Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το Ρέθυμνο Cretan Kings στο 10ο διεθνές τουρνουά “City of Caorle”, αφού παρά την προσπάθεια που κατέβαλε ηττήθηκε από τη Βενέτσια με 80-66.

Το Σάββατο (17/09) το Ρέθυμνο θα παίξει στον μικρό τελικό απέναντι στην Τρεβίζο.

Η ενημέρωση για τον αγώνα από το rethymnobc.gr:

Με το «αριστερό» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 10ο διεθνές τουρνουά «City of Caorle» το Ρέθυμνο Cretan Kings, γνωρίζοντας την ήττα από την πολύ ποιοτική Βενέτσια με 80-66.

Παρά την ήττα η ομάδα μας εμφανίστηκε βελτιωμένη, πραγματοποιώντας ξανά καλό ξεκίνημα (16-19 στο α’ δεκάλεπτο) και παρά το -12 (59-47) στο 28’, οι παίκτες μας αντέδρασαν, μειώνοντας στο τρίποντο (62-59) στο 35’. Όμως, οι «οικοδεσπότες» «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη μετά από σερί 12-0. Με αυτή την ήττα η ομάδα μας θα παίξει αύριο στον μικρό τελικό απέναντι στην Τρεβίζο, η οποία με την σειρά της ηττήθηκε με 83-55 από την Ζαλγκίρις.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα μας ήταν οι Τάλτον και Φιτζπάτρικ, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους, με τους Άρνολντ (12π.) και Χριστοδούλου (10π.) να ακολουθούν.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο Δεκάλεπτο

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ξεκίνησε με βασική πεντάδα τους Άρνολντ, Χριστοδούλου, Φιτζπάτρικ, Τάλτον, Κώττας. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για την ομάδα μας, με τους Κώττα Χριστοδούλου και Άρνολντ να δίνουν προβάδισμα με 5-12 στο 4’. Οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (11-12), ενώ ισοφάρισαν σε 14-14 στο 7’. Η απάντηση ήρθε τελικά από τους Άρνολντ και Φιτζπάτρικ, οι οποίοι διαμόρφωσαν το υπέρ τους 16-19 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Οι Χριστοδούλου και Γιαννόπουλος κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα σε 20-24, αλλά και πάλι η Βενέτσια βρήκε λύσεις για το 24-25, αλλά και πάλι ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 25-29 στο 14’. Στην συνέχεια οι Καμπερίδης και Έντουαρντς διατήρησαν μπροστά στο σκορ την ομάδα μας (32-35) αλλά στο τελευταίο 3λεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν σερί 5-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-35.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, μετά το 39-39 η Βενέτσια εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών μας και με επιμέρους σκορ 20-8 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 59-47 στο 28’. Όμως, αρχικά ο Γιαννόπουλος με τρίποντο και στην συνέχεια ο Τάλτον με λέι απ διαμόρφωσε το 59-53 της γ’ περιόδου.

4ο Δεκάλεπτο

Όπως τέλειωσε η 3η περίοδος έτσι ξεκίνησε η 4η, με τον Τάλτον να μειώνει στους 4 πόντους (59-55). Μάλιστα, οι Φιτζπάτρικ και Άρνολντ κατέβασαν την διαφορά στο τρίποντο (62-59) στο 35’. Από κει και έπειτα η ομάδα του Μάικ Μπράμου «έτρεξε» σερί 12-0 για το 74-59 στο 37’, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με το τελικό σκορ να γράφει 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-35, 59-53, 80-66.

Βενέτσια (Γουόλτερ ντε Ραφαέλ): Χέινς 5(1), Χάγκινς 12, Εχίμ 20(6), Πέριτς 11(1), Μπράμος 5, Τονούτ 8(1), Φάιλο, Όρτνερ 14, Βιτζιάνο, ΜακΓκι 5(1).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυκονιάτης – Μητρόπουλος): Κώττας 4 (2ριμπ, 1ασ.), Ραζής, Χριστοδούλου 10(2ριμπ., 3ασ.), Άρνολντ 12(2τριπ., 5ριμπ., 2ασ.), Φιτζπάτρικ 13(3τριπ., 9ριμπ.), Τάλτον 13(3τριπ., 4ριμπ., 2ασ.), Καμπερίδης 2(1ριμπ., 1ασ.), Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Ζάμπας, Γιαννόπουλος 6(2τριπ., 1ριμπ.), Έντουαρντς 6(7ριμπ.,1ασ.).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Τουρνουά «City of Caorle»

Ζαλγκίρις – Τρεβίζο 83-55
Ρέθυμνο Cretan Kings – Βενέτσια 66-80