Παρά την κακή ψυχολογία από την ήττα-σοκ του Σαββάτου (23/07) και το κακό πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Κροατία η Εθνική Νέων με εκπληκτική εμφάνιση στη συνέχεια πήρε τη νίκη-ανόδου στην Α’ Κατηγορία με 73-67.

Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 41-26 στο ημίχρονο αλλά με εκπληκτική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο και επί μέρους σκορ 32-8 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε το… πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Τολιόπουλος (17π.), Χαραλαμπόπουλος (16π., 10ρ.) και Σταμάτης (12π.) οι πρωταγωνιστές της επικής ανατροπής, ενώ το δικό του… λιθαράκι έβαλε και ο Χανιώτης γκαρντ Αντώνης Κόνιαρης (26:40’-8 πόντους, 2/4 τρίποντα, 1/1 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος) με την ενέργειά του στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-26, 49-58, 67-73

Κροατία (Σέσαρ): Καπούστα 2, Φιλίποβιτς 4, Μάιτσουνιτς 3, Μπάντζιμ 12, Κάρατσιτς 7, Ντομίνοβιτς, Μπόζιτς, Πέρκοβιτς, Βουίτσεβιτς 6, Μίκσιτς 3, Μάζαλιν 30 (14ριμπ.), Γιάμπροβιτς

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 17 (5τρ.), Κώττας 5, Κόνιαρης 8 (2 τρ.), Τσαλμούρης 5, Σκουλίδας, Μπιλής, Σταμάτης 12, Χαραλαμπόπουλος 16 (2τρ.), Δίπλαρος 2, Μουράτος 6, Λούντζης 2, Αντετοκούνμπο