Τα Χανιά θα έχουν εκπροσώπηση και στους Ολυμπιακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν στο Ρίο της Βραζιλίας από τις 3 έως τις 21 Αυγούστου.

Ο Μανώλης Μυλωνάκης θα συμμετέχει για τρίτη φορά με την Εθνική ομάδα πόλο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά την παρουσία του σε αυτούς του Πεκίνου (2008) και του Λονδίνου (2012).

Την πρώτη τους "γεύση" από τη σπουδαία αυτή διοργάνωση θα πάρουν στην κολύμβηση η Άννα Ντουντουνάκη και στη σφυροβολία ο Μιχάλης Αναστασάκης.

Ακόμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα πάρουν μέρος και αθλητές που ανήκουν σε Χανιώτικους συλλόγους και συγκεκριμένα οι αθλητές του Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.), Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος) και Αλεξία Πάππας (10.000) και ο Μάκης Μίτας (σκητ) του Σκοπευτικού Συλλόγου Χανίων "Ο Βάρδας".

Αναλυτικά η ελληνική αποστολή για το Ρίο:

Στίβος 26
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος) (είναι τραυματίας)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)
Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)
Nίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)
Αλεξία Πάππας (10.000)
Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην)
Παναγιώτα Βλαχάκη (Μαραθώνιος)
Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)
Λίλη Αλεξούλη (μήκος)
Mιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία)
Mιχάλης Καλομοίρης (μαραθώνιος)
Ελισάβετ Πεσιρίδου (100 εμπόδια)
Ειρήνη Βασιλείου (400μ.)
Σοφία Υφαντίδου (έπταθλο)

Κολύμβηση 15
Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Αννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα)
Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)
Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)
Χρήστος Κατραντζής (4Χ100 ελεύθερο)
Θοδώρα Γιαρένη (50μ. ελεύθερο)
Κριστέλ Βουρνά (100μ. πεταλούδα)
Δημήτρης Δημητρίου (400μ. ελεύθερο)

Συγχρονισμένη Κολύμβηση 2
Ντουέτο

Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου

Υδατοσφαίριση 13
Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα 7
Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)
Παύλος Καγιαλής,
Παναγιώτης Μάντης (470)
Γιάννης Μιτάκης (Φιν)
Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)

Σκοποβολή 2
Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθύμης Μίττας (σκητ)

Κωπηλασία 10
Κατερίνα Νικολαΐδου,
Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)
Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)
Μαγδανής Παναγιώτης, Ντούσκος Στέφανος, Γιάνναρος Σπύρος, Πέτρου Γιάννης (τετράκωπος άνευ ελαφρών βαρών) και αναπληρωματικοί: Λευτέρης Κόνσολας και Θωμάς Καραμήτρος.

Γυμναστική 9
Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)
Bλάσης Μάρας (ενόργανη)
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)
Βάσω Μιλλούση (ενόργανη)
Εθνική ομάδα ανσάμπλ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)

Ποδηλασία 3
Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)
Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία πίστας)
Δημήτρης Αντωνιάδης (ορεινή ποδηλασία)

Ξιφασκία 2
Βάσω Βουγιούκα
Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου

Επιτραπέζια Αντισφαίριση 1
Παναγιώτης Γκιώνης

Πάλη 1
Μαρία Περβολαράκη

Tζούντο 2
Ηλίας Ηλιάδης
Ρομάν Μουστόπουλος

Αρση Βαρών 1
Θόδωρος Ιακωβίδης 85κ.

Tοξοβολία 1
Ευαγγελία Ψάρρα