Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 6ο τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης” το Ρέθυμνο Cretan Kings, που σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι νίκησε με 79-78 τον Απόλλωνα.

Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη αντιμετωπίζει την Κυριακή τον ΠΑΟΚ με ώρα έναρξης του αγώνα 18:30.

Η ανάλυση του αγώνα από το rethymnobc.gr:

Στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης μέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να επικρατήσει με 79-78 του του Απόλλωνα Πάτρας σε ακόμη ένα πραγματικό ντέρμπι.

Αν και η ομάδα μας ξεκίνησε «φουριόζα» στο α’ δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-12, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον φρενήρη ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και να παίρνουν το προβάδισμα σε β’ και γ’ δεκάλεπτο (41-45 και 60-62, αντίστοιχα). Όμως, στην τελευταία περίοδο το Ρέθυμνο Cretan Kings με «οδηγό» τον αρχηγό του, Χάρη Γιαννόπουλο (25π.) και με την θερμή υποστήριξη του Ρόμπερτ Άρνολντ (18π.) έφτασε στη νίκη σε ακόμη ένα εξαιρετικό ματς της διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη. Αύριο θα συνεχιστεί η αγωνιστική δράση στην διοργάνωση, με τα ματς Κολοσσός Ρόδου – Απόλλωνας Πάτρας (16.15) και Ρέθυμνο Cretan Kings – ΠΑΟΚ (18.30) στο «Μελίνα Μερκούρη».

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το Ρέθυμνο Cretan Kings Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας. Αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-4, χάρη σε καλάθι του Διαμαντάκου αλλά με σερί 10-0 προηγήθηκε με 13-4  στο 6’. Μάλιστα, αυξήθηκε σε διψήφιο αριθμό, με το μεγαλύτερο προβάδισμα να καταγράφεται στο τέλος του δεκαλέπτου 27-12 χάρη σε τρίποντο του Γιαννόπουλου, με την ομάδα μας να βγάζει ενέργεια σε όλη την διάρκεια της περιόδου.

Στην συνέχεια, ο ρυθμός της ομάδας μας έπεσε και σε συνδυασμό με την αστοχία ο Απόλλωνας μείωσε στους 4 πόντους (34-30) στο 16’, με επιμέρους σκορ 7-15. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 38-39 στο 18’. Ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-45), έχοντας 9/10 τρίποντα.

Στην επανάληψη, ο Γιαννόπουλος έδωσε το έναυσμα στην ομάδα μας, ισοφαρίζοντας σε 52-52 μετά από λέι απ του ίδιου παίκτη στο 23’. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν στον πόντο, με την γ’ περίοδο να ολοκληρώνεται στο 60-62 για την ομάδα του Απόλλωνα Πάτρας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Μέξα ξεκίνησε με δύο εύστοχα τρίποντα (62-68) αλλά ο Γιαννόπουλος και πάλι μαζί με τον Άρνολντ απάντησαν με σερί 7-0 για το 69-68 στο 34’. Οι δυο τους «οδήγησαν» μέχρι τέλους στη νίκη το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τον αρχηγό μας να πετυχαίνει τους δύο τελευταίους νικητήριους πόντους για το τελικό 79-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 41-45, 60-62, 79-78.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 18 (6/7 δίποντα, 6/7 βολές), Φιτζπάτρικ, Τάλτον 8 (3/8 σουτ, 3 ασίστ), Καμπερίδης 2, Ζάμπας 5 (1), Γιαννόπουλος 25 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Έντουαρντς 9 (7ριμπ.).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ CARNA (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 8, Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Βεργίνης 15 (3/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Τσιάρας 16 (4/4 τρίποντα), Μπάβτσιτς 17 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράσελ 7 (1), Κουζέλογλου 6, Κόμπινς 5, Διαμαντάκος.

Στην παράταση ο Κολοσσός

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε στην παράταση με 83-76 τον ΠΑΟΚ των Χανιωτών Κόνιαρη και Γλυνιαδάκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 35-38, 55-56, 67-67 κ.δ., 83-76 παρ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 6 (5 ριμπάουντ), Τσούκου 6 (6 ριμπάουντ), Γεωργαλής 9 (1), Σαλούστρος 2, Αγγελάκος, Αχόνεν 12 (2), Μπέρι 5, Βασιλόπουλος 17 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαδάκης 4, Γουάτσον 18 (7/13 δίποντα, 4/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 27 λεπτά), Χολ 4 (2/12 σουτ).

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (3 ασίστ), Γλυνιαδάκης 5, Χρυσικόπουλος, Καμάρας, Τέιλορ 15 (2), Σάιμπερτ 5 (1), Μπράιαντ 3 (0/7 σουτ, 3/4 βολές), Πέινερς 15 (3), Κλάντον 12 (10 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 12 (2).