Ανακοινώθηκε από τον ΣΕΓΑΣ η αποστολή της Εθνικής ομάδας στίβου Παίδων-Κορασίδων, που θα πάρει μέρος στη συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου.

Η διοργάνωση πραγματοποιείται ανελλιπώς από το 1987 και διεξάγεται εναλλάξ σε κάθε χώρα. Πέρσι τη διοργάνωση είχε φιλοξενήσει η Λάρισα.

Από κάθε χώρα παίρνουν μέρος δύο αθλητές και δύο αθλήτριες σε κάθε αγώνισμα.

Στην αποστολή της Εθνικής ομάδας είναι και οι αθλητές του Γυμναστικού Συλλόγου "Ελ. Βενιζέλος" Αχιλλέας Μαρκάκης (σφύρα) και Νοράγια-Κάθριν Τζόνσον (200μ.).

Αναλυτικά η αποστολή της Εθνικής:

Παίδες
100μ  ΠΑΠΑΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΑΣ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ)
                ΧΡΙΣΤΟΦΗΣ - ΝΤΑΣΙΟΥ  ΑΝΔΡΕΑΣ (ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
200μ  ΤΣΑΝΑΞΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΟΜΗ 2004
                ΜΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ / ΜΗΝΑΣ (ΓΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ)
400μ  ΛΙΟΥΜΠΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΟΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ)
                 ΕΡΓΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009)
800μ  ΒΛΑΧΑΣ ΛΑΜΠΡΟΣ (ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)
                 ΠΑΠΑΛΙΑΚΟΣ-ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΣΑ ΚΟΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ)
1.500μ  ΓΡΑΙΚΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ)
                    ΑΡΩΝΙΑΔΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ)
3.000μ  ΓΡΑΙΚΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ)
                   ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΦΟΙΒΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ (ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)
110μ εμπ  ΧΟΝΔΡΟΜΑΤΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚ/ΝΙΑΣ ΓΕΠΘ)
                         ΑΝΔΡΕΟΓΛΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ / ΤΖΑΝΗΣ (ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ)
400μ εμπ  ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ (ΕΑ ΠΗΓΑΣΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ)
                         ΜΑΪΝΕΜΕΝΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ (ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ) 
2.000μ Φ.Ε.  ΠΙΣΣΑΣ ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ (ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ)
                      ΜΠΕΚΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (ΑΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑ) 
Ύψος   ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ)
                   ΧΑΛΙΜΟΥΡΔΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ)
Κοντώ   ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ)
                    ΡΙΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ)
Μήκος   ΡΟΝΤΟΣ ΕΚΤΟΡΑΣ ΘΩΜΑΣ (ΓΑΣ ΣΚΑΛΑΣ)
                    ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΑΖΕΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΑΣΕ ΔΟΥΚΑΣ) 
Τριπλούν  ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΑΖΕΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΑΣΕ ΔΟΥΚΑΣ) 
                  ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (ΟΦΗ) 
Σφαίρα   ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΙΑΣΩΝ  (ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ) 
                     ΟΥΡΟΥΜΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ  (ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ)
Δίσκος   ΓΕΝNΙΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ – ΗΛΙΑΣ  (ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ)
                     ΟΥΡΟΥΜΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ  (ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ)
Ακόντιο   ΜΥΛΩΝΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  (ΦΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ)
Σφύρα   ΜΑΡΚΑΚΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ  (ΓΣ ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ) 
                     ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΚΙΜΩΝΑΣ  (ΓΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ)
 
Κορασίδες 
100μ   ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΑΝΑΤΟΛΗ (ΟΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ) 
                 ΚΑΡΥΑΜΠΑ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ/ΣΕΒΑΣΤΗ  (ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ) 
200μ  ΤΖΟΝΣΟΝ ΝΟΡΑΓΙΑ/ΚΑΘΡΙΝ  (ΓΣ ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ) 
                 ΚΟΥΛΛΙΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ  (ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ)
400μ   ΚΟΥΛΙΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ  (ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ)
                  ΚΑΡΑΔΗΜΑ ΑΡΤΕΜΗΣΙΑ  (ΒΕΡΓΙΝΑ)
800μ   ΚΑΡΑΔΗΜΑ ΑΡΤΕΜΗΣΙΑ  (ΒΕΡΓΙΝΑ)
                  ΠΑΝΤΕΖΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ/ΗΩ (ΟΚΑ ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ν. ΚΑΒΑΛΑΣ) 
1.500μ  ΜΗΤΡΟΠΑΠΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ  (ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ) 
3.000μ  ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗ ΟΛΓΑ  (ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣ ΑΘΗΝΩΝ) 
                    ΚΑΣΚΑΝΙΩΤΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ/ΧΡΙΣΤΙΝΑ  (ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
100μ εμπ  ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΑΝΑΪΣ  (ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ) 
                       ΤΣΙΜΟΓΙΑΝΝΗ ΟΛΥΜΠΙΑ  (ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ)
400μ εμπ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ  (ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ) 
                       ΤΣΑΒΕΛΑ ΙΩΑΝΝΑ  (ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ)
2.000μ Steeple ΜΑΛΛΙΩΤΑΚΗ ΑΘΗΝΑ  (ΑΟ ΛΑΣΙΘΙΟΥ)
                        ΜΠΑΛΛΑ ΘΕΟΦΑΝΙΑ  (ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ) 
Ύψος   ΚΟΥΤΣΟΥΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ/ΑΡΓΥΡΩ  (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΣΦΠ)
                  ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ /ΙΩΑΝΝΑ  (ΓΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ)
Μήκος     ΜΑΡΚΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ  (ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ) 
                     ΛΟΓΔΑΝΙΔΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ /ΙΛΖΕ  (ΓΕ ΝΑΟΥΣΑΣ)
Τριπλούν  ΑΘΑΝΑΣΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ  (ΓΣ ΒΟΛΟΥ)
                 ΠΕΧΛΙΒΑΝΙΔΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΑ  (ΦΣΚΑ ΚΟΖΑΝΗΣ)
Κοντώ   ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΜΑΡΚΕΛΑ/ΘΕΟΠΟΥΛΑ  (ΑΣ ΡΗΓΑΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ)
                   ΛΑΘΟΥΡΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ/ΚΑΛΛΙΟΠΗ  (ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ)
Σφαίρα   ΞΕΖΩΝΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΟΦΗ) 
              ΚΑΛΤΣΟΥΝΗ ΑΝΤΡΙΑΝΑ  (ΑΠΣ ΠΥΓΜΗ ΕΥΟΣΜΟΥ)
Δίσκος    ΚΕΣΣΙΔΗ ΣΟΦΙΑ (ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ)
                      ΞΕΖΩΝΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΟΦΗ) 
Ακόντιο   ΜΗΤΣΕΛΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ  (ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ) 
Σφύρα    ΚΟΣΜΙΔΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ  (ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚ/ΝΙΑΣ ΓΕΠΘ)
                           ΖΩΤΟΥ ΕΛΕΝΗ  (ΓΣ ΜΑΝΔΡΩΝ)

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΣΕΓΑΣ: Η Ομάδα θα αναχωρήσει την Τρίτη 26 Ιουλίου σε δύο γκρουπ με πτήσεις της Aegean. Από Αθήνα με την πτήση Α3 902 στις 08:25 και ώρα άφιξης 10:05 και από Θεσσαλονίκη απευθείας για Λάρνακα με την πτήση Α3 920 18:00 (19:50).

Η αποστολή θα επιστρέψει την Παρασκευή 29 Ιουλίου πάλι σε δύο γκρουπ. Το γκρουπ της Αθήνας από Λάρνακα με την πτήση Α3 915 στις 19:10 (20:55) και το γκρουπ της Θεσσαλονίκης από Λάρνακα Αθήνα με την πτήση Α3 905 στις 16:00 (17:45) και από Αθήνα για Θεσσαλονίκη με την πτήση Α3 126 στις 19:00 (19:55).

 Για οποιαδήποτε  πληροφορία ή απορία τα μέλη της αποστολής μπορούν να επικοινωνούν   με τον αρχηγό της αποστολής ΠΕΤΣΟΥΛΑ ΙΑΚΩΒΟ  τηλ. 6948 360 933  - και τον εθνικό προπονητή ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ τηλ. 6975 888 931