Το πιο ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο του ΑΟ Χανιά πραγματοποίησε ο Σάκης Παπαβασιλείου, με την ομάδα του να παίρνει νίκη-ανάσα με 2-0 απέναντι στον Πανθρακικό.

Παρά το γεγονός ότι πήγε με 14 παίκτες στην Κομοτηνή (σύμφωνα με τις συνθέσεις που γνωστοποίησε ο Πανθρακικός) και όχι με 18 που είχαν ανακοινωθεί στην αποστολή, ο ΑΟΧ… ύψωσε ανάστημα και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, που ήταν η δεύτερη μακριά από τα Χανιά, μετά από αυτή στις Σέρρες.

Το πρώτο ημίχρονο… κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, ενώ στο δεύτερο οι καλές στιγμές ήταν περισσότερες. Ο ΑΟΧ προηγήθηκε στο 69’ με το αυτογκόλ του Γκαραβέλη και… σφράγισε τη νίκη του με το γκολ του Σταματή στις καθυστερήσεις.

21’ Σουτ από τον Πολίμο μπλόκαρε ο Αθανασίου.
28’ Σουτ του Μπεκατώρου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αθανασίου.
48’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΧ. Σέντρα-σουτ του Σταματή, πλασέ του Τσουκάνη απέκρουσε ο Γκαραβέλης, που στη συνέχεια έπεσε στα πόδια του ποδοσφαιριστή του ΑΟΧ και μπλόκαρε την μπάλα.
55’ Μπαλιά του Κουσίδη στον Ηλιάδη, που σούταρε μέσα από την περιοχή για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Αθανασίου.
57’ Σέντρα του Πλέγα για τον Ρομπέρ, ο Αθανασίου δεν βρίσκει την μπάλα στην έξοδό του, αλλά ο άσος του Πανθρακικού με πλασέ θα τη στείλει άουτ.
58’ Πάσα του Ρομπέρ στον Ηλιάδη, το σουτ του οποίου κοντράρει στον Δαμιανάκη και καταλήγει κόρνερ.
69’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Σταματή, ο Πετρούσης στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
73’ Σουτ του Κουσίδη, μπλόκαρε ο Αθανασίου.
82’ Πάσα του Βαρούχα στον Αποστολόπουλο, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
90+1’ ΓΚΟΛ: Ο Σταματής εκμεταλλεύεται λάθος του Πετρούση και με πλασέ διαμορφώνει το τελικό 0-2.

Διαιτητής: Κοτσάνης (Δράμας)
Βοηθοί: Καραΐσκος (Έβρου) – Ζήρδας (Δράμας)
4ος διαιτητής: Τρακαλιάνης (Σερρών)

Κίτρινες κάρτες: Κάρδαρης (30’), Ηρακλής (45’), Βαρούχας (50’), Ζέρης (86’)

Πανθρακικός (Κώστας Βασιλακάκης): Γκαραβέλης, Κάρδαρης, Πετρούσης, Μπουγαΐδης, Πολίμος, Ηλιάδης, Γαβριηλίδης, Πλέγας (71’ Ζυγκερίδης), Μπεκατώρος (56’ Ρομπέρ), Κουσίδης, Νικόλτσης (86’ Ρουσσάκης)

Α.Ο. Χανιά (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Θεολόγου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Ντούμος (65’ Κοζάκης), Αποστολόπουλος, Σταματής, Βαρούχας (88’ Παρασκευόπουλος)