Οι προετοιμασίες για το 6ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας (15- 22 Οκτωβρίου) που οργανώνει ο Σύλλογος Φίλων Θεάτρου Ιεράπετρας μαζί με την Περιφέρεια Κρήτης και την Κοινω.Πολιτι.Α. δήμου Ιεράπετρας, βρίσκονται στην τελική ευθεία.

Η Ένωση Ξενοδόχων Ιεράπετρας και νοτιοανατολικής Κρήτης, προσφέρουν ξενοδοχεία για τη φιλοξενία των Θεατρικών Ομάδων και των διακεκριμένων ανθρώπων της Τέχνης που έχουν προσκληθεί στο Φεστιβάλ. Συμπολίτες μας εστιάτορες, προσφέρουν φαγητό και άλλοι επαγγελματίες στηρίζουν οικονομικά. Αξίζουν συγχαρητήρια σ΄ αυτούς που παρά τις οικονομικές δυσκολίες της εποχής μας, στηρίζουν τον πολιτισμό στον τόπο μας.
                                   
ΠΡΟΦΕΣΤΙΒΑΛΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

6ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας Κεντρική πλατεία - Ελεύθερη είσοδος

ΣΑΒΒΑΤΟ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Το τιμόνι μου κρατώ και την πόλη μου γυρνώ…». Ποδηλατοβόλτα για μικρούς και μεγάλους στους δρόμους της πόλης μας.
Ώρα εκκίνησης: 11.00 
Οργάνωση Κ.Π.Ε. Ιεράπετρας
«Τηλε-Mαριονέτες». Μια θεατρική παράσταση του ΚΕΘΕΑ ΑΡΙΑΔΝΗ (Συμβουλευτικός Σταθμός Λασιθίου) σε κείμενα και σκηνοθεσία της Ελευθερίας Σινατσάκη. 
Ώρα έναρξης: 20.30

ΚΥΡΙΑΚΗ 9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Άχρηστα υλικά, ανακυκλώνουμε δημιουργικά». 
• Παρασκευάζουμε σαπούνι με βότανα και μέλι.
• Μετατρέπουμε σε τσάντες τα παλιά μας κοντομάνικα μπλουζάκια που φέρνουμε μαζί μας. 
Ώρα έναρξης: 11.00 
Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας
«Μικροί μάγοι…έτοιμοι;;;». Ο Δημήτρης Κρανίτσας σε ρόλο ταχυδακτυλουργού μαθαίνει σε μικρούς, επίδοξους μάγους πώς να κατασκευάζουν τα δικά τους μαγικά κόλπα!!! Ώρα έναρξης : 18.30

ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Bossa nova διασκευές με latin μουσική και χορό!». 
• Μουσική : Ελληνικές μελωδίες διασκευασμένες σε ρυθμούς Bossa nova.Στο τραγούδι η Μαρκέλλα Κουκούλη, στα πλήκτρα ο Θοδωρής Σαμπιωτάκης και στην ηλεκτρική κιθάρα ο Σπύρος Μαστοράκης.
• Χορός : Σε ρυθμούς latin, salsa, bachata κ.τ.λ. η Μαρκέλλα Κουκούλη και το Δημοτικό Σχολείο Κάτω Χωριού.
Ώρα έναρξης : 19.00

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

• «Κρούοντας τα δέρματα» : Παράτα με κρουστά στους δρόμους της πόλης από την ομάδα κρουστών «Κρούοντας τα δέρματα». 
• Συμμετέχουν επίσης: Η θεατρική ομάδα του Συλλόγου Φίλων Θεάτρου «Τα παιδιά κάνουν θέατρο» και το τμήμα Προπαιδείας της Μουσικής Σχολής Δήμου Ιεράπετρας. 
Ώρα έναρξης : 19.00

Στο κιόσκι του φεστιβάλ προμηθευόμαστε την κάρτα διαρκείας και εξασφαλίζουμε την προσωπική μας θέση στην αίθουσα, για να παρακολουθήσουμε όλες τις παραστάσεις.

Στο κιόσκι του Συλλόγου Φίλων Νοσοκομείου Ιεράπετρας μπορούμε να ενημερωθούμε αλλά και να γίνουμε μέλη, ώστε να στηρίξουμε το Νοσοκομείο μας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 

Σάββατο 15 Οκτωβρίου 
ΑΝΤΙΓΟΝΗ του Ζαν Ανούιγ    -   NόtaThéatrᾶle , Βρυξέλες                 
 
Κυριακή 16 Οκτωβρίου

ΕΧΘΡΟΙ ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ του Αρκά   -  
Θεατρική ομάδα Δήμου Παύλου   Μελά,                                           
Θεσσαλονίκη

Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 
ΑΓΡΥΠΝΟ ΚΩΜΑ της Γιούλης Αποκατανίδου    -                                
Μικροί Ήρωες,   Καβάλα

Τρίτη  18 Οκτωβρίου 
ΟΙ ΣΙΔΕΡΑΔΕΣ  του Μίλος Νίκολιτς   -                                                    
Θέατρο Περιγιαλίου,  Κόρινθος

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 
ΨΕΜΑ ΣΤΟ ΨΕΜΑ του Anthony Neilson      -                                           
Θέατρο Police,   Αγρίνιο

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 
8   ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΑΙ του Ρομπέρ Τομά    -                              
Θεατρική Ομάδα «ΕΞΟΡΥΞΗ» , Λαύριο                                                                                              

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 
ΦΤΥΣΤΟΣ Ο ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ της Πέννυ Φυλακτάκη      -                      
Θεατρικό εργαστήρι Δήμου Ταύρου-Μοσχάτου «εν δράσει»

Σάββατο 22 Οκτωβρίου  - Τελετή Λήξης-Απονομές Βραβείων  Νίκη Παπαδάκη 

Επίσης, ως αναπληρωματικές ορίζονται οι παρακάτω παραστάσεις:

1. Εν βρασμώ ψυχής των Λευτέρη Παπαδόπουλου-Ράιας Μουζενίδου - Ομάδα Τέχνης «Βορείως»,   
     Βόρεια Τζουμέρκα, Ιωάννινα

2. Εθνικότητά μου το χρώμα του ανέμου του Ματέι Βισνιέκ,  - Θεατροφρένεια, Δίστομο                                                                                                                                     
3. Υμπύ Τύραννος του Ζαρί    -     θεατρική ομάδα Φιλολογίας, Θεσσαλονίκη                                                                                                       
4. Αγία Τριάς των Ρέι &Μάικλ Ρούνεϊ     -    Δημοτικό θέατρο  Μυλοποτάμου ‘’ο Αυλοπόταμος’’, Κρήτη                                                                                                                                                                                                                           
5. Εθνικότητά μου το χρώμα του ανέμου του Ματέι Βισνιέκ, -  θεατρική ομάδα Δημοσιογράφων,  
     Ηράκλειο,    Κρήτη    
6 . Οι  διωγμένοι του Αντώνη Καλομοιράκη   -   Θεατρική Ομάδα  ‘’ Σχέδιο β′’ Αρχάνες, Κρήτη                                                                                     
Η επιλογή των επτά ομάδων που θα συμμετέχουν στο Φεστιβάλ,  καθώς και των αναπληρωματικών, από την Καλλιτεχνική Επιτροπή ήταν δύσκολη, καθώς οι αιτήσεις συμμετοχής τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό  – που πληρούσαν όλα τα προαπαιτούμενα συμμετοχής - έφτασαν τις τριάντα.  Όλες οι υποψήφιες παραστάσεις έδωσαν το στίγμα των ανθρώπων που με συνέπεια και πάθος υπηρετούν το ερασιτεχνικό θέατρο.