Το ΙΝΚΑ βρέθηκε κοντά σε μία ιστορική νίκη-πρόκριση απέναντι στον Εργοτέλη, που με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Βασιλειάδη, επικράτησε στα πέναλτι με 11-10 (1-1 κ.α. και παρ.) και “έκλεισε” θέση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44′ με τον Τσικουδάκη, που στάθηκε άτυχος στη συνέχεια και αποχώρησε τραυματίας.

Ο Εργοτέλης, που παρατάχθηκε με αρκετούς νεαρούς, ισοφάρισε με πέναλτι του Μίτσελ στο 75′

Στο 110′ το ΙΝΚΑ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω 2ης κίτρινης στον Καρβουνιάρη, αλλά δεν αλλαξε κάτι στην παράταση.

Στα πέναλτι αφού ήταν εύστοχοι και οι 10 παίκτες που συμμετείχαν στη διαδικασία στη συνέχεια ευστόχησε στο 11ο για τον Εργοτέλη ο Πόι και ο Βασιλειάδης απέκρουσε την εκτέλεση του Βεστάκη.

Οι φασεις του αγώνα
13′ Σουτ του Πολυχρονάκη άουτ
32′ Φάουλ του Ντεντάκη άουτ
41′ Ο Γεωργίου προλαβαίνει και διώχνει προ του Μπερουασβίλι και στη συνέχεια αποκρούει το σουτ του Λυδάκη
44′ ΓΚΟΛ: Μετά από φάουλ του Γαλανίδη ο Τσικουδάκης προλαβαίνει τον Βασιλειάδη και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0)
46′ Σουτ του Μανουσάκη αποκρούει ο Γεωργίου
50′ Σουτ του Δρακάκη αποκρούει δύσκολα ο Βασιλειάδης
51′ Πλασέ του Ντεντάκη λίγο έξω από την εστία του Βασιλειάδη
67′ Φάουλ του Βογιατζή μπλοκάρει ο Γεωργίου
72′ ΓΚΟΛ: Ο Μίτσελ με πέναλτι ισοφαρίζει
75′ Φάουλ του Γαλανίδη λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βασιλειάδη
85′ Σουτ του Παπαθανασίου μέσα από την περιοχή άουτ.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
104′ Φάουλ του Βογιατζή αποκρούει δύσκολα ο Γεωργίου
118′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΙΝΚΑ με τον Βεστάκη με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα άουτ