Αυτή τη φορά ο Πλατανιάς έδειξε βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με το φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων στο Ηράκλειο και επικράτησε με σκορ 3-1 του ΟΦΗ στα Περιβόλια.

Με τον Μανούσο σε πολύ καλή μέρα ο Πλατανιάς από νωρίς πήρε θέση… οδηγού στο παιχνίδι. Ο ικανότατος επιθετικός σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του με εξαιρετικό σουτ μόλις στο 4’. Η “απάντηση” του ΟΦΗ ήρθε στο 24’ με εξίσου ωραίο γκολ από τον ιδιαίτερα δραστήριο Μιλοσάβλιεφ. Γρήγορα όμως η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ανέκτησε το προβάδισμα, αφού στο 26’ ο Γιακουμάκης, “νικήθηκε” αρχικά στο πέναλτι από τον Δαύκο, αλλά τον “νίκησε” στη συνέχεια για το 2-1.

Με την ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ του Ντίνα στο 48’ διαμορφώθηκε το τελικό 3-1, ενώ στη συνέχεια οι φάσεις ήταν λιγοστές, μιας και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε από τις πολλές αλλαγές που έγιναν, κυρίως από πλευράς γηπεδούχων.

Οι φάσεις του αγώνα
4’ ΓΚΟΛ: Μετά από μπαλιά του Μενδρινού ο Μανούσος με εξαιρετικό σουτ ανοίγει το σκορ.
8’ Σουτ του Γκνιάτιτς η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενους και καταλήγει κόρνερ.
24’ ΓΚΟΛ: Με διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή ο Μιλοσάβλιεφ ισοφαρίζει.
26’ ΓΚΟΛ: Ο Γιαννουλάκης καταλογίζει πέναλτι για χέρι, ο Γιακουμάκης το εκτελεί για να αποκρούσει ο Δαύκος, αλλά στην επαναφορά ο Ηρακλειώτης επιθετικός πλασάρει σωστά για το 2-1.
29’ Σουτ του Μανούσου από πλάγια θέση άουτ.
30’ Σουτ του Χαντί άουτ.
37’ Ο Γιακουμάκης με πλασέ από το ύψος της περιοχής στέλνει την μπάλα άουτ.
39’ Ο Μιλοσάβλιεφ με εξουδετερωμένο τον Κοκκαλά πλασάρει από κοντά αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
41’ Σουτ του Γιακουμάκη άουτ.
45’ Με σουτ έξω από την περιοχή ο Ράντι στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Κοκκαλά.
48’ ΓΚΟΛ: Με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Ντίνας κάνει το 3-1.
51’ Σουτ του Ηλιάδη λίγο έξω από την εστία του Δαύκου.
53’ Σέντρα του Μιλοσάβλιεφ κεφαλιά του Μπουρσέλη άουτ.
55’ Κόρνερ του Ντεβέσα κεφαλιά του προωθημένου Καρυπίδη, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Δαύκος.
69’ Σουτ του Μανούσου μπλόκαρε ο Δαύκος.
75’ Φάουλ του Χαντί άουτ.
83’ Φάουλ του Ντίνα αποκρούει ο Δαύκος, “ψαλιδάκι” του Ζίκο, νέα εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Διαιτητής: Γ. Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Καλφάκης-Σινιοράκης
4ος διαιτητής: Χρυσός

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς (46’ Σωτηρίου), Αποστολόπουλος (70’ Σκουλουδάκης), Κάργας (46’ Πριντέτα), Καρυπίδης (73’ Κάργας), Βάντερσον (73’ Γκνιάτιτς), Μουνάφο (46’ Ντεβέσα), Γκνιάτιτς (46’ Στανισάβλιεβιτς), Μενδρινός (46’ Ντίνας), Μανούσος (70’ Ζίκο), Τσουράκης (46’ Ηλιάδης, 82’ Παπανικολάου), Γιακουμάκης (46’ Ντιλαβέρ).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δαύκος, Κομεσίδης, Όστοϊτς (86′ Φαζός), Κώτσιος, Κοιλιάρας (74’ Βαλλιάνος), Νάστος, Μπουρσέλης (86’ Βρεττός), Χαντί (86’ Χίσι), Μιλοσάβλιεφ, Ράντι (64’ Μασάδο), Όγκμποε (74’ Μάνος).