Στις νίκες επέστρεψε το Ρέθυμνο Cretan Kings, που… πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε επιβλητική  επικράτηση (84-56) απέναντι στα Τρίκαλα, για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 10-14 και 15-19, αλλά το Ρέθυμνο C.K. έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 21-19.

Η “μάχη” συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ να αλλάζει συχνά… χέρια (21-22, 23-22, 23-24, 25-24, 25-27). Τα Τρίκαλα διατηρούσαν το μικρό προβάδισμά τους μέχρι και 3’ και 35’’ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 9-2 πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα (44-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη… πάτησε γκάζι και με σερί 10-0 έφτασε το προβάδισμά της στη μέγιστη τιμή του (54-39). Τα Τρίκαλα δεν είχαν… απαντήσεις και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 62-49.

Το σκορ έγινε 64-54 8’ και 20’’ πριν το τέλος, αλλά το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 20-2 έφτασε με επιβλητικό τρόπο στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-39, 62-49, 84-56