Συνολικά 5 μετάλλια και δεκατρείς ακόμα συμμετοχές σε τελικούς ήταν ο απολογισμός του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στους Πανελλήνιους Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ αναφέρει τα εξής:

Με την κατάκτηση 5 μεταλλίων, ενός χρυσού, δύο ασημένιων και δύο χάλκινων, αλλά και δεκατριών ακόμα συμμετοχών σε τελικούς «σφράγισε» ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων τη συμμετοχή του στους Πανελλήνιους Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών που διεξήχθησαν το τριήμερο από 24 μέχρι 26 Ιουνίου στα Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου και Περιστερίου.

Εκ μέρους του Ναυτικού Ομίλου έλαβαν μέρος συνολικά σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες (9-12 ετών) 16 κολυμβητές και κολυμβήτριες που κατά τη διάρκεια της σεζόν σημείωσαν επιδόσεις ανάμεσα στις 40 καλύτερες στην Ελλάδα και οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Ειδικότερα, η Αστερία-Στυλιανή Δεληογλάνη κατάφερε να σημειώσει τη μεγαλύτερη διάκριση κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο (στην κατηγορία κορίτσια 11 ετών) με χρόνο 02:45.73. Επίσης, η Δεληογλάνη ήταν 2η στα 100μ. του ίδιου αγωνίσματος με χρόνο 01:19.29.

Τα επόμενα δύο μετάλλια του Ν.Ο. Χανίων προήλθαν από την Φανή-Κυριακή Περάκη (κορίτσια 12 ετών) που κέρδισε το ασημένιο στα 100μ. ύπτιο με χρόνο 01:18.78 και το χάλκινο στα 200μ. ελεύθερο με 02:27.73.

Όσον αφορά τέλος το τρίο χάλκινο μετάλλιο και πέμπτο συνολικά για τον ΝΟΧ προήλθε από την Ελπίδα-Ολυμπία Πολύμερου (κορίτσια 12 ετών) στα 200μ. ύπτιο με 02:48.49.

Να σημειωθεί ότι η προαγωνιστική ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Χανίων θα συνεχίσει κανονικά τις προπονήσεις μέχρι το τέλος Ιουλίου ενώ όσον αφορά το κλείσιμο της αγωνιστικής περιόδου θα σημάνει κατά πάσα πιθανότητα με ημερίδα που θα γίνει στο Ηράκλειο το προσεχές διάστημα.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα για τους αθλητές και τις αθλήτριες του ΝΟΧ έχουν ως εξής:

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
• Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 200μ. ύπτιο 02:45.73

ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
• Περάκη Φανή-Κυριακή 100μ. ύπτιο 01:18.78
• Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 100μ. ύπτιο 01:19.29

ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
• Περάκη Φανή-Κυριακή 200μ. ελεύθερο 02:27.73
• Πολύμερου Ελπίδα-Ολυμπία 200μ. ύπτιο 02:48.49

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ
• 4η θέση Γρηγοράκη Ελένη 100μ. ελεύθερο 01:08.48
• 4η θέση Νικολακάκης Κωνσταντίνος, Λιονάκης Μιχαήλ, Πισσαδάκης Χρήστος, Τρουλάκης Γεώργιος 4×50μ. ελεύθερο 02:21.94
• 5η θέση Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 50μ. ύπτιο 00:37.26
• 5η θέση Περάκη Φανή-Κυριακή 200μ. μικτή ατομική 02:49.49
• 5η θέση Περάκη Φανή-Κυριακή, Γρηγοράκη Ελένη, Παπαδεράκη Κωνσταντίνα, Πολυμέρου Ελπίδα-Ολυμπία 4×100μ. ελεύθερο 04:45.52
• 6η θέση Νικολακάκης Κωνσταντίνος 100μ. ύπτιο 01:24.00
• 7η θέση Βιζυράκη Ελένη 50μ. ελεύθερο 00:36.85
• 7η θέση Λιονάκης Μιχαήλ 100μ. ελεύθερο 01:16.86
• 7η θέση Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 50μ. πρόσθιο 00:46.76
• 7η θέση Νικολακάκης Κωνσταντίνος, Λιονάκης Μιχαήλ, Αντωνογιαννάκης Ιωάννης, Πισσαδάκης Χρήστος 4×50μ. μικτή ομαδική 02:44.64
• 8η θέση Μπαλαντίνου Βιολέτα-Αικατερίνη 50μ. ελεύθερο 00:36.98
• 8η θέση Γρηγοράκη Ελένη 200μ. ελεύθερο 02:31.58
• 8η θέση Πολυμέρου Ελπίδα-Ολυμπία, Παπαδεράκη Κωνσταντίνα, Γρηγοράκη Ελένη, Περάκη Φανή-Κυριακή 4×100μ. μικτή ομαδική 05:29.78

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

• 50μ. ύπτιο
Αγόρια 11 ετών
10. Καπής Ευτύχιος 00:39.52
Κορίτσια 12 ετών
14. Πολύμερου Ελπίδα-Ολυμπία 00:39.38
Κορίτσια 11 ετών
5. Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 00:37.26
17. Μαλεκάκη Αργυρώ 00:40.24

• 100μ. ύπτιο
Αγόρια 11 ετών
21. Καπής Ευτύχιος 01:28.63
Αγόρια 10 ετών
6. Νικολακάκης Κωνσταντίνος 01:24.00
Κορίτσια 12 ετών
2. Περάκη Φανή-Κυριακή 01:18.78
12. Πολύμερου Ελπίδα-Ολυμπία 01:22.56
Κορίτσια 11 ετών
2. Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 01:19.29
15. Μαλεκάκη Αργυρώ 01:27.38

• 200μ. ύπτιο
Αγόρια 11 ετών
11. Καπής Ευτύχιος 03:05.30
Κορίτσια 12 ετών
3. Πολύμερου Ελπίδα-Ολυμπία 02:48.49
Κορίτσια 11 ετών
1. Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 02:45.73
13. Μαλεκάκη Αργυρώ 03:04.93

• 50μ. πρόσθιο
Αγόρια 10 ετών
7. Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 00:46.76

• 100μ. πρόσθιο
Αγόρια 10 ετών
18. Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 01:44.52
Κορίτσια 10 ετών
19. Βιζυράκη Ελένη 01:45.99

• 50μ. πεταλούδα
Κορίτσια 12 ετών
14. Γρηγοράκη Ελένη 01:24.43
Κορίτσια 11 ετών
12. Ανδρεαδάκη Αιμιλία 00:39.38

• 50μ. ελεύθερο
Αγόρια 10 ετών
12. Λιονάκης Μιχαήλ 00:34.70
21. Πισσαδάκης Χρήστος 00:37.12
26. Τρουλάκης Γεώργιος 00:37.59
Κορίτσια 12 ετών
14. Παπαδεράκη Κωνσταντίνα 00:32.73
Κορίτσια 11 ετών
19. Ανδρεαδάκη Αιμιλία 00:35.19
Κορίτσια 10 ετών
7. Βιζυράκη Ελένη 00:36.85
8. Μπαλαντίνου Βιολέτα-Αικατερίνη 00:36.98

• 100μ. ελεύθερο
Αγόρια 10 ετών
7. Λιονάκης Μιχαήλ 01:16.86
Κορίτσια 12 ετών
4. Γρηγοράκη Ελένη 01:08.48
27. Παπαδεράκη Κωνσταντίνα 01:14.71
Κορίτσια 11 ετών
23. Ανδρεαδάκη Αιμιλία01:20.08

• 200μ. ελεύθερο
Κορίτσια 12 ετών
3. Περάκη Φανή-Κυριακή 02:27.73
8. Γρηγοράκη Ελένη 02:31.58
Κορίτσια 11 ετών
21. Μαραγκουδάκη Ναυσικά 02:50.02

• 400μ. ελεύθερο
Κορίτσια 11 ετών
12. Μαραγκουδάκη Ναυσικά 05:56.13

• 200μ. μικτή ατομική
Κορίτσια 12 ετών
5. Περάκη Φανή-Κυριακή 02:49.49
Κορίτσια 11 ετών
11. Μαραγκουδάκη Ναυσικά 03:13.84

• 4×50μ. ελεύθερο
Αγόρια 10 ετών
4. Νικολακάκης Κωνσταντίνος, Λιονάκης Μιχαήλ, Πισσαδάκης Χρήστος, Τρουλάκης Γεώργιος 02:21.94

• 4×100μ. ελεύθερο
Κορίτσια 12 ετών
5. Περάκη Φανή-Κυριακή, Γρηγοράκη Ελένη, Παπαδεράκη Κωνσταντίνα, Πολυμέρου Ελπίδα-Ολυμπία 04:45.52
Κορίτσια 11 ετών
12. Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή, Μαραγκουδάκη Ναυσικά, Ανδρεαδάκη Αιμιλία, Μαλεκάκη Αργυρώ 05:30.30

• 4×50μ. μικτή ομαδική
Αγόρια 10 ετών
7. Νικολακάκης Κωνσταντίνος, Λιονάκης Μιχαήλ, Αντωνογιαννάκης Ιωάννης, Πισσαδάκης Χρήστος 02:44.64

• 4×100μ. μικτή ομαδική
Κορίτσια 12 ετών
8. Πολυμέρου Ελπίδα-Ολυμπία, Παπαδεράκη Κωνσταντίνα, Γρηγοράκη Ελένη, Περάκη Φανή-Κυριακή 05:29.78