Η Εθνική Εφήβων υδατοσφαίρισης κατετάγη στην 6η θέση του Μεσογειακού Κυπέλλου, που ολοκληρώνεται το απόγευμα στο Κολυμβητήριο Χανίων με τον τελικό και την τελετή λήξης.

Στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 19-17 από την Κροατία, αν και προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 6-4.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο Χανιώτης πολίστας της Γλυφάδας Νίκος Παπασηφάκης με 5 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 6-6, 2-4, 5-4, 4-5

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Μαντής, Καλαργυρός, Γαρδίκας 1, Προσινικλής, Νικολαΐδης 3, Παπαναστασίου 3, Γιαννόπουλος 4, Δελαγραμμάτικας, Κάκαρης 1, Παπασηφάκης 5, Σιορδίλης

Κροατία (Γιόσκο Κρέκοβιτς): Κρόλο 1, Κρέκοβιτς, Χέργκεγκ 2, Μπούτιτς 1, Μέρτσεπ 6, Πεΐκοβιτς 1, Λάζιτς 3, Μπιλιάκα 4

7η η Σερβία

Για τις θέσεις 7-8 η Σερβία επικράτησε της Κύπρου, του Έλληνα πρώην διεθνή πολίστα Τάσου Τσικάρη, με 17-4.

Σερβία-Κύπρος 17-4
Τα οκτάλεπτα: 8-0, 3-2, 4-1, 2-1

Σερβία (Ζόραν Μιλένκοβιτς): Τόμιτς 5, Γιοβάνοβιτς 3, Βούτσινιτς 3, Μπόσιτς 2, Σουλτς 2, Βίβκοβιτς, Ζέζελς

Κύπρος (Τάσος Τσικάρης): Προδρόμου 3, Ναζίρης 1

Οι αγώνες του Σαββάτου

Θέσεις 5-8

Το Σάββατο (30/07) η Εθνική επικράτησε της Σερβίας με 19-17 σε ένα ακόμα συναρπαστικό παιχνίδι.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 7-5, 4-5, 3-4

Σερβία (Ζόραν Μιλένκοβιτς): Λούκιτς 4, Μπόσιτς 1, Βούτσινιτς 5, Παναγιότοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 5, Σουλτς 1

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Χονδροκούκης 3, Γαρδίκας 2, Προσινικλής 1, Νικολαΐδης 3, Παπαναστασίου 3, Γιαννόπουλος 1, Δελαγραμμάτικας 1, Κάκαρης 3, Καλαργυρός 2

Κροατία-Κύπρος 32-4
Τα οκτάλεπτα: 9-0, 8-1, 9-1, 6-2

Κροατία: Μπιλιάκα 7, Σάφτιτς 7, Μέρσερ 6, Πάπαριτς 3, Χέργκεγκ 3, Βάλετσιτς 3, Βρμπνιακ 2, Κρόλο 1

Κύπρος: Προδρόμου 1, Ναζίρης 1, Λοΐζου 1, Παναγή 1

Οι ημιτελικοί

Ιταλία-Μαυροβούνιο 11-16
Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-4, 3-4, 3-4

Ιταλία: Μάντζι 3, Ντι Μαρτίρε 3, Μπαβιέρα 2, Μακιόνι 2, Γκαβάτσι 1

Μαυροβούνιο: Φρανέτα 4, Σάβελσιτς 3, Μάτκοβιτς 3, Ράντοβιτς 3, Σέτκοβιτς 2, Ντράγκοβιτς 1

Ισπανία-Ουγγαρία 16-18
Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-7, 5-4, 3-3

Ισπανία: Ντε Λα Φουέντε 6, Γκρανάδος 5, Ροντρίγκεζ 3, Σαλβαδόρ 2

Ουγγαρία: Μπούριαν 9, Νάγκι 3, Σμολτς 2, Ζερινβάρι 1, Κόσα, Σούγκαρ, Τέλεκι 1