Μπορεί να μην επανέλαβε τον δικό του άθλο στα 400μ. επιφάνεια, όπου αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής, αλλά ο Αντώνης Τσουρουνάκης είχε καλή παρουσία και στον τελικό των 200μ. επιφάνεια.

Ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Χανίων με χρόνο 1:21.48 κατέλαβε την 6η θέση στον απογευματινό τελικό του Σαββάτου.

Η ενημέρωση της ΚΟΕ για τη 2η ημέρα των αγώνων:

Η 4η θέση του Χρήστου Δαμολή στα 1.500 μ. επιφάνεια ήταν η καλύτερη από ελληνικής πλευράς στη δεύτερη ημέρα των τελικών του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών (Σάββατο 25/6), στο Βόλο.

Ο 18χρονος πρωταθλητής μας των μεγάλων αποστάσεων πάλεψε δυνατά στην κούρσα των πολλών στροφών και έδινε μάχη για το χάλκινο μετάλλιο μέχρι το φινάλε κόντρα στον Ιταλό Ντε Σέλιε, βρέθηκε μια ανάσα από αυτό και τελικά το έχασε για εκατοστά του δευτερολέπτου. Ο Ιταλός τερμάτισε 3ος με 12.36.27, ενώ ο Δαμολής ήρθε τελικά 4ος με 12.37.21.

Αφού συνειδητοποίησε τι είχε συμβεί, ο νεαρός και πολλά υποσχόμενος αθλητής, που θα αγωνιστεί και στο Open Water της διοργάνωσης, μας δήλωσε: “Δεν ήξερα τι γινόταν στην κούρσα, τα έδινα όλα για κάτι καλό. Αν είχα καταλάβει ότι παιζόταν το μετάλλιο θα είχα επιχειρήσει την έκρηξή μου, που κάνω συνήθως  στο τέλος, νωρίτερα. Εντάξει, στενοχωρήθηκα λίγο, αλλά δεν παύει να είναι μια μεγάλη επιτυχία και η 4η θέση στην πρώτη για μένα μεγάλη διοργάνωση σε επίπεδο ανδρών. Ευχαριστώ την οικογένειά μου, τους φίλους μου, τον προπονητή μου και τον φυσιοθεραπευτή μου, αλλά και όλους όσοι με στηρίζουν. Ελπίζω ότι θα συνεχίσω σε υψηλό επίπεδο, διότι έχω και τις σπουδές μου στην οδοντιατρική. Τώρα περιμένω μια διάκριση και στο Open Water”. Στο ίδιο αγώνισμα (1.500 μ. επιφάνεια ανδρών), ο Σταύρος Κουρλάκης ήταν 10ος με 12.58.10.

6η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΟΥΡΟΥΝΑΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΚΤΕΝΑ

8η ΓΙΑ ΜΥΛΩΝΑΚΗ, ΜΑΚΡΙΑ, 13η η ΑΓΑΠΗΤΟΥ

Ο χρυσός παγκόσμιος στα 400 Αντώνης Τσουρουνάκης κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό των 200 μ. επιφάνεια ανδρών με 1.21.48. Η Σοφία Κτενά δεν μπόρεσε να πάει το ίδιο καλά ή και καλύτερα με τον πρωϊνό προκριματικό (για να πάει στα μετάλλια) και έμεινε επίσης στην 6η θέση του τελικού στα 100 υποβρύχιο γυναικών με 36.75.

Την 8η θέση πήρε ο Αναστάσιος Μυλωνάκης  στον τελικό των 100 μ. υποβρύχιο ανδρών με 33.48. Στα 1.500 μ. επιφάνεια γυναικών η Δέσποινα Μακριά κατατάχθηκε τελικά 8η με 13.55.91 και η Βασιλεία Αγαπητού 13η με 14.17.13.

ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ (ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΠΛΟ)

Συνεχίζουν να πέφτουν βροχή, στο μεταξύ, τα παγκόσμια ρεκόρ στο Παγκόσμιο του Βόλου. Στους τελικούς της δεύτερης ημέρας καταρρίφθηκαν: Στα 100 μ. υποβρύχιο ανδρών από τους δύο που πήραν χρυσό, καθώς τερμάτισαν ταυτόχρονα, τον Κορεάτη KIM Tae Kyun και τον Κολομβιανό Mauricio FERNANDEZ με 31.34. Στα 200 μ. διπλά πέδιλα ανδρών από τον Ούγγρο Gergo Kosina με 1.33.31. Και στα 200 μ. διπλά πέδιλα γυναικών από την Ουγγαρέζα Πέτρα Σενάνσζκι, που εξελίσσεται σε πρωταγωνίστρια των αγώνων (καθώς είναι η τρίτη φορά που καταρρίπτει παγκόσμιο ρεκόρ), με 1.41.42.