Για 77’ ο Πλατανιάς στεκόταν καλά και “κρατούσε” το 0-0 απέναντι στην ΑΕΚ, αλλά στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης τα… χάλασε και δέχθηκε τρία γκολ μέσα σε λίγα λεπτά (3-0)!

Με πρωταγωνιστή τον Μάνταλο η ΑΕΚ κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο, όχι μόνο να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Γιώργου Παράσχου, αλλά να δώσει και θριαμβευτικό τόνο στη νίκη της.

9’ Σουτ από τον Μανούσο η μπάλα καταλήγει ψηλά πάνω από την εστία, άουτ.
23’ Σουτ του Αραβίδη από μακρινή απόσταση, η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Σωτηρίου.
28′ Πάσα του Αραβίδη στον Αλμέιδα, το σουτ του οποίου δεν βρίσκει στόχο.
31’ Σε αντεπίθεση του Πλατανιά από πάσα του Ντεβέσα το σουτ του Μανούσου κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.
50’ Σουτ από τον Μανούσο μπλοκάρει ο Μπάρκας.
51’ Σουτ του Μουνάφο, ο Μπάρκας αποκρούει σε κόρνερ.
53’ Σουτ από τον Αλμέιδα μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
69’ Κόρνερ του Μενδρινού, κεφαλιά από τον Μανούσο στο πρώτο δοκάρι η μπάλα καταλήγει άουτ.
70’ Σουτ από τον Μάνταλο η μπάλα περνάει άουτ.
77’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Γκάλο, κεφαλιά του Κολοβέτσιου, ο Μάνταλος πλασάρει από κοντά, ο Σωτηρίου προσπαθήσει να αποκρούσει, αλλά η μπάλα περνάει τη γραμμή του τέρματος (1-0).
87’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μάνταλου, αποκρούει ο Σωτηρίου, αλλά ο Σιμόες γίνεται κάτοχος της μπάλας, πασάροντας στον Αραβίδη, που από κοντά σκοράρει (2-0).
89’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή και 3-0.

Διαιτητής: Γκράνας (Δυτικής Αττικής)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας) – Πάτρας (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μάνταλος (45+1’)

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (62’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Ροντρίγκες (90+1’ Τσέλιος), Αραβίδης, Αλμέιδα (62’ Πέκχαρτ).

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Κάργας (80’ Γουνδουλάκης), Καρυπίδης, Γιορέντε, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Αποστολόπουλος (67’ Μενδρινός), Ντεβέσα (67’ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης.