Από τη Ρόδο, απέναντι στον Κολοσσό, θα ξεκινήσει τις προσπάθειές του για την Basket League 2016-2017 το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Την Πέμπτη (08/09) πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη η κλήρωση του πρωταθλήματος και το μόνο που απομένει είναι να γίνει γνωστή η… ομάδα Α, που ουσιαστικά θα αντικαταστήσει τη Νέα Κηφισιά, που αποχώρηση.

Η 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος:

Πανθηναϊκός-Προμηθέας Πατρών
Απόλλων Πάτρας-ΑΕΚ
Κόροιβος-Ολυμπιακός
Κολοσσός Ρόδου-Ρέθυμνο Cretan Kings
Άρης-Τρίκαλα
Ομάδα Α-ΠΑΟΚ
Λαύριο-Κύμη

Το πρόγραμμα του Ρεθύμνου:

Οκτώβριος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS                           
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΑΡΗΣ                                           
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. CARNA - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS                                           
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΛΑΥΡΙΟ Γ.Σ.               

Νοέμβριος                         
ΑΕΚ - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES 
ΚΥΜΗ SEAJETS - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS
ΠΑΟΚ - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS

Δεκέμβριος
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS – ΚΟΡΟΙΒΟΣ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ SUPERFOODS‏ - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS                                       

Ιανουάριος
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΟΜΑΔΑ Α
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS
ΑΡΗΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS

Φεβρουάριος
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΑΠΟΛΛΩΝ Π. CARNA                           
ΑΕΚ - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS
ΛΑΥΡΙΟ Γ.Σ. - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS
ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES - ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS                 

Μάρτιος
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS - ΚΥΜΗ SEAJETS
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS – ΠΑΟΚ
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Απρίλιος

ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣΟΜΑΔΑ Α'-ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS               

Το πλήρες πρόγραμμα της Basket League 2016/17

1η (8/10) Αγωνιστική 14η (21/1)
Λαύριο – Κύμη
Απόλλων Πατρών – ΑΕΚ
Άρης – Τρίκαλα
Κολοσσός Ρόδου – Ρέθυμνο Cretan Kings
Ομάδα Α – ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πατρών
Κόροιβος – Ολυμπιακός

2η (15/10) Αγωνιστική 15η (28/1)
ΑΕΚ – Λαύριο
Τρίκαλα – Απόλλων Πατρών
Ρέθυμνο Cretan Kings – Άρης
ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου
Προμηθέας Πατρών – Ομάδα Α
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός
Κύμη – Κόροιβος

3η (22/10) Αγωνιστική 16η (4/2)
Λαύριο – Τρίκαλα
Απόλλων Πατρών – Ρέθυμνο Cretan Kings
Άρης – ΠΑΟΚ
Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας Πατρών
Ομάδα Α – Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός – Κόροιβος
Κύμη – ΑΕΚ

4η (29/10) Αγωνιστική 17η (11/2)
Ρέθυμνο Cretan Kings – Λαύριο
ΠΑΟΚ – Απόλλων Πατρών
Προμηθέας Πατρών – Άρης
Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου
Κόροιβος – Ομάδα Α
Παναθηναϊκός – Κύμη
Τρίκαλα – ΑΕΚ

5η (5/11) Αγωνιστική 18η (15/2)
Λαύριο – ΠΑΟΚ
Απόλλων Πατρών – Προμηθέας Πατρών
Άρης – Ολυμπιακός
Κολοσσός Ρόδου – Κόροιβος
Ομάδα Α – Παναθηναϊκός
Κύμη – Τρίκαλα
ΑΕΚ – Ρέθυμνο Cretan Kings

6η (12/11) Αγωνιστική 19η (25/2)
Προμηθέας Πατρών – Λαύριο
Ολυμπιακός – Απόλλων Πατρών
Κόροιβος – Άρης
Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου
Ομάδα Α – Κύμη
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
Ρέθυμνο Cretan Kings – Τρίκαλα

7η (19/11) Αγωνιστική 20η (4/3)
Λαύριο – Ολυμπιακός
Απόλλων Πατρών – Κόροιβος
Άρης – Παναθηναϊκός
Κολοσσός Ρόδου – Ομάδα Α
Κύμη – Ρέθυμνο Cretan Kings
ΑΕΚ – Προμηθέας Πατρών
Τρίκαλα – ΠΑΟΚ

8η (26/11) Αγωνιστική 21η (11/3)
Κόροιβος – Λαύριο
Παναθηναϊκός – Απόλλων Πατρών
Ομάδα Α – Άρης
Κολοσσός Ρόδου – Κύμη
Ολυμπιακός – ΑΕΚ
Προμηθέας Πατρών – Τρίκαλα
ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο Cretan Kings

9η (3/12) Αγωνιστική 22η (18/3)
Λαύριο – Παναθηναϊκός
Απόλλων Πατρών – Ομάδα Α
Άρης – Κολοσσός Ρόδου
Κύμη – ΠΑΟΚ
ΑΕΚ – Κόροιβος
Τρίκαλα – Ολυμπιακός
Ρέθυμνο Cretan Kings – Προμηθέας Πατρών

10η (10/12) Αγωνιστική 23η (25/3)
Ομάδα Α – Λαύριο
Κολοσσός Ρόδου – Απόλλων Πατρών
Άρης – Κύμη
Παναθηναϊκός – ΑΕΚ
Κόροιβος – Τρίκαλα
Ολυμπιακός – Ρέθυμνο Cretan Kings
Προμηθέας Πατρών – ΠΑΟΚ

11η (17/12) Αγωνιστική 24η (1/4)
Λαύριο – Κολοσσός Ρόδου
Απόλλων Πατρών – Άρης
Κύμη – Προμηθέας Πατρών
ΑΕΚ – Ομάδα Α
Τρίκαλα – Παναθηναϊκός
Ρέθυμνο Cretan Kings – Κόροιβος
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

12η (26/12) Αγωνιστική 25η (8/4)
Άρης – Λαύριο
Απόλλων Πατρών – Κύμη
Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ
Ομάδα Α – Τρίκαλα
Παναθηναϊκός – Ρέθυμνο Cretan Kings
Κόροιβος – ΠΑΟΚ
Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών

13η (7/1) Αγωνιστική 26η (12/4)
Λαύριο – Απόλλων Πατρών
Κύμη – Ολυμπιακός
ΑΕΚ – Άρης
Τρίκαλα – Κολοσσός Ρόδου
Ρέθυμνο Cretan Kings – Ομάδα Α
ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός
Προμηθέας Πατρών – Κόροιβος