Με ιδανικό τρόπο άνοιξε η αυλαία των φετινών αγωνιστικών υποχρεώσεων για την αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων.

Οι αθλητές του ΝΟΧ σημείωσαν αρκετά ατομικά ρεκόρ στην Ημερίδα Grand Prix, που διεξήχθη στον Άγιο Νικόλαο.

Η επίσημη ενημέρωση του ΝΟΧ:

Στον Αγιο Νικόλαο άνοιξε η αυλαία των φετινών αγωνιστικών υποχρεώσεων για την αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων. Συνολικά, 40 κολυμβητές και κολυμβήτριες αγωνίστηκαν στην Ημερίδα Grand Prix που διεξήχθη το σαββατοκύριακο 5 και 6 Νοεμβρίου, σημειώνοντας τους πρώτους τους χρόνους για τη νέα σεζόν, η οποία φαίνεται να ξεκινά κάτω από τις καλύτερες προϋποθέσεις, αλλά και με προσδοκίες για ανάλογες διακρίσεις βάσει αυτών που έχουν καταγραφεί τα τελευταία χρόνια.

Ειδικότερα, οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου κολύμπησαν αρκετά γρήγορα, καταφέρνοντας μάλιστα όχι απλά να εξασφαλίσουν τα όρια για το χειμερινό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί τον επόμενο Φεβρουάριο, αλλά και να πετύχουν ατομικά ρεκόρ.

Πλέον, επόμενοι αγώνες είναι στο Ηράκλειο και ακολούθως στα Χανιά.

Σε ό,τι αφορά τα αποτελέσματα, αυτά είναι τα εξής για τον Ν.Ο. Χανίων:

• 50μ. ελεύθερο

Αγόρια
4ος Δημουλιός Αθανάσιος 00:25.17
5ος Βουγιουκαλάκης Χρήστος 00:25.66
17ος Τζουγκράκης Στυλιανός 00:27.90
23ος Κοντόπουλος Στυλιανός 00:28.90

Προαγωνιστική Κορίτσια

7η Μήτρου Σοφία 00:38.20

• 100μ. ελεύθερο

Αγόρια

3ος Βουγιουκαλάκης Χρήστος 00:55.49
4ος Δημουλιός Αθανάσιος 00:55.70
6ος Κάχρης Αλέξανδρος 00:57.30
14ος Τζουγκράκης Στυλιανός 01:01.02
17ος Κοντόπουλος Στυλιανός 01:03.29
19ος Χαλκιαδάκης Στέφανος 01:04.17

Κορίτσια

6η Περάκη Φανή-Κυριακή 01:05.39
8η Γρηγοράκη Ελένη 01:06.60
11η Νταουντάκη Αννα 01:07.82

Προαγωνιστική Αγόρια

3ος Τζουγκράκης Ιωάννης 01:18.20
4ος Μέντης Γεώργιος 01:18.43
7ος Σταματάκης Σοφοκλής 01:30.97

Προαγωνιστική Κορίτσια

5η Μήτρου Σοφία 01:25.27
7η Σερλιδάκη Ηλιάνα 01:29.78
10η Λεωνίδου Ανδριάνα 01:34.92

• 200μ. ελεύθερο

Αγόρια

2ος Δημουλιός Αθανάσιος 02:01.57
3ος Βουγιουκαλάκης Χρήστος 02:02.93
4ος Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 02:05.85
5ος Τζουγκράκης Στυλιανός 02:11.63

Κορίτσια

1η Πλοκαμάκη Νικολέτα (Ηλυσιακός) 02:13.02
4η Περάκη Φανή-Κυριακή 02:22.91
6η Νταουντάκη Αννα 02:24.12
7η Γρηγοράκη Ελένη 02:25.19
9η Ματζοράκη Καλλιόπη 02:27.52
13η Πολυμέρου Ελπίδα-Ολυμπία 02:31.92
14η Θεοδοσάκη Σοφία 02:32.52

Προαγωνιστική Αγόρια

3ος Τζουγκράκης Ιωάννης 02:44.45

Προαγωνιστική Κορίτσια

9η Ανδρεαδάκη Αιμιλία 02:56.10
13η Μήτρου Σοφία 03:10.28

• 400μ. ελεύθερο

Αγόρια

1ος Παπαστάμος Απόστολος 04:07.31
4ος Χαλκιαδάκης Στέφανος 04:24.90
8ος Τζουγκράκης Στυλιανός 04:48.51
10ος Διακολουκάς Δημήτριος 05:06.13

Κορίτσια

1η Πλοκαμάκη Νικολέτα (Ηλυσιακός) 04:49.64
3η Νταουντάκη Αννα 05:02.63
4η Γρηγοράκη Ελένη 05:04.25
5η Θεοδοσάκη Σοφία 05:21.68
6η Καζάση Ευτυχία 05:33.70

• 800μ. ελεύθερο

Αγόρια

1ος Χαλκιαδάκης Στέφανος 09:01.68

Κορίτσια

1η Νταουντάκη Αννα 10:20.45
2η Πετράκη Νίκη 10:26.49
3η Λεβεντάκη Παναγιώτα 10:30.97

• 50μ. ύπτιο

Αγόρια

4ος Κάχρης Αλέξανδρος 00:29.62
11ος Κοντόπουλος Στυλιανός 00:33.36
15ος Διακολουκάς Δημήτριος 00:36.52

Κορίτσια

2η Δρουμπάκη Ευαγγελία 00:31.10
12η Ματζοράκη Καλλιόπη 00:37.04
13η Καζάση Ευτυχία 00:37.30
15η Πολυμέρου Ελπίδα-Ολυμπία 00:38.66

Προαγωνιστική Αγόρια

1ος Καπής Ευτύχιος 00:37.74

Προαγωνιστική Κορίτσια

2η Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 00:35.88
1η Κόρακα Δέσποινα 00:39.83
10η Λεωνίδου Ανδριάνα 00:47.47

• 100μ. ύπτιο

Αγόρια

4ος Κάχρης Αλέξανδρος 01:03.21
9ος Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 01:09.25
13ος Κοντόπουλος Στυλιανός 01:11.47
16ος Διακολουκάς Δημήτριος 01:15.94

Κορίτσια

2η Δρουμπάκη Ευαγγελία 01:07.50
3η Πλοκαμάκη Νικολέτα (Ηλυσιακός) 01:08.53
4η Χατζηδάκη Βασιλική (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 01:09.19
8η Περάκη Φανή-Κυριακή 01:15.95
11η Γρηγοράκη Ελένη 01:16.66
12η Περβολαράκη Ελένη 01:17.61
14η Πολυμέρου Ελπίδα-Ολυμπία 01:18.23
15η Ματζοράκη Καλλιόπη 01:18.56
18η Καζάση Ευτυχία 01:20.05
21η Θεοδοσάκη Σοφία 01:20.83

Προαγωνιστική Αγόρια

3ος Καπής Ευτύχιος 01:24.76
4ος Τζουγκράκης Ιωάννης 01:30.34
5ος Σταματάκης Σοφοκλής 01:31.18

Προαγωνιστική Κορίτσια

1η Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 01:18.34
3η Μαλεκάκη Αργυρώ 01:22.86
4η Κόρακα Δέσποινα 01:23.37
9η Σερλιδάκη Ηλιάνα 01:39.11
13η Λεωνίδου Ανδριάνα 01:44.43

• 200μ. ύπτιο

Αγόρια

1ος Παπαστάμος Απόστολος 02:06.79
2ος Κάχρης Αλέξανδρος 02:13.91
7ος Κοντόπουλος Στυλιανός 02:35.00
9ος Διακολουκάς Δημήτριος 02:40.69

Κορίτσια

1η Πλοκαμάκη Νικολέτα (Ηλυσιακός) 02:21.94
2η Δρουμπάκη Ευαγγελία 02:36.53
3η Περβολαράκη Ελένη 02:40.76
5η Ματζοράκη Καλλιόπη 02:44.74
6η Πολυμέρου Ελπίδα-Ολυμπία 02:45.81
7η Θεοδοσάκη Σοφία 02:46.21
9η Καζάση Ευτυχία 02:51.65

Προαγωνιστική Αγόρια

2ος Καπής Ευτύχιος 02:58.16

Προαγωνιστική Κορίτσια

1η Δεληογλάνη Αστερία-Στυλιανή 02:43.72
3η Κόρακα Δέσποινα 03:02.94

• 50μ. πεταλούδα

Αγόρια

3ος Παπαστάμος Απόστολος 00:28.05
9ος Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 00:30.27
14ος Χαλκιαδάκης Στέφανος 00:32.35

Κορίτσια

7η Γρηγοράκη Ελένη 00:34.31
8η Δρουμπάκη Ευαγγελία 00:34.61
12η Περβολαράκη Ελένη 00:35.03

Προαγωνιστική Αγόρια

3ος Μέντης Γεώργιος 00:37.82
10ος Σταματάκης Σοφοκλής 00:46.14

Προαγωνιστική Κορίτσια

1η Ανδρεαδάκη Αιμιλία 00:38.38
2η Μαλεκάκη Αργυρώ 00:41.14

• 100μ. πεταλούδα

Αγόρια

1ος Δημουλιός Αθανάσιος 01:00.68
4ος Κάχρης Αλέξανδρος 01:03.30
6ος Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 01:04.40

Κορίτσια

2η Χατζηδάκη Βασιλική (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 01:10.59
7η Περβολαράκη Ελένη 01:18.98

Προαγωνιστική Αγόρια

3ος Μέντης Γεώργιος 01:27.99

Προαγωνιστική Κορίτσια

6η Ανδρεαδάκη Αιμιλία 01:35.01

• 50μ. πρόσθιο

Προαγωνιστική Κορίτσια

12η Σερλιδάκη Ηλιάνα 00:53.75 12

• 100μ. πρόσθιο
Κορίτσια

7η Πετράκη Νίκη 01:26.51
8η Λεβεντάκη Παναγιώτα 01:28.14

• 200μ. πρόσθιο

Κορίτσια

8η Πετράκη Νίκη 03:01.72
9η Λεβεντάκη Παναγιώτα 03:01.78

• 100μ. μικτή ατομική

Αγόρια

4ος Παπαστάμος Απόστολος 00:59.70

• 200μ. μικτή ατομική

Κορίτσια

2η Χατζηδάκη Βασιλική (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 02:28.84
5η Πετράκη Νίκη 02:43.88
6η Περβολαράκη Ελένη 02:47.54
8η Λεβεντάκη Παναγιώτα 02:49.39

Προαγωνιστική Κορίτσια

2η Μαλεκάκη Αργυρώ 03:05.46

• 400μ. μικτή ατομική
Αγόρια

1ος Παπαστάμος Απόστολος 04:30.14

Κορίτσια

2η Χατζηδάκη Βασιλική (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 05:11.72

Σε καμπ της Εθνικής η Γκεοργκίεβα

Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου πραγματοποιείται το πρώτο Καμπ προετοιμασίας για την Εθνική ομάδα Συγχρονισμένης Κολύμβησης, στο οποίο κλήθηκε και θα είναι παρούσα η Γιάννα Γκεοργκίεβα.

Η αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Χανίων παραμένει έτσι σταθερά για μια ακόμη φορά στις επιλογές της Εθνικής μας ομάδας, οι προπονήσεις για την οποία είναι προγραμματισμένες να γίνουν στο Κολυμβητήριο του Αγίου Κοσμά.

Αναλυτικά, οι αθλήτριες που μετέχουν στο Καμπ είναι οι εξής:

Αρμάου Μαρία-Ελένη (ΚΟΗ), Γκεοργκίεβα Γιάννα (Ν.Ο. Χανίων), Δίπλα Ιφιγένεια (Νηρέας), Κοφίδη Βασιλική (ΝΟΒΑ), Κοφίδη Παρασκευή (ΝΟΒΑ), Μαλκογεώργου Σοφία (ΝΟΒ), Παπάζογλου Ευαγγελία (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), Πλατανιώτη Ευαγγελία (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), Σαραντίδη Σοφία (ΝΟΒ), Ταξοπούλου Αννα-Μαρία (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), Ταξοπούλου Αναστασία (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης), Τσόλα Αθανασία, Φαραντούρη Βαλεντίνα (Νηρέας).