Το Σάββατο 5 Νοέμβρη η Τ.Ε. Υπαίθρου Χανίων του ΚΚΕ διοργανώνει εκδήλωση για να τιμήσει τη μάχη του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας στο Αποπηγάδι όπου είναι θαμμένοι οι αντάρτες του Δημοκρατικού στρατού, Σπύρος Σπύρου και Μανώλης Φραγγιουδάκης , στις 5μ.μ (ραντεβού 4μ.μ. στο δρόμο Ταυρωνιτη Παλαιοχωρας διασταύρωση για Σπίνα θέση Αναβος).

Θα ακολουθήσει συνεστίαση – εκδήλωση στα Π. Ρούματα στις 7μ.μ, όπου θα τιμηθούν οι νεκροί του ΔΣΕ από τις περιοχές Κυδωνίας και Κισσάμου του Δήμου Πλατανιά, με ομιλία από το Μανώλη Συντιχάκη μέλος της επιτροπής περιοχής Κρήτης και βουλευτής του ΚΚΕ, ντοκιμαντερ, αφιέρωμα στους νεκρούς, καλό φαγητό και μουσική.

Οι νεκροί που θα τιμηθούν είναι:

Διγενής Μιχάλης από Παλαιά Ρούματα
Κωτσάκης Μανώλης από Πρασέ 
Κωτσάκης Γιώργης από Πρασέ
Κλιάνης Γεώργιος (κουμπάρος)
Λεδάκης Γιάννης από Καφούρο Κυδωνίας
Μπενάκης Αντώνης από Κάτω Κεφάλα
Χατζησιδέρης Αντώνης από Βουκολιές
Μπιτζανάκης Βασίλης από Π. Ρούματα
Μπιτζανάκης Ευσέβης από Π. Ρούματα
Μπιτζανάκης Πέτρος από Π. Ρούματα
Μάντακας Διονύσης από Λάκκους
Μποράκη Μαρία από Καράνου
Σφαιρόπουλος Μάριος 
Μαθιουλάκης Βαγγέλης από Πλατανιά 
Μαθιουλάκης Νίκος από Πλατανιά
Μακρυνάκης Ευτύχης από Λαγκός Ορθουνίου
Μπολουδάκης Χρήστος από Μεσκλά Κυδωνίας
Νταλάκης Γιώργης (Δάσκαλος από Γαύδο εκτελέστηκε στα Π.Ρούματα)
Παπαδόπουλος Φώτης από Βλαχερωνίτισσα
Πλατανιανάκης Γιώργης από Κολυμπάρι
Παπαδεράκης Γεώργιος από Π. Ρούματα
Ρενιέρης Μάρκος 
Σπύρος Σπύρου(Σκοτώθηκε στο Αποπηγάδι)
Τρικουνάκης Νίκος από Ορθούνι
Φραγκιουδάκης Μανώλης (Σκοτώθηκε στο Αποπηγάδι)
Ταυρωνίτης
Φυτράκης Σήφης από Π. Ρούματα
Ψαρός Γεώργιος
Ψαράκης Ζαχάρης 
Σταματάκης Γιώργος (Συνταγματάρχης) από Καμισιανά Κισσάμου
Κουντουράκης Σπύρος από Μουρί Κισσάμου
Ραϊσάκης Γιάννης από Λίμνη Ελος
Αναγνωστάκης Φώτης από Χαρχαλιανά Κισσάμου
Μανινάκης Αντώνης από Τοπόλια
Μπατουράκης Μανώλης από Καλουδιανά  
Σταμπολάκης Λευτέρης από Δραπανιά 
Σηφοδασκαλάκης Νίκος από Τοπόλια
Φιωτάκης Γιώργης από Ελος
Μαρκετάκης Γιώργης από Καλεργιαννά
Τσουροδιακάκης Γιώργος από Μουρί Κισσάμου
Κακτουνάκης Αντώνης από Παλαιόκαστρο Κισσάμου
Γαροφαλάκης Γιάννης (Σαμαρόγιαννης από Μυλωνές) 
Κουτουλάκης Γιάννης από Σάσαλο
Πατεράκης Νίκος από Μαριδιανά Κισσάμου
Κατσικανδαράκης Μιχάλης από Συρικάρι Κισσάμου
Ξερογιαννάκης Γιάννης από Σάσαλο
Αθανασάκης Σπύρος απο  Σάσαλο
Αθανασάκης Επιμενίδης (Καπεταν Μπαρούτας) από Σάσαλο 
Βεστάκης Γιώργης από Μελισσιά
Γάσπαρης Γιάννης από Καστέλι Κισσάμου
Αλεξανδράκης Μιχάλης από Καστελι Κισσάμου
Γοναλάκης Δημήτρης από Συρικάρι Κισσάμου
Κουσίδης Μανώλης από Μύλους 
Κουσίδης από Μύλους
Κοδέλας Γεώργιος (Καπεταν Γιώργης)
Κουντουράκης Στυλιανός από Μουρί Κισσάμου 
Καραμπατσάκης Φώτης
Κουκουράκης Μανώλης (Δάσκαλος) από Ελος  
Κουντουράκης Σπύρος (Παπασπύρος) από Λίμνη
Λιμπινάκης Παναγιώτης από Σάσαλο
Μανουσάκης Γιάννης από Λυριδιανά
Μανινάκης Στέλιος από Τοπόλια
Μπαντουράκης Γιάννης (Μπαντουρόγιαννης) από Καλουδιανά
Μπαντουράκης Ζαχάρης από Καλουδιανά
Ξερογιαννάκης Νίκος (Καπετάν Βαρδαλιάς)           από Σάσαλο
Ξανθουδάκης Κων/νος από Ποταμίδα
Σκαρίας από Καστέλι
Ψαράκης Σωτήρης από Κουρφαλώνα