάκης), Χρηστάκης, Πετάσης, Τοψιδέλης, Ξαγοράρης, Χρυσοφάκης

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Βλαχάκης, Σφακιωτάκης, Γαλανίδης, Κομπογεννητάκης, Σηφάκης, Γιακουμάκης (73′ Τσίτας), Ντεντάκης, Ταταράκης, Βεστάκης, Γωνιωτάκης (51′ Σάμπα), Περδικάκης (66′ Δασκαλάκης).