Ο άνθρωπος-γκολ της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ την περασμένη σεζόν, Λευτέρης Βεστάκης, πήρε το… όπλο του από το πρώτο ματς στην ιστορία της ομάδας στη Γ’ Εθνική.

Με σκόρερ και των δύο τερμάτων τον Κισσαμίτη επιθετικό η Χανιώτικη ομάδα έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 του Ιάλυσου.

Οι παίκτες του Γιάννη Κατσούλη επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και εκτός από τα δύο γκολ του Βεστάκη στο 26’ και στο 32’, είχαν αρκετές ευκαιρίες, ανάμεσα στις οποίες και το χαμένο πέναλτι του Τσικουδάκη στο 16’.

Ο Γεωργίου, από την άλλη, η μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει ήταν στο 71’ σε εκτέλεση φάουλ του Γιαννόπουλου.

1’ Στα 10 δευτερόλεπτα του αγώνα ο Γκουτσίδης έβγαλε τη σέντρα και ο Βεστάκης με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ.
4’ Φάουλ του Γκουτσίδη ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
9’ Σέντρα του Παυλίδη ο Γεωργίου διώχνει δύσκολα, αλλά ο Χατζηφούντας με κεφαλιά στέλνει την μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
12’ Φάουλ του Ντεντάκη απομακρύνει σωτήρια με το κεφάλι ο Κοκκίνης.
16’ Κόρνερ του Γκουτσίδη ο Ζαχαριουδάκης καταλογίζει πέναλτι για κράτημα του Αρχοντούλη στον Καρβουνιάρη. Ο Τσικουδάκης το εκτελεί αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Παπαδόπουλου.
21’ Φάουλ του Γκουτσίδη ο Παπαδόπουλος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, γύρισμα του Ζντράβκοβιτς απομακρύνει σχεδόν στη γραμμή ο Φυλακούρης.
21’ Ο Ντεντάκης επιχειρεί να σκοράρει με εκτέλεση κόρνερ και ο Παπαδόπουλος διώχνει με δυσκολία.
26’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Ντεντάκη, η μπάλα κοντράρει στον Παφιάκη και ο Βεστάκης με πλασέ ανοίγει το σκορ.

32’ ΓΚΟΛ: Ωραία προσπάθεια του Γαλανίδη και σέντρα μέσα στην περιοχή, πλασέ του Τσικουδάκη διώχνει προσωρινά ο Κοκκίνης και ο Βεστάκης με προβολή κάνει το 2-0.
41’ Σουτ του Γκουτσίδη άουτ.
71’ Φάουλ του Γιαννόπουλου διώχνει εντυπωσιακά ο Γεωργίου.
88’ Πολύ καλή στιγμή για το 3-0 με τον Παπαθανασίου να στέλνει την μπάλα με δυνατό σουτ άουτ.
89’ Στην πλάτη της άμυνας ο Βεστάκης πλασάρει τον Παπαδόπουλο, που αποκρούει
90+4′ Σουτ του Λίτσου μπλόκαρε ο Γεωργίου.

Διαιτητής: Ζαχαριουδάκης
Βοηθοί: Παπαδάκης-Μαυρουδής
Κίτρινες κάρτες: Αρχοντούλης (16′), Κοκκίνης (52′), Σταυλάς (65′)

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Γεωργίου, Σταθινάκης, Καρβουνιάρης, Παληγεώργος, Γαλανίδης (76’ Γιακουμάκης), Ζντράβκοβιτς, Ντεντάκης, Ταταράκης, Γκουτσίδης (84’ Παπαθανασίου), Τσικουδάκης (65’ Κυτράκης), Βεστάκης.

Ιάλυσος (Γιώργος Σάββενας): Παπαδόπουλος, Αρχοντούλης (62’ Γούλας), Κοκκίνης, Λίτσος, Φυλακουρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης (46’ Σταυλάς), Χατζηφούντας, Σπάρταλης (67’ Τσόφλιος), Γιαννόπουλος, Παυλίδης.