Ο Πλατανιάς είχε ένα καλό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο αποδείχθηκε αρκετό για να του δώσει τη νίκη απέναντι στη Σπάρτη (1-0), που τον διατηρεί στο… κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε επίσημο ματς για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου, μετά από τις 17 Σεπτεμβρίου και το 3-2 απέναντι στον Λεβαδειακό. Από τότε οι "ερυθρόλευκοι" μετρούσαν 8 ματς (4 ήττες-4 ισοπαλίες) χωρίς νίκη και έχοντας πετύχει μόλις ένα γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό αν και είχε πολύ καλή ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ στο 26’ με τον Γουνδουλάκη. Από την άλλη η Σπάρτη ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική και μάλιστα έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-1 στο 42’ με τον Μπουντόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς έδειξε να μπαίνει πιο… ορεξάτα και κατάφερε από ωραία ομαδική προσπάθεια να φτάσει τελικά στο γκολ με τον αρχηγό του, Γουνδουλάκη, στο 51’. Τέσσερα λεπτά μετά ο Τσουράκης έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 2-0, έπειτα από την απόκρουση του Κραβαρίτη στην προσπάθεια του Ντίνα. Στο 68’ ήταν σειρά του Στανισάβλιεβιτς να… σπαταλήσει καλή ευκαιρία για το δεύτερο γκολ.

Η Σπάρτη δεν… παράτησε το ματς και έβαλε… δύσκολα στη συνέχεια στον Πλατανιά, αλλά ο Κοκκαλάς με θετική επέμβαση στο 77’ αρνήθηκε το γκολ στον Ηλιόπουλο, που σούταρε από πλάγια θέση. Η ευκαιρία αυτή… αφύπνισε τους παίκτες του Γιώργου Παράσχου που είχαν καλές στιγμές μέχρι το τέλος του ματς για να πετύχουν κι άλλο γκολ με τους Αποστολόπουλο (85’), Στανισάβλιεβιτς (87’).

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ωστόσο η Σπάρτη έχασε απίστευτη ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Βελλίνη, που έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ αν και βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή του Πλατανιά.

Οι φάσεις του αγώνα
14’ Σέντρα-σουτ του Αναστασόπουλου από πλάγια θέση ο Κοκκαλάς "μάζεψε" χωρίς πρόβλημα.
25’ Ο Ντίνας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καρυπίδης πήρε την κεφαλιά και ο Κραβαρίτης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
26’ Πολύ καλή στιγμή για τον Πλατανιά, με τον Γιορέντε να σεντράρει και τον Γουνδουλάκη από κοντά να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.
31’ Ο Αναστασάκος από πλάγια θέση, έξω από την περιοχή, θα σουτάρει αλλά ο Κοκκαλάς χωρίς πρόβλημα θα μπλοκάρει την μπάλα.
42’ Απίστευτη ευκαιρία για τη Σπάρτη, με τον Μπουντόπουλο να βγαίνει στην πλάτη του Καρυπίδη και της άμυνας του Πλατανιά και να πλασάρει στέλνοντας ελάχιστα έξω από την εστία την μπάλα.
49’ Κόρνερ εκτελεσμένο από τον Ντίνα, ο Στανισάβλιεβιτς παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει άουτ.
51’ ΓΚΟΛ: Από εξαιρετική μπαλιά του Καρυπίδη ο Γιορέντε με σέντρα ακριβείας βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Γουνδουλάκη, ο οποίος με ωραίο σουτ στην κίνηση ανοίγει το σκορ (1-0).
55’ Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ντίνα που σουτάρει για να αποκρούσει ο Κραβαρίτης, στη συνέχεια ο Τσουράκης αν και αποφεύγει τον τερματοφύλακα της Σπάρτης καταφέρνει σε κενή εστία να πλασάρει άουτ.
65’ Κόρνερ από τον Αναστασόπουλο, ο Γιορέντε με κεφαλιά λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας του.
68’ Ο Στανισάβλιεβιτς φεύγει στην πλάτη της άμυνας αλλά στο σουτ που επιχειρεί η μπάλα καταλήγει εκτός εστίας.
70’ Σέντρα του Αναστασόπουλου σουτ στην κίνηση του Αναστασάκου η μπάλα καταλήγει άουτ.
77’ Σουτ του Ηλιόπουλου από πλάγια θέση αποκρούσει ο Κοκκαλάς και στη συνέχεια ο Αναστασόπουλος με νέο σουτ στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
85’ Σέντρα του Γουνδουλάκη κεφαλιά του Αποστολόπουλου άουτ.
87’ Νέα καλή στιγμή για τον Πλατανιά με τον Ντιλαβέρ να κάνει το γύρισμα προς τον Στανισάβλιεβιτς και τον Γιαννίτση να σώζει τη Σπάρτη παραχωρώντας κόρνερ.
90+1’ Μόνος μέσα στην περιοχή του Πλατανιά ο Βελλίνης στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
90+4’ Σέντρα του Γιορέντε, ο Αποστολόπουλος κάνει το γύρισμα, ο Μπανούσης δεν μπορεί να διώξει αλλά ο Γιαννίτσης δίνει τη λύση μπροστά από τον Ηλιάδη, που… καραδοκούσε.

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Τρουλινός (Ηρακλείου)-Κοκμοτός (Ρεθύμνου)
4ος διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Στανισάβλιεβιτς (52’), Αναστασόπουλος (87’)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Καρυπίδης, Πριντέτα, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός (85’ Ηλιάδης), Γουνδουλάκης, Ντίνας (69’ Στάθης), Τσουράκης (78’ Κάργας), Ντιλαβέρ.

Σπάρτη (Σωτήρης Αντωνίου): Κραβαρίτης, Γιαννίτσης, Γκαλίτσιος, Καρτσαμπάς (58’ Ηλιόπουλος), Παπαχρήστος, Μπανούσης, Οικονομόπουλος (84’ Κατσίκης), Αναστασόπουλος, Σιώπης, Μπουντόπουλος (61’ λ.τρ. Βελλίνης), Αναστασάκος.