Ο Πλατανιάς πήρε… φιλική ρεβάνς από τον Κισσαμικό, για το 1-2 του Αυγούστου, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου στην πρώτη της φιλική ήττα!

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό ο Κισσαμικός ήταν αρκετά ανταγωνιστικός, είχε πολύ καλό πρόσωπο παρότι του λείπουν επίσημα ματς και δυσκόλεψε αρκετά τον Πλατανιά, που επικράτησε τελικά με 2-1. Ο Γιώργος Παράσχος στο πρώτο ημίχρονο κυρίως χρησιμοποίησε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν παίξει ή δεν έχουν αρκετό χρόνο στα μέχρι τώρα παιχνίδια πρωταθλήματος. Δύο εξ αυτών συνδυάστηκαν στο 30’ για το 1-0, με τον Γιορέντε να δίνει την ασίστ και τον Ντιλαβέρ να πλασάρει εύστοχα. Η ισοφάριση για τον Κισσαμικό ήρθε με τον Σελινιωτάκη στο 48’, για να δώσει τη φιλική νίκη στον Πλατανιά ο Μπανανά με γκολ στο 68’.

10’ Ο Τιάγκο Σίλβα εκτελεί με πάσα το φάουλ για τον Σταθάκη, το σουτ του οποίου αποκρούει ο Κοκκαλάς.
22’ Κόρνερ του Ντίνα, κεφαλιά του Καρυπίδη άουτ.
27’ Φάουλ του Σταθάκη από πλάγια θέση η μπάλα καταλήγει άουτ.
30’ ΓΚΟΛ: Από πάσα του Γιορέντε ο Ντιλαβέρ με πλασέ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ.
38’ Φάουλ του Ντίνα άουτ.
48’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Κουρέλλα, ο Γκούμας με κεφαλιά-πάσα βρίσκει τον Σελινιωτάκη που με κοντινό σουτ ισοφαρίζει σε 1-1.
66’ Μπαλιά του Αποστολόπουλου στην πλάτη της άμυνας, κεφαλιά του Γιακουμάκη άουτ.
67’ Ο Τιάγκο Σίλβα με τεχνικό σουτ επιδίωξε να σκοράρει, η μπάλα για λίγο πέρασε έξω από την εστία του Κοκκαλά.
68’ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον, κεφαλιά του Μπανανά και 2-1.
75’ Φάουλ του Μανούσου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Πολίτη.
82’ Σουτ του Μαρτίνεθ μπλοκάρει ο Κοκκαλάς.

Διαιτητής: Γ. Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Καλφάκης-Αναστασάκης

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς (83’ Λαμπίρης), Στάθης (46’ Αποστολόπουλος), Καρυπίδης (46’ Κάργας), Πριντέτα (46’ Μπανανά), Γιορέντε (46’ Βάντερσον), Μουνάφο (46’ Γκνιάτιτς), Ντεβέσα (46’ Στανισάβλιεβιτς), Γουνδουλάκης (46’ Ζίκο, 69’ Σκουλουδάκης), Ντίνας (46’ Μενδρινός), Ηλιάδης (46’ Μανούσος), Ντιλαβέρ (46’ Γιακουμάκης).

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Πολίτης, Τσερκέζος (69’ Παγώνης), Σταθάκης (46’ Ενγκουέμ), Παντελάκης, Κουρέλλας (69’ Τσοντάκης), Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα (69’ Μάριο Μαρτίνεθ), Γκούμας (86’ Αντωνιάδης), Θέος (60’ Μίλιτς), Ποκόνγκ, Μάντζης.